Obrázok používateľa CEZ OKNO
Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, sme vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale

Ryba, jedlo žobrákov, ako sa niekedy na bratislavskom trhovisku hovorilo, sa stala luxusnou lahôdkou. Kuracie zadky, ktoré sme hádzali psom, sa začali predávať s kúskom chrbta v honosnom balení s hrabákmi a krkmi ako delikatesa. Kvalitnú vodu z vodovodu, sme vymenili za sladké presýtené žbrndy. Rohlíky sa scvrkli o polovicu, kyslé mlieko sa nedá doma vyrobiť, pretože vznikne jedna smradľavá odporne zapáchajúca tekutina, ktorú udržíte v ústach len dovtedy, kým ju rýchlo nevypľujete, a to kamkoľvek!

Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, čo malo svoju hodnotu -tradíciu, sme vlastne vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale. Sú tu aj dobré veci. Lenže, čím ďalej, tým je ich menej a treba ich poriadne dlho hľadať.

Hľadať, premýšľať, čítať nečitateľné návody a obsahy, ktoré nemáme šancu vidieť, ak sme si nepribalili lupu. Ulice sa nám zaplnili Bratislavčanmi z Číny, Taiwanu či Vietnamu. Cez reklamy si nevidíme špičku nosa. Chodníky a prechody sú plné stojacich áut. Exekútor dopisuje adresu a správca domu hádže do schránky vyúčtovanie s tučným nedoplatkom. Žijeme v pomyselnom blahobyte.

Máme dva aj tri telefóny, internet, televíziu, domáce kino, DVD, PC a stále nám niečo chýba. Zákazy, príkazy, nariadenia, poučenia, ktorým už človek prestáva rozumieť a vyznať sa v nich, je priam nemožné.

Kamery nás sledujú na každom kroku. Kdekoľvek sa pohneme, sme pod kontrolou. Všetko je evidované, zaznamenané a to všetko pre našu "bezpečnosť." Každá správa, každá pošta, každý telefonát, každá platba, každý mail, každý, niekedy veľmi súkromný pohyb, je pod organizovaným dohľadom.

Kedykoľvek sa dá vybrať z archívu ako zbraň, ktorá je pripravená na okamžité použitie proti nám. Zaujímavé je, že aj pri takomto špicľovaní dochádza k trestným činom o akých som nemal v minulosti ani potuchy. Drogy, prepady, násilie, výpalníctvo , vraždy, sa stali bežným sprievodným javom tejto "slobodnej" doby.

Zbavujeme sa vlastnej identity, pretože súhlasíme so všetkým, čo po nás rôzne inštitúcie, ako banky, mobilní operátori a pod., požadujú. Môžeme vidieť oči bezdomovca, ktorý sa určite na ulici nenarodil.

Môžeme vidieť žobrákov, ako im trčia nohy z kontajnera, aby sa natiahli za prázdnou fľašou, či noblesné hotely pre psov aj s vlastnou webovou stránkou, lekárom a kaderníkom. Môžeme sledovať zložité operácie svojich psích miláčikov priamo na internete. A ak sa nám náhodou náš drahý psík stratí, okamžite sa oňho postarajú v útulku aj s lekárskou starostlivosťou.

Ak sa však ocitne na ulici človek, nezakopne oňho ani pes. Stávame sa číslom daňového úradu či sociálnej poisťovne. Kde sa podeli hodnoty, kde je vlastná podstata človečenstva? Kde je niečo viac, ako len strohé konštatovanie ? Hrôza, čo sa tu udialo za tých dvadsať rokov. Vytratila sa láska, porozumenie, ľudskosť, tolerancia, teplo rúk, sklon pred šedinami. Nepoznáme suseda, nevieme aký plat má vlastná žena či muž. Nesmieme dať po zadku vlastnému dieťaťu, ak nechceme mať problémy s úradmi.

Sledujeme stupídne, nehodnotné až deštruktívne pôsobiace televízne stanice, kde seriály bez konca nahradzujú kultúrne vyžitie určitej skupine nevedomých a možno aj nevidomých ľudí. Ale čo ta druhá polovica?

Nemá šancu fungovať dôstojne, bez toho aby jej boli podsúvané podobné stupídnosti? Ak je toho málo, môžeme si pozrieť Superstar a tam nás pošlú verejne do riti aj s posmešným komentárom. Ak je ešte málo, potom sú tu priblblé seriály prepadáku (rozumej Paneláku), pripečení policajti, alebo niečo podobné o tzv. mafii! Nádhera a vďaka, za ten kultúrny a hodnotný zážitok, ktorý nám za lacný peniaz podsúvajú ako duševným mrzákom, niektoré televízie.

Nehovoriac, aké celebrity tam má možnosť človek vidieť (polovica z nich patrí za mreže). Kde že by mali na nich takí umelci, ako p. Króner, Dibarbora, Huba atď., čo sa celý život usilovali, aby predviedli ten najlepší herecký - umelecký výkon, aby zanechali v divákovi ozajstný zážitok.

Rozdiel je len v tom, že títo herci s umením žili celý svoj život. Žili pre umenie a srdcom umenie tvorili.

K lekárke chodíme s platobnou kartou, alebo s peňaženkou v ruke. Bavíme sa ako roboti, keď jeden rozpráva o živote a druhý hľadí do počítača.

Formulky, nacvičené frázy, ktoré nemajú s našim ozajstným ľudským vnútrom a presvedčením nič spoločného.

Letákmi, ktorými sú upchané vchody bytoviek, nás lákajú do obchodov. Dobre nás neprosia, aby sme nakúpili len u nich. Keď sme však zaplatili, "u nich", nestačíme sa diviť ako musíme kmitať a hádzať svoj nákup do tašky. Hneď je jasné kto je tu pánom a kde ich zdvorilosť skončila.

Môžeme povedať svoj názor. Slobodne, demokraticky sa aj (občas) vyjadriť. No, k čomu to je, keď to nie je nič platné! Žijeme v neustálom strese a napätí. Nikto z nás si nie je istý zajtrajškom.

Je len pár jedincov, ktorým je to jedno a tí žijú aj tak mimo nás a v anonymite. Nie som sám, komu to všetko už začalo vadiť. Niekde sa stala chyba - veľká chyba, ktorej náprava bude trvať veľmi dlho.

Svet ochorel a my v snahe uplatniť sa, sme ochoreli s ním! Socializmus nebol dobrý, ale takáto demokracia, nie je o nič lepšia. Možno až nástup duševných chorôb, depresií, samovrážd, naštartuje proces triedenia, ktorý nás položí na kolená, keď to už prestaneme zvládať.

A čo ďalej?

Mám dosť slobody tohto typu, slobody, ktorá so slobodou nemá nič spoločného. Slobody, ktorú si nedokážeme užívať, pretože je viac proti nám ako pre nás. Je tak oklieštená zákonmi a právami tých druhých, že je v podstate otvorená neprávosti, zločinu, podvodom, že jej existencia mi pripadá ako aura. Kdesi je, ale nevidím ju. Je mimo mňa.

Nuž a záverom? Nechýba mi už reklama, ktorá ma tak ohúrila. Nechýba mi ani západ, o ktorého ideách som toľko sníval. Nechýbajú mi ani kuracie zadky, čo som hádzal psovi. Chýba mi však jedno: chcem ešte stretnúť človeka- priateľa. Chcem sa ráno prebudiť a celým srdcom sa tešiť novému dňu. Chcem mať okolo seba úprimných ľudí, ako tomu bolo voľakedy.

Chcem stretnúť kamaráta, ktorého prvá otázka nebude smerovať k materiálnym veciam, ale opýta sa ma: Ako sa máš? Ako žiješ? Zájdeme si spolu niekam sadnúť? Kamaráta ktorého v polovici debaty nevyruší zvonenie mobilu a nebude musieť odísť. "Vieš, tento telefonát bol tak dôležitý, že ak by som to nezobral, mohlo by ma to stáť prácu."

Nie! Verím že nie! No, ovládol nás strach a v tom strachu žijeme svoje každodenné životy. To je fakt a skutočná realita tohto novodobého, demokraticky pokazeného sveta. Nehovorím o novembri, ten prísť musel, ale o tom, čo všetko sem s novembrom vkĺzlo.

Ďalšieho pokusu, ktorý príde keď sa to už celé nebude dať udržať, sa chvála Bohu nedožijem. Dokedy bude človek hľadať svoje miesto?

Na šťastie, ja ešte zopár priateľov mám...

Anonym

február 26, 2011 20:50 popoludní
 • krát komentár

27 krát komentár

 1. Obrázok používateľa SK
  SKfebruár 26, 2011 22:58 popoludní

  Komentár: 

  Veľmi dobrý článok, je to ako spoveď človeka, ktorý sa už nevládze pozerať na svet okolo neho, pretože sa prebudil z jedného veľkého "sna" a uvedomil si, kde to vôbec žije. Prečo nič nie je také ako predtým, pretože začal znova používať vlastnú hlavu. Naozaj je ťažké sa zžiť s touto dobou, pretože nie sme na to prispôsobení. Mnohí si myslia, že aké je to všetko úžasné, že budú pracovať a potom kupovať, ale čo ak niekomu stačí čo má a nepotrebuje viac, načo má zarábať a pracovať, aby si zas mohol kupovať veci, ktoré sú stále funkčné a spĺňajú svoje požiadavky? Majú sa tie peniaze hromadiť len na bankovom účte, aby z nich mohli žiť banky?

  Kto sa však jedného dňa preberie, už viac nebude bezhlavo prikyvovať na nezmysly, bude mu zle z politiky, rozkrádania, klamania, vymývania mozgov a podobne. Našťastie je tu internet a každý si prečíta to na čo má mozgovú kapacitu. Koľko komentárov som čítal, že už dávnejšie vyplo telku, lebo je tam samý odpad. Možno 1% sa tam nájde dokumentárnych filmov, ktoré stoja za pozretie, ale komerčné odpady? A pokiaľ sa autor cíti sám, časom sa dostane do spoločnosti ľudí, ktorí nie sú prízemní ako väčšina tejto zaspatej spoločnosti, ktorým stačí si pozrieť na hodinu Mojsejovú a sú spokojní a na ďalší deň naklusajú nadšení do práce a budú pracovať ako otroci, aby peniaze neskôr minuli a znova ich zarobili :) Je to bláznivé, ale je to tá slávna trhová ekonomika, vyrob šmej, pokazí sa, aby sa musel kúpiť nový šmejd a nekonečný kolobeh plynie.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 03:51 dopoludnia

  Komentár: 

  boli casy pekne,ludia si nesli po krku a mohla som nechat kluce v aute s otvorenym oknom pred barakom,ked moj syn niekde urobil neplechu,dakto ho uz doviedol za ucho domov :))- dovera vykapala aj dobre vztahy,seci sa za niecim hrnu-ale zda sa ,ze len do vecsich sra..!A nech mi tu niekto nehovori,ze keby nebolo revolucie,tak by sme nemali PC- ved to by sa uvolnilo,tak ako ine veci,a nemuseli sme si pustit sem drogy a bordel.

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 06:23 dopoludnia

  Komentár: 

  Pekne sformulovana pravda, dakujem...

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 09:39 dopoludnia

  Komentár: 

  ...sam by som to lepsie nenapial,naozaj zijeme v systeme,ktory je nastaveny proti nam ludom...stavame sa otrokmi,ale najhorsie na tom je,ze si mylime,ze sme slobodni,lenze ta sloboda takto nevyzera

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 10:32 dopoludnia

  Komentár: 

  přesně tak to je, tak to cítí asi více lidí

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 12:23 popoludní

  Komentár: 

  Tak to cítí každý, aj ludia, ktorí majú všetko, po čom tuzili. Avšak malokto to povie nahlas. Čím viac materiálneho máme tým menej vyjadrujeme svoj skutocny názor, aby sme o svoj blahobyt nepřišli.

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 16:02 popoludní

  Komentár: 

  konecne nieco pravdive,pretoze v poslednej dobe myslim len na to..kam sme sa to dopracovali a to vseobecne na celom svete,urobili sme velku chybu a myslim,ze toto uctievanie materializmu je zvratene.Ked sa rano zobudim mam zelanie byt obycajnym clovekom,ktory nepotrebuje peniaze,pocitac,internet,mobil a potraviny,ktore sa stali"otravinami",lenze..je tazke vypadnut z kolotoca ked ste priputani retazou,ktoru nedokazete sami odopnut.

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2011 17:06 popoludní

  Komentár: 

  "NORLMALNY" ludia ako sa dnes pseudo-intelekti nazyvaju, len zasnu ked im o takejto teme polozite par logickych otazok. Hned sa ohradia tym ze sme asi s inej planety alebo dusevne naruseni. My akoze "..." ktory vieme ako to vsetko je mozeme bud plakat alebo sa nad nimi smiat. Kazdy si zvoli to svoje. Pre mna osobne su ty pseudointelekti len chudakmi s poslahanymi hlavami s jedla, TV, a pod. Je mi skutocne az zle niekomu vysvetlovat ze co a ako sa deje a preco sa to deje. Mam pocit akoby mali v hlave cenzuru typu tohto nepocuvaj hovori hluposti nepocivaj konzumuj a spy, ako im niekto nieco vyslielal do hlavy, nejaku frekvenciu?!? Na druhej strane ak chceme prezit musime sa ciastocne prisposobyt ich pravidlam inak sme hned podozrivy co v dnesnej dobe znamena skoncit na ulici.

 9. Obrázok používateľa Ivana
  Ivanafebruár 27, 2011 17:55 popoludní

  Komentár: 

  skutocne dobre a verne podany obraz nasej sucasnej doby....to sme to dopracovali!!..urcite nielen par ludi, ale dost ludi, tych uplne beznych ludi to takto cele vnima...
  lenze neda sa inak.kazdy sa bojio existenciu....nikomu sa uz nechce vyliezt do ulic a skandovat o lepsiu buducnost, ludia su zo vsetkeho unaveni.. s poplatkov, zlozeniek, drahej elektriny, plynu, potravin...stale len platit... boja sa o pracu....

  myslim, ze sami to nezmenime, kolos je rozbehnuty, nepomozu ziadne revolucie...niet cesty spät, pred padom do priepasti zvanej "peniazo-mania" nas zachrani mozno snad nejaka "vis major", cize totalny kolaps tohto vsetkeho..potom snad najdeme postupne cestu k sebe a zaroven jeden k druhemu...

 10. Obrázok používateľa Ďuro G.
  Ďuro G.február 27, 2011 19:24 popoludní

  Komentár: 

  ...-zastavme ich bratia veď sa oni stratia-...

 11. Stránky

 

 

Top