Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ruskí fyzici realizujú projekt Nikolu Teslu

Aké by boli dejiny, ak by veža Wardenclyffe, postavená začiatkom XX. storočia srbským géniom Nikola Teslom, zabezpečila vznik efektívneho systému odovzdania a získania voľnej elektrickej energie na celom svete: Možno by sa podarilo vyhnúť mnohých technickým katastrofám, ako aj problémom a konfliktom spojených s energetikou.


V Rusku začali obnovovať projekt bezdrôtového odovzdávania energie. Pred niekoľkými rokmi si mladí ruskí fyzici Sergej a Leonid Plechanovovci preštudovali denníky a patenty vedca a pomocou internetu vyzbierali pomerne slušnú sumu, aby mohli postaviť svoju vežu.
Leonid Plechanov porozprával v interview pre Hlas Ruska o hrozbách zo strany energetických korporácií, Tunguzskom meteorite a pochopiteľne, aj o princípoch práce novej Veže.


■ Plánujeme začať s obnovou veže túto jeseň, 400 kilometrov severne od Moskvy. Nechceme urobiť „veľkú peknú vecičku“, aby sme mohli niečo zmerať. Máme vedecký prístup, výskum budeme robiť za rôzneho počasia a zohľadníme rôzne faktory. A následne by to malo prijať a potvrdiť vedecké spoločenstvo. Môže to trvať roky, ale dôležité je aspoň začať.

Koľko bude treba postaviť veží? A čo môže byť prvotným zdrojom energie?
■ Hoci hovoríme o bezdrôtovom odovzdávaní energie, tak „drôtom“ je zem. V našom prípade postačí jedna veža, aby vznikli vlny v pôde na celej planéte. Ak máme hovoriť o zdrojoch, slnečná energia sa posudzuje ako hlavný variant. Najhlavnejším problémom je doprava do spotrebných centier – bez vybudovania sietí vyžadujúcich si obrovské výdavky.

Chápete, že riskujete nahnevať napríklad ropných magnátov a najväčšie energetické korporácie?
■ Pred desiatimi rokmi hovorili, že ropné giganty nedovolia vyjsť na trh elektromobilom. Avšak vidíme, že toto odvetvie naberá na obrátkach. Tu môže vzniknúť podobná situácia. Naša technológia môže mať dobrý ohlas v biznise: tie isté elektromobily, pre ktoré bude treba dodávať koľko je treba „paliva“, pretože nebude treba ťahať drôty.

Vo svojich prácach tvrdíte, že teória Teslu na sto percent zodpovedá klasickej fyzike. A koľko bolo rečí, že je to protivedecké, že je to šarlatánstvo...
■ Tesla nepostupoval podľa fyziky svojej doby, bol ozajstný podivín. Aby zaujal ľudí, musel už vtedy používať vážne reklamné kroky, v tom aj spočíva mystika vôkol činnosti vedca. Tesla bol okrem toho praktik, k teórii nikdy nepristupoval priveľmi dôkladne. Ale ak čítame jeho diela, všetky jeho projekty začínajú nadobúdať zmysel. A netreba zabúdať, že všetko elektrické, čo je vôkol nás, bolo fakticky vynájdené vďaka jemu.

Leonid Plechanov, Timur Blochin

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/


Súvisiace:

Ruskí fyzici spúšťajú kampaň za prestavanie veže Wardenclyffe a dodávanie energie pre celý svet
http://www.cez-okno.net/clanok/ruski-fyzici-spustaju-kampan-za-prestavan...

Obří futuristická „Teslova věž“ nedaleko Moskvy (+VIDEO)
http://www.cez-okno.net/clanok/obri-futuristicka-teslova-vez-nedaleko-mo...

NIKOLA TESLA Výber
http://www.cez-okno.net/rubriky/nikola-tesla

VOĽNÁ ENERGIA
http://www.cez-okno.net/volna-energia

Čistá energia
http://www.cez-okno.net/stitok/cista-energia


Sekcie: 
júl 16, 2014 23:53 popoludní

 

 

Top