Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dalších 7 triků, kterými vás mozek klame

NaturalNews | Po několika zajímavých reakcích čtenářů na původní článek sedm triků (http://www.cez-okno.net/clanok/psychologia/7-triku-kterymi-vas-mozek-klame) je zde dalších sedm triků, kterými vás váš mozek klame. Pozor na předpoklad, že ať už je důvod jakýkoliv, tak se tomu nevyhnete a váš mozek vás neoklame.

1) Prostě potřebujete odhalit tajemství…

Tohle je jeden z těch nebezpečných, protože máme tendenci být přitahování k tajemstvím – ta nepolapitelná řešení problémů a klíče k úspěchu, které udělají váš život lehčí, pokud byste k nim získali přístup. Guruové osobního rozvoje a spirituální podvodníci moc dobře ví, jak dobře prodat tajemství. Naše vrozená a upevněná úzkost o životě a jeho různých výzvách nás dělá zranitelné před těmi, kteří by nám prodávali „tajemství k usnadnění a úspěchu“.

Zpráva, že existují tajemství, která dělají náš život snadnější, není užitečná, neboť udržuje naživu iluzi, že by život mohl být opravdu lehčí nebo že je možné projít životními překážkami bez stresu. Je to nejen lež, ale často se pak lidé cítí ještě hůř, když zjistí, že se nic nezlepšilo po tom co se naučili velké tajemství.


Placení za přístup k informacím je v pořádku, ale málokdy najdete takto skutečně tajné informace. Neexistuje tajemství, které vyřeší vaše problémy. Možná jsou nějaké užitečné informace, které jste se zatím nenaučil, ale hádám, že nejsou dost sexy na to, aby se prodávaly.

2) Mně se to nestane

Klasika. Máme sklon věřit, že se nám nestanou špatné věci, forma nerealistického optimismu. Toto popírání těžké, ale reálné strany života proniká celou západní kulturou. Například:

- Druháci magisterského studia přeceňují počet nabídek zaměstnání a nástupní plat.
- Studenti přeceňují výsledky, kterých dosahují u zkoušek.
- Téměř všichni novomanželé ve studii v USA očekávají, že jejich manželství vydrží celý život, i když si jsou vědomi statistiky rozvodů.
- Profesionální finanční analytici neustále nadhodnocují zisky podniků.
- Většina kuřáků věří, že je u nich menší pravděpodobnost vzniku nemoci související s kouřením než u ostatních kuřáků.


Nerealistický optimismus je riskantní, ale vás se to samozřejmě netýká, že? Jen pokračujte v tom, co děláte. Netřeba se dívat na rizika, zvyšovat sebekázeň, nebo zavést zdravý životní styl.

3) Můžete se vyhnout tomu, co se vám nelíbí

Vyhýbání se. Můžete se mnoho dozvědět o lidech tím, že si budete všímat, čemu se vyhýbají. Zejména zjistíte, čeho se bojí. Možná musíte mít těžký rozhovor s vaším dítětem či manželkou. Možná odkládáte návštěvu zubaře. Možná musíte dát na bankovní účet nějaké peníze, abyste nebyli v mínusu. Možná si musí nechat změřit hladinu cukru v krvi. Děláte to? Pokud ne, možná máte strach z vnímání následků problému, kterému musíte čelit. Ve většině případů se však vyhýbání se nevyhnutelnému ukáže být chybou.

Jednou jsem musel říct proslov proti mému přesvědčení. Jak se ten den blížil, věděl jsem, že se potřebuji připravit, ale celá myšlenka proslovu mi byla tak nepříjemná, že jsem se úplně vyhýbal na to pomyslet. Zvláštní, jak byly dny plné strachu ještě než ten den nastal! Kdybych se dostatečně připravil, mohl to být dobrý výkon. Místo toho však přišel takový výsledek, že je příliš trapné o něm mluvit.


Vyhýbání se nezbytným, ale nepříjemným situacím vede od nepohodlí k naprosté bolesti, přesto někteří z nás mají tendenci to dělat. Buďte opatrní.

4) Pokud získáte X, pak budete spokojeni

Jedná se o tendenci věřit, že existuje jedna věc, jedno finální řešení, která vyřeší vaše problémy a splní vaše potřeby. Nesmysl, bohužel.

Většina lidí si těžko připustí tuto tendenci, ale jejich činy pak prokazují opak. Neustále kupují nové programy, diety, nové metody s očekáváním, že jde o „přesně ten chybějící článek“.

Samozřejmě není nic špatného na tom se naučit nové věci, ale budete zklamaní, pokud očekáváte, že každá ta nová věc je „ta pravá“.

Před lety jsem se zeptal svého mentora, jak změníte víru? Co je nejlepší metoda? Jako kdyby šlo o jednu magickou techniku, která by zničila limitující víru a nainstalovala novou. Neetičtí nebo naivní příznivci neurolingvistického programování (http://cs.wikipedia.org/wiki/Neurolingvistick%C3%A9_programov%C3%A1n%C3%AD) se často domnívají, že je to pravda (ale není to pravda).


Mentor mi odpověděl, že ke změně bych se měl vydat na cestu. Dělat svou práci. Změny ve víře se stanou v průběhu času, jak si vytvoříte charakter. Nehledejte magii. Jaká úleva!

5) Kéž bych měl to samé co oni…

Mnozí lidé mají tendenci si myslet, že ostatní mají všechno OK. Jsou nějak chytřejší, vyzrálejší, nadanější a nemají úzkost, strach a další hanebné zkušenosti, kterými vy můžete denně utrpět.

Z určitého pohledu je víra, že ostatní to všechno mají, forma narcismu. Pokud jsou pro ně věci tak snadné, pak nemůžou trpět tak jako vy a proto je pro ně život jednodušší než pro vás. Proto si zasloužíte speciální pauzu, že?


Špatně. Život je pro každého plný výzev. Nikdo není imunní vůči úzkosti, odrazování, smutku a množství překážek, které dělají život těžší. Předpoklad, že to ostatní mají lehčí je lákavý, ale ne přesný. Opět, jaká úleva! Jsme v tom všichni společně.

6) Používáte pouze 10% mozku

Tento mýtus není ani tak trikem vašeho mozku, ale trikem, kterými vás oblbují jiní. Patří k nejvíce zvráceným podvodům ze světa falešné duchovnosti. Řekněte lidem, že mají takový nevyužitý potenciál a (pokud si koupí váš program) 90% jejich mozku bude odemčeno! Prosím.

Těch 10% (nebo si vymyslete jiné obdobné malé číslo) vašeho mozku je mýtus, který je již dlouho odhalen. Znamená to, že jste odsouzen k tomu zůstat nešťastný? Ne. Znamená to, že jste již naplnili svůj potenciál? Ne. Máte spoustu potenciálu a to ani nepotřebujete přístup k falešné nevyužité části mozku.


Nalezení vašeho pravého potenciálu spíše znamená se naučit nové dovednosti a směrovat vaši energii a přirozený talent do nových a vzrušujících směrů. Je to málo?

7) Vše co potřebujete je věřit v sama sebe

Slyšel jsem příliš mnoho guruů osobního rozvoje tvrdit přímo toto. I když je potřeba věřit v sebe sama, je potřeba mnohem více. Například sociální dovednosti jsou neoddělitelné od úspěchu. Pracovní dovednosti. Vzdělání. Mentor. Dobré rozhodovací dovednosti. Načasování. Štěstí. Úspěch není jen jednoduché „prostě věř v sebe sama“.

Můj bývalý klient ke mě přišel frustrovaný, protože zatímco věřil v sebe sama a byl plný sebevědomí, stále nebyl schopen dosáhnout svého hlavního cíle – rozběhnout restauraci. Chtěl to. Cítil se jistý.

Hlubší pohled na jeho situaci odhalil důvod - byl nevzdělaný a nekvalifikovaný ohledně finančního managementu. Dobře vycházel s lidmi. Vyznal se v jídlech. Když přišlo na rozpočty, mzdy, kontroly nákladů, tak neměl ani tušení. Vzhledem k tomu, že vedl restauraci, což vyžadovalo dohlížení na peníze, tak si tím procházel znovu a znovu. Některým lidem dobrá dávka pochybností o sobě samém otevírá dveře k sebezdokonalování.


Klame vás váš mozek? Nepochybně. Trik je v tom odhalit, kdy se to děje.

Překlad článku Seven more tricks your brain is playing on you
http://www.naturalnews.com/035329_mind_games_optimism_tricks.html

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Životní scénáře
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-zivotni-scenare

Vjemy a skutečnost
http://www.cez-okno.net/clanok/hrst-vyber/vjemy-a-skutecnost

Najšokujúcejšie posolstvá SKRYTEJ reklamy
http://www.cez-okno.net/clanok/media/najsokujucejsie-posolstva-skrytej-r...


Sekcie: 
marec 31, 2012 15:09 popoludní

 

 

Top