Obrázok používateľa CEZ OKNO
Replika 10.000 rokov starého mezolitického obydlia

Obydlie kruhového pôdorysu s priemerom šesť metrov bolo postavené na základe archeologických nálezov pochádzajúcich z lokality Mount Sandel v severnom Írsku, ktorá je datovaná do obdobia 7900–7600 rokov p.n.l. – táto lokalita je známa nálezmi najranejšieho osídlenia v Írsku.


Počas mezolitu alebo strednej doby kamennej ľudia zhotovovali a používali rôzne druhy drevených a kamenných nástrojov (vrátane kamenných sekier používaných na tesárske práce) a žili loveckým a zberačským spôsobom života.


Archeológovia z University College v Dubline postavili repliku mezolitického domu v Belfieldskom kampuse, aby lepšie pochopili život ľudí v období strednej doby kamennej

„Naša rekonštrukcia mezolitického domu je súčasťou UCD centra pre experimentálnu archeológiu,“ uviedol Dr. Graeme Warren, z UCD School of Archaeology.

Mezolitický dom je umiestnený na pozemku UCD Belfieldského kampusu určeného pre experimentálnu archeológiu.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

Zdroj: http://www.youtube.com/user/MyUCD

„Prostredníctvom experimentálnej archeológie môžeme lepšie pochopiť minulosť a pracovať s ňou pomocou takého druhu nástrojov, aké používali ľudia v minulosti.

„Na tomto mieste máme kompletnú dielňu na opracovávanie kameňa, výrobu pazúrikových nástrojov, zhotovujeme tu kamenné sekery, vypaľujeme keramiku a teraz sme postavili aj tento mezolitický dom“.

Stavba bude ponechaná postupnému rozpadu, takže archeológovia môžu určiť ako dlho tomuto typu obydlia trvalo, než ho museli jeho pradávni obyvatelia znovuvybudovať alebo opustiť.


Podľa Dr. Graeme Warrena je tento typ experimentálnej archeologickej práce veľmi dôležitý, pretože poskytuje vedecké informácie o materiálnom svete ľudí žijúcich v minulosti – informácie, ktoré sa nedajú zistiť zo samotných dochovaných archeologických nálezov.


University College Dublin

Zdroj: heritagedaily.com/2013/07/replica-of-10000-year-old-mesolithic-dwelling-built-by-ucd-experimental-archaeologists-on-campus/96841

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
august 04, 2013 16:44 popoludní

 

 

Top