Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rastliny reagujú na dotyk

Vedci z Austrálie experimentálne potvrdili, že rastliny môžu cítiť, keď sa ich niekto dotkne. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Plant Physiology. „Aj keď si ľudia myslia, že rastliny nič nepociťujú, keď sa ich dotýkajú, bolo preukázané, že v skutočnosti sú veľmi citlivé na dotyk,“ povedal vedúci výskumu Dr. Olivier Van Aken z Univerzity Západnej Austrálie v meste Perth.


Podľa slov vedcov, predchádzajúce výskumy ukázali, že rastliny sú si dostatočne „vedomé“ svojho okolia. Napríklad cítia, keď ich začína jesť hmyz a produkujú špeciálne chemické látky, aby predišli poškodeniu.

V rámci nového výskumu vedci rozprašovali kvapky vody na rastliny a pritom sa im podarilo zaznamenať zmeny v expresii tisícov génov. Táto fyziologická reakcia začínala po niekoľkých minútach po stimule a končila behom pol hodiny.

„Ukázali sme, že táto reakcia nebola spôsobená chemickými látkami v kvapaline, ale fyzickým kontaktom, keď kvapky padali na povrch listov.“
„Na rozdiel od zvierat, rastliny nemôžu utiecť od nebezpečných podmienok. Namiesto toho sa u nich sformoval systém ochrany proti stresu, ktorý im umožňuje vnímať okolité prostredie, pomáha rozpoznávať nebezpečenstvo a zodpovedajúcim spôsobom reagovať,“ tvrdia vedci.

Zdroj: http://www.biosferaklub.info/


Súvisiace:

Rastlinná neurobiológia
http://www.cez-okno.net/rastlinna-neurobiologia


Sekcie: 
júl 03, 2016 23:15 popoludní

 

 

Top