Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ryžová kúra časť 1.

Kúra s celozrnnou varenou ryžou je vhodná na detoxikáciu a ozdravenie celého organizmu, čo má tiež bezprostredný pozitívny vplyv na celkový duševný stav, psychiku a omladnutie. Jej absolvovanie nám tiež pomôže oslobodiť sa od závislosti na škodlivých stravovacích návykoch a nezdravých potravinách, čo sa nám doteraz, napriek snahe, nemuselo vždy dariť. Podmienkou je, aby sme túto chuťovú závislosť neskôr opäť ľahkomyseľne neoživovali.Myšlienka obilím liečiť chronické choroby a rakovinu, nie je nová. V starej Číne na liečenie týchto chorôb používali varený jačmeň, niekedy tiež spolu s vodnými gaštanmi.

Známa nemecká autorka kníh o prírodnej liečbe a stravovaní Lisa Mar, vo svojej knihe "Gesund mit Reis" odporúča ryžovú diétu s celozrnnou ryžou na detoxikáciu organizmu, pri liečení žalúdočno-črevných a žlčníkovo-pečeňových chorôb, pri srdcovo-cievnych ťažkostiach a pri poruchách látkovej výmeny, artróze, reume a pakostnici. Takisto pri nedostatočnosti obličiek, vysokom krvnom tlaku, poškodeniach kože a nechtov a pri vypadávaní vlasov.

Celozrnná ryža natural obsahuje z obilnín najhodnotnejšie bielkoviny, málo tukov (nenasýtené mastné kyseliny), asi 73 percent sacharidov, vitamíny B1, B2, B3, vitamín E a z minerálnych látok malé množstvo sodíka, ale veľa draslíka, fosforu, kremíka a tiež zinok, vápnik, horčík, selén a samozrejme vlákninu.

Je vynikajúcim zdrojom betaglukánu, rozvetveného polysacharidu, ktorý podporuje tvorbu a aktivitu makrofágov, najdôležitejšej zložky bunkovej imunity.

Má značný obsah kyseliny glukurónovej, ktorá sa v tele za pomoci enzýmu glukuronidázy viaže s cudzorodými, ťažko odbúrateľnými jedovatými látkami, ktoré je potom telo schopné vylúčiť a zbaviť sa ich.

Vitamíny skupiny B obsiahnuté v naturálnej ryži sa dobre vstrebávajú do nervovej sústavy a pomáhajú pri depresiách. Podporuje tiež činnosť čriev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáha chudnúť, lebo stimuluje spaľovanie tukov. Varená bez soli má odvodňujúce a detoxikačné účinky.

Celozrnná ryža je pre obsah veľkého množstva hodnotných látok osobitne vhodná na redukčnú diétu. Pretože neobsahuje glutén, je vhodná aj pere celiatikov.

Významný učiteľ tradičnej medicíny a filozofie Ďalekého východu, Zeané Lao Shin, ktorý je zakladateľom jedného smeru makrobiotiky v Rakúsku, s úspechom zaviedol ryžovú kúru a pomohol tak mnohým ľuďom vyliečiť sa z chronických chorôb, ako rakovina, psoriáza, alergií a ďalších. Pochádzal z Rakúska a neskôr študoval v kláštoroch v Číne a v Japonsku, kde tiež mal nakoniec svoj taoistický kláštor.

Táto kúra môže u nás nahradiť už úplne absentujúce, len formálne pripomínané pôstne obdobie, ktoré malo svoj dôležitý zdravotný význam, aby odľahčilo a vyčistilo organizmus, zvýšilo imunita a tak zabránilo jarnej únave, povianočnej chrípke a človeka pozitívne naladilo na celý nasledujúci rok.

Kúra pozostáva zo štyroch častí. Každá trvá 9 dní, čiže dovedna si musíme naplánovať minimálne 36 dní tohto stravovacieho režimu (čo je, pre zaujímavosť, vlastne 1/10 roka). Pre človeka, ktorý žije na civilizovanej strave Západu je vhodné zaradiť ešte piate 9-dňové prechodné obdobie, ktoré je dôležité pre stabilizovanie a zabezpečenie účinkov celej kúry.

Najlepšie je zaradiť kúru do pôstneho obdobia od popolcovej stredy do Veľkej noci, alebo tiež do Adventu pred Vianocami. Ďalšie vhodné obdobia sú jesenná rovnodennosť a letný slnovrat, čiže na prelomoch ročných období. Podľa možnosti sa však snažíme začiatok kúry zladiť najlepšie so splnom mesiaca alebo potom so začiatkom II. alebo IV. fázy mesiaca, t.j. keď mesiac tvorí presný polkruh buď pri dorastaní, alebo ubúdaní, prípadne s novom. Tieto dni sú vyznačené vo väčšine stolových kalendároch.

Výhodou kúry je, že nehladujeme a môžeme sa 3x denne dosýta najesť príslušnej, keď si na ňu zvykneme, veľmi chutnej stravy. Neprejedajme sa však, lebo by to znižovalo a narúšalo liečebné účinky tejto kúry.

Samozrejme, že nepoužívame pri kúre bielu ryžu, ktorá má 3 až 7 krát menej minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, pretože kúra s takouto ryžou by bola nielen neúčinná, ale mohla by mať na naše zdravie aj škodlivé účinky. Bielu ryžu po prvý krát uviedli na trh z komerčných dôvodov šanghajskí obchodníci v roku 1926. Malo to katastrofálne zdravotné následky (objavila sa choroba beri-beri, z nedostatku vitamínu B1), takže bolo nutné stupeň obrusovania ryže znížiť. Hnedá ryža sa v súčasnosti z povedomia ázijských národov žiaľ takmer vytratila. V Thajsku napríklad dostávajú hnedú ryžu len väzni a vojaci. Bielu ryžu rozoznáme od hnedej ryže aj na dotyk. Biela ryža v sáčku pri stlačení vrždí, zatiaľ čo hnedá sa správa hladko, akoby bola naolejovaná.

Pozoruhodné na tejto kúre je, že napriek svojej prekvapujúcej účinnosti je bezpečná aj v prípade jej náhleho a nekontrolovaného prerušenia, kedy nedochádza k vážnejším negatívnym zdravotným následkom, čo sa napríklad nedá povedať napr. o liečebnom hladovaní, ale aj breussovej šťavovej kúre. Týmto však nechceme navádzať na jej ľahkomyseľné prerušenie, pretože často krát toto mohla byť naša posledná príležitosť, ako si uchovať alebo prinavrátiť svoje zdravie. Treba si tiež uvedomiť, že v tejto vzácnej etape roka človek obetuje do určitej miery krátkodobé, okamžité a častokrát pochybné pôžitky za neskorší, dlhodobý prospech, teda vylepšenie zdravia a psychiky. Práve nerešpektovaním tohto pravidla na rôznych úrovniach si človek postupne ničí svoj život. V porovnaní s hladovaním, pri porovnateľných účinkoch, je to však, pri troche odhodlania, motivácie a hlavne trpezlivosti, metóda vcelku pohodlná a príjemná.

Káva a cigarety sa s touto kúrou nezlučujú. V krízových fázach na začiatku kúry by sme mohli mať pokušenie, pre uľahčenie a zo zvyku, siahnuť po káve, prípadne po cigaretách, čo by ale mohlo byť dosť zradné a nebezpečné. Pri kúre prebieha detoxikácia organizmu a požívanie týchto jedov ju narúša a do čistiaceho sa organizmus tieto jedy zanáša. Ich vplyv na metabolizmus, nervový systém a hormonálnu reguláciu, ktoré sa počas kúry stávajú zvlášť citlivé, je tiež negatívny, čo by mohlo viesť k nie dobrým výsledkom. Takže tí, ktorí sa s týmto rázne nevysporiadajú hneď na začiatku, kúru veľmi ťažko znášajú a kvôli tomu ju často krát hneď v prvej fáze aj ukončujú. Takže miesto kávy a cigariet si zaraďme výdatné prechádzky alebo aktivitu na čerstvom vzduchu alebo si zacvičme hoci aj s ľahkými činkami, budeme prekvapení koľko vládzeme, napriek počiatočnej nechuti, a ako nám to pomôže.

Keď sme sa rozhodli absolvovať túto cennú kúru, dobré by tiež bolo, aby sme si toto svoje rozhodnutie niekde zapísali a viedli denník. Na začiatku uvedieme svoje dôvody a motívy, ktoré nás k tomuto rozhodnutiu viedli. Potom neskôr, keď sa počas kúry objavia slabosti, pochybnosti a pokušenia, môžeme si opäť pripomenúť svoje pôvodné motívy a tak predísť zbytočnému narušeniu, prípadne predčasnému ukončeniu kúry. Musíme počítať s tým, že negatívne a seba deštrukčné sily našej psychiky sa nás budú snažiť, často krát veľmi rafinovane a za každú cenu, od kúry odvrátiť, pretože si vonkoncom neželajú nejakú zmenu a ak, tak iba k horšiemu. Musíme teda stále dávať pozor na triky mysle, na nekľud a nervozitu a naopak, často zaraďovať chvíľky sebauvedomovania, sebareflexie, relaxáciu a odpočinok.

Je dobré túto kúru držať v tajnosti, nezverovať sa každému, že niečo také robíme. To nám potom dáva vnútornú silu a nerozkladá nás to. V ev. podľa Matúša 6:16-18 sa píše: "Keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci, ktorí si nasadzujú smutný výzor na tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru hovorím vám: Majú svoju odmenu! Ale keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia videli, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti; a tvoj Otec, ktorý vidí v skrytosti, odplatí tebe."

Inštrukcia na túto kúru sa predávala stručne ústne: „Prvých 9 dní jedz ryžu bez soli a tuku, druhých 9 dní si pridávaj tepelne upravovanú zeleninu bez tuku už s troškou soli, tretích 9 dní priber varené strukoviny a štvrtých 9 dní si dodávaj surovú zeleninu, kedy už môžeš používať aj troška za studena lisovaného oleja".

Všetky základné potraviny, z ktorých sa kúra skladala, boli medzi priaznivcami životného štýlu propagovaného Zeané Lao Shinom známe a takýto človek ju bol schopný, aj vďaka podpore okolia, bez problémov absolvovať. Vedelo sa, že sa jedná o celozrnnú, hnedú ryžu, a o morskú soľ a známy bol tiež pomer jednotlivých zložiek a zákaz prijímať počas kúry ovocie, ktoré by ju narušovalo.

Keď sa ju však pokúsia aplikovať ľudia, ktorí nie sú zbehlí v zásadách plnohodnotnej a prirodzenej stravy, narážajú na množstvo problémov, od znalosti samotných prírodných potravín a ich doplnkov, až po správnu úpravu a konzumáciu tejto stravy. Preto vznikol tento návod na podnet viacerých záujemcov u nás, aby sa umožnilo čo najbezproblémovejšie zahájenie a absolvovanie celej kúry a tiež, aby sa predišlo stále sa opakujúcim rovnakým, niekedy zdanlivo až banálnym otázkam autorovi.

Ak sme neboli zvyknutí konzumovať hnedú ryžu, tak už 10 dní pred zahájením ryžovej kúry si ju začneme zaraďovať do jedálnička a môžeme si tým zároveň aj odskúšať viacero druhov, ktoré sú k dostatiu a vybrať si potom tú, ktorá nám najlepšie chutí. Deň pred kúrou sa stravujeme striedmo a deň zakončíme len ľahkou večerou, v nie príliš neskorých hodinách (do 18.00). Nebolo by rozumné sa pred kúrou ešte na poslednú chvíľu prejesť, pretože by sa potom ťažšie znášali prvé dni kúry. Túto kúru by sme mali považovať za sviatok, že si máme možnosť očistiť a ozdraviť telo a myseľ a vlastne sa na ňu tešiť a byť za to vďačný.

Často krát sa však ukazuje, že väčšina z nás, ktorí sme postihnutí moderným životným štýlom (nedostatok pohybu, nezdravá a škodlivá strava, včítane nadmernej konzumácie kávy, cigariet, alkoholu a veľa stresu), potrebuje pred ryžovou kúrou ešte nejakú osobitnú predprípravu, aby hlavne I.. fázu zvládli hladko a bez väčších problémov a nepríjemných krízových stavov. Naviac platí, že na novú stravu si organizmus zvyká 10 dní, než mu začne chutiť, a to platí u niektorých ľudí tiež pri celozrnnej ryži.

Táto príprava by u ľudí, príliš zakotvených v oslabujúcich zlozvykoch, mohla spočívať v tom, že človek by už 3 týždne pred ryžovou kúrou začal cvičiť, to vplýva pozitívne aj na stres, a čo sa týka stravovania, prešiel by na stravu popísanú v 5. fáze ryžovej kúry a potom by pokračoval 4. fázou, ako je popísané v príslušnej časti, teda každú z nich asi 9 dní a súčasne ráno a večer by bral 1 kapsulu laktobacilov Swiss"5" spolu s jedlom, aby si čo možno najlepšie dal do poriadku narušenú črevnú flóru v dôsledku užívania antibiotík, konzumácie sladkostí, sladkých nápojov, veľa mäsa, tukov a výrobkov z bielej múky a ich rôznych kombinácií, prípadne nadmerného pitia čiernej kávy a fajčenia. Vhodné by bolo počas tejto doby užívať tiež koloidné striebro na elimináciu plesní v črevách a krvi. Inak by sme sa mohli v I. fáze RK zbytočne veľa trápiť a bol by to boj s veternými mlynmi, pretože ani celozrnná ryža nedokáže za pár dní odstrániť, ako šibnutím prútika, neporiadky v črevách a trávení.

Ešte si treba uvedomiť, že ak si skrátime kúru na menej ako 36 dni, nemôžeme z nej vyťažiť to, čo by nám mohla dať, nemôže nastať vyliečenie dlhodobých zdravotných ťažkostí a kompletná prestavba metabolizmu a potom aj neskoršia, celková úprava hmotnosti do optimálnej váhy. Zároveň však aj jediný deň môže byť značne prospešný pre zdravie, odľahčí trávenie a odstráni častý neporiadok a problémy v zažívaní.

Čínske príslovia:

Jedno jedlo bez ryže pokazí rodinné šťastie na týždeň.

Chceš byť šťastný hodinu, opi sa. Chceš byť šťastný 3 dni, ožeň sa. Chceš byť šťastný celý život, jedz ryžu.


I. fáza kúry: Celozrnná ryža bez soli a tukuTrvá prvých 9 dní, kedy jeme varenú celozrnnú ryžu (ktorá sa nazýva tiež hnedá, nelúpaná, pololúpaná alebo ryža natural a je to vlastne nebrúsená ryža), ktorá býva dlhozrnná alebo guľatá. Ak nie sme na túto ryžu zvyknutí, môžeme začať kúru s celozrnnou ryžou dlhozrnnou, ktorá je po uvarení zvyčajne mäkšia a po pár dňoch prejsť na ryžu guľatú, ktorá je trochu húževnatejšia, ale chutnejšia. Pri tejto kúre nepoužívame ani parbolizovanú (predvarenú, predparenú) ryžu a ani ryžu vo varných vreckách, aj keď by bola celozrnná, ako napr. pri Uncle Ben`s. Ryžu nevaríme ani nezohrievame v mikrovlnke, ktorá by ničila pre nás tak, počas kúry, potrebné vitálne látky, obsiahnuté v celozrnnej ryži.

Príprava: Ryžu večer tri až päť krát prepláchneme, (rukami ju vo vode prehnetieme, plávajúce nečistoty zlejeme a ryžu scedíme) a zalejeme 1,5 až 2,2 dvojnásobným množstvom vody. Vyskúšajte si, či vám chutí skôr suchšia alebo vlhkejšia ryža. Ráno ju privedieme do varu, potom oheň stiahneme a penu ktorá sa na hladine vytvorila lyžicou zoberieme a odstránime. Ryžu varíme v tej istej vode, v ktorej bola namočená, na veľmi slabom plameni, prikrytú čo najtesnejšou pokrievkou, kým sa takmer všetka voda nevsiakne. Na jej varenie je vhodný ťažší liatinový alebo keramický hrniec, prípadne sa odporúča celozrnnú ryžu variť aj v tlakovom hrnci. Dôležité je, že ju v tejto fáze varíme úplne bez soli a tuku, napriek čomu nie je bez chuti a má, oproti bielej, brúsenej ryži, vlastnú lahodnú orieškovú chuť a pri dlhšom žutí, vďaka štiepeniu škrobov slinami, získava sústo v ústach sladkastú chuť. Po uvarení ju premiešame a dáme pod „perinu", kde ju necháme ešte dôjsť pol hodiny až hodinu.

Ryžu si uvaríme naraz na celý deň. Jeme z nej 3 x denne primerané množstvo, nie viac, než koľko nám chutí. Obvykle si odmeriame pred namáčaním a varením množstvo 1,5 až 3 dcl suchej ryže na deň, čo je veľmi individuálne. Keď nemáme chuť, môžeme niektorý z chodov aj vynechať, najlepšie večeru, čo nie je na škodu. Dôležité je jesť pomaly, v duševnej pohode a sústredene, dôkladne požuť a presliniť každé sústo a vyťažiť z ryže každý zlomok chuti. Iba tak z nej získame maximum.

Aj normálne by sme mali požuť jedno sústo 40 krát. Pri liečení vážnejších, hlavne črevných chorôb, ako doporučoval Američan Fletcher, môžeme jedno sústo požuť až 200 krát. Zo skúseností však vieme, že pri ryžovej kúre, hlavne v I. fáze, by sme mali všetci štandardne žuvať každé sústo 200 až 300 krát, čím sa škroby slinami rozštiepia na sladkastý dextrín. Zároveň odľahčujeme, i tak nezriedka, oslabené tráviace orgány a ryža nás potom i v malom množstve skutočne zasýti. Dôkladným žuvaním sa v ústach ďalej uvoľňujú imunoglobulíny, čo napomáha liečebným procesom, keďže nám tým dodatočne zvyšuje imunitu. V neposlednom rade sa takto potrava slinami alkalizuje, čo pomáha pri prekyslenom organizme a tiež proti únave.

Pri jedení nečítame a nepozeráme televíziu, ale venujeme sa plne len jedlu. Toto tiež umocňuje liečebný efekt kúry.

Keď by sme sa chceli vyliečiť z vážnejších chorôb, bolo by potrebné zadovážiť si čerstvú celozrnnú ryžu z poslednej úrody, dopestovanú biologicky, resp. ekologicky, v natur predajniach alebo v zahraničí. Celkove si treba uvedomiť, že ryža je teraz pre nás liek a podľa toho treba vyberať čo najkvalitnejšiu. Musíme však zároveň vedieť, že cenný olej, obsiahnutý v klíčku celozrnných obilnín, podlieha časom oxidácii, žltnutiu a stuchnutiu. Preto by sme nemali konzumovať staršie obilniny ako 1 rok. U celozrnnej ryži je to dokonca len pol roka. Často krát v supermarketoch natural ryža má divný zápach a citliví ľudia majú proti takejto ryži prirodzený a správny odpor. V Ázii bolo výskumami dokázané, že takáto stará ryža je zdraviu škodlivá, napr. spôsobovala žalúdočné vredy. Obchodníci sa všeobecne, kvôli zisku, neštítia predávať nielen starú ryžu, ktorú získali za babku, ale aj, ako vieme, zhnité mäso. Dobrá, čerstvá ryža má príjemnú vôňu aj chuť. Nekonzumovať teda nechutnú a zapáchajúcu hnedú ryžu.

Počas kúry pijeme dobrú pramenitú vodu, bylinkové nesladené, krv čistiace čaje, ako napr žihľavový, ktoré môžeme aplikovať aj cielene. Vhodný je sypaný čaj bancha (banča), japonský, aj sypaný zelený čaj (nie večer pred spánkom) sencha alebo gyokuro. alebo nesýtené minerálky s nízkym obsahom minerálov (do 300 mg/l), ktoré obmieňame. Pijeme vždy na prázdny žalúdok najneskôr pol hodiny pred jedlom v dostatočnom množstve. Nezabúdame hojne zavodniť organizmus hlavne hneď ráno. Tesne po jedle môžeme vypiť nie viac ako 1 až 1,5 dcl tekutiny, ktorú ešte dokáže odčerpať žalúdočná sliznica. Samozrejme by sme nemali piť v čase keď žalúdok trávi, čo môže pri tejto kúre trvať asi 3 hodiny po najedení, aby sme nerozriedili žalúdočné šťavy a nenarušili a nesťažili trávenie a nespôsobili si dokonca pálenie záhy alebo koliku. Nevhodné je pitie vody s citrónovou šťavou alebo dokonca vínneho striku, pretože by sa narušila regenerácia pečene a tým uzdravovanie chorôb s ňou súvisiacich.

Neužívame žiadne doplnkové vitamíny (ani C vitamín), minerálne látky a potravinové doplnky, ktoré aj normálne môžu narušovať metabolizmus a podľa niektorých výskumov dokonca, mimo iného, poškodzovať aj ľadviny a pri kúre, samozrejme tiež autonómne liečebné procesy, ktoré táto kúra naštartuje. V celozrnnej ryži je všetko čo v prvej fáze potrebujeme. Často krát ľudia, ktorí v podstate roky nejedávali žiadne ovocie a zeleninu, si hneď na začiatku ryžovej kúry začnú robiť starosti či nemajú málo vitamínu C a podobne. Je vedecky dokázané, že napr. pri hladovke, priemerne sa stravujúci človek má zásobu vitamínov na viacero mesiacov ba až rok. Vitamín C predstavuje jedinú výnimku. Zásoba vitamínu C vystačí totiž v zásade na niekoľko týždňov, my však už po 9 dňoch ho začneme dodávať v ľahko dusenej zelenine. Napríklad pri hladovke do 42 dní sa žiadne vitamíny ani minerály nemusia dodávať. Väčšinu liekov môžeme postupne obmedziť alebo úplne vylúčiť, ako napr. na vysoký krvný tlak. Pri vážnejších prípadoch hormonálnej terapie u žien treba lieky zachovať. Vo vážnejších prípadoch sa treba poradiť s lekárom, najlepšie, takým ktorý sa venuje aj alternatívnemu spôsobu liečenia.

Zo skúseností vieme, že okolo 2. až 7. dňa sa môže objaviť kríza, teda rôzne subjektívne ťažkosti, ako malátnosť, únava, slabosť, bolesti hlavy, depresia, celková nevoľnosť a podobne. Je to následok odbúravania nahromadených a uložených hlienov, kyselín a jedov v organizmu a ich uvoľňovania do krvi. Preto je dôležité dostatočne a správne piť, aby sa cez ľadviny telo týchto produktov zbavovalo.

Taktiež nesmieme zabúdať na dostatok pohybu a aktivity na čerstvom vzduchu, pretože pľúcami sa dokážeme účinne jedovatých a škodlivých látok zbavovať (2 hodiny takejto aktivity denne by malo byť súčasťou denného režimu počas celej kúry). Veľmi vhodné sú celodenné túry do prírody cez soboty a nedele a prípadne aj v stredu, kedy si môžeme vziať na to aj dovolenku.

Blahodárne pôsobí tiež sauna a masáže. Doma ráno sa môžeme osprchovať horúcou vodou, po čom nasleduje studená sprcha. Pri tejto následnej studenej sprche, ktorá robí krv zásaditú, postupujeme od špičky ľavej nohy cez ľavú polovicu tela až k hlave, potom dolu pravou polovicou tela a končíme špičkou pravej nohy. Toto zopakujeme tri krát, pričom sa vždy krátko zastavíme pri genitáliách, ktoré studená sprcha sťahuje a tonizuje a hlavne u mužov núti aby sa vylúčili pohlavné hormóny do krvi a tak omladzovali telo.

Ráno nám náladu môže značne vylepšiť tiež objemný klystír, resp. výplach hrubého čreva vlažnou prevarenou vodou alebo harmančekovým čajom, či iným vhodným nálevom (veľmi účinný a fyziologický nálev je vlastná urina), za pomoci irigátora. Toto môžeme prevádzať niekoľko dní za sebou, alebo si dať urobiť výplach hrubého čreva odborne, tzv. črevnú sprchu, napr. v Ústave lekárskej kozmetiky v Bratislave. Taktiež môžeme v prvých 3 dňoch vyskúšať, hneď ráno po prebudení, na lačno vypiť pohár teplej vody s 1 - 2 lyžicami glauberovej soli, alebo 1 - 2 lyžice psyllia (psyllium -šupky semien indického skorocelu) v 250 ml vody, čo nám pomôže vyčistiť a vyprázdniť črevá.

Účinným prostriedkom ako pomôcť prekyslenému organizmu a nevoľnosti je, že si pred spaním dáme večerný teplý kúpeľ vo vani s prídavkom 100 g sódy bikarbóny. Môžeme vydržať 1 až 3 hodiny a každých 10 minút si kefkou premasírovať pokožku celého tela.

Pri kúre je dobré nerozptyľovať a nevyčerpávať sa zbytočnými neprirodzenými aktivitami, ako pozeraním televízie a surfovaním na počítači, najmä dlho do noci. Dôležitý hormón melatonín, ktorý je produkovaný epifýzou v mozgu, je hormónom proti starnutiu, ktorý ukľudňuje, vytvára dobrú náladu a stimuluje tiež tvorbu rastového hormónu v hypofýze, ale pôsobí aj proti rakovine a ako antioxidant. Tvorí sa hlavne v noci medzi 2. a 3. hodinou, keď spíme v tme. Jeho tvorbu narušuje nedostatok spánku, ak ideme spať neskoro večer, keď večeriame neskoro, stres a nesprávna výživa. K vôli tomu sa potom ráno cítime akoby nie vo svojej koži.

Niekedy nás môže na začiatku kúry prekvapiť i niekoľkodňová zápcha. Nemusí nás to príliš znepokojovať, pretože celozrnná ryža nevytvára toxický obsah v črevách a stolica sa dostaví v správny čas, keď sa črevá dostatočne zregenerujú a posilnia. Ale niekedy je to spôsobené aj nedostatočným pitím.

Hneď od začiatku kúry dochádza k výraznému zníženiu krvného tlaku, čo nie je nebezpečné ani u ľudí s nízkym krvným tlakom. Treba len dávať pozor na prudké pohyby pri vstávaní, aby sa predišlo dokonca i prípadnému kolapsu, ktorý však tiež nás nemusí vystrašiť. Pri týchto problémoch je nápomocná sauna, telesná aktivita a cvičenie, zadržiavanie dychu po nádychu, prípadne výdych cez odpor stiahnutých hlasiviek, akoby sme mierne chrápali, v jóge sa to nazýva dýchanie udždžáji. Keď sa mi trochu zatočí hlava, na chvíľu si čupnúť dole, keď som medzi ľuďmi, tak si zaväzujem topánku. Existujú tiež špeciálne čajové zmesi. Účinný je čaj z imela bieleho, z ktorého sa robí cez noc studený macerát a ráno po zohriatí sa vypije.. Možno skúsiť požuť rozmarín alebo dať jeho éterický olej do kúpeľa.

Naopak, pokles tlaku je vítaný pri vysokom krvnom tlaku, kedy aj pri dlhotrvajúcej esenciálnej a sekundárnej hypertónii, často krát odolávajúcej akémukoľvek spôsobu liečenia, krvný tlak pri kúre, za pár dní klesne, často až pod „normál". A väčšinou sa potom normálny tlak udrží aj po kúre!

Ak niekedy pociťujeme počas dňa hlad, nemali by sme prepadnúť nervozite a panike a skúsiť sa pozrieť na tento pocit, či je skutočne až taký nepríjemný a neznesiteľný a či ho len naša myseľ neprimerane nezveličuje.

Ďalšou príčinou pretrvávajúcej únavy, býva dobre mienená konzumácia predvarenej, predparenej alebo inak predupravovanej ryže, u nás napr. predparená (parboiled) hnedá ryža Uncle Ben`s, ktorá je počas výroby viacnásobne denaturovaná a teda mŕtva. Keďže táto ryža je hodne drahšia, mylne sa domnievame, že dostávame aj lepšiu kvalitu.

Rovnako zradné by bolo varenie alebo zohrievanie ryže v mikrovlnke, ktorá stravu biologicky poškodzuje.

Oslabujúce počas RK, hlavne v prvých fázach, môže byť plytvanie sexuálnou energiou. Mali by sme sa v tomto smere šetriť, pretože strácame cenné vitálne látky a množstvo hormónov, vitamínov a minerálov, s ktorými, počas kúry, telo veľmi jemne hospodári. Z toho potom môže vyplývať pretrvávajúca únava, depresia a vyčerpanosť. Pri samotnej hladovke sa napr. po 7 až 10 dňoch úplne stráca záujem o sex, telo musí šetriť energiu a vynakladať ju na svoju regeneráciu.

Počas celej kúry sú veľmi vhodné cvičenia, ktoré čistia a otvárajú energetické dráhy a energetizujú telo, ako joga, chi-kung, dýchacie cvičenia, relaxácia, meditácia, alebo modlitba. Čítanie povznášajúcej literatúry je tiež podporou, pretože sa stávame v priebehu kúry obzvlášť citliví a vnímaví pre duchovné, filozofické a mravné problémy. Podporu prírody dostávame, ak začíname kúru, ako bolo už spomenuté, na spln alebo na začiatku II. alebo IV. fázy mesiaca, prípadne na nov.

V tejto etape najviac strácame na hmotnosti, pretože sa telo čistí od usadenín, regeneruje a odbúravajú sa choré a menejhodnotné bunky. V priebehu celej kúry môžeme schudnúť 5% až 25% v závislosti od stupňa zanesenia organizmu, nadváhy, našej telesnej aktivity a stresu. Po ukončení celej kúry si každý kto mal nadváhu, udrží dosiahnutú hmotnosť, ak sa nezačne trvalo nezdravo stravovať, pretože v organizme došlo k úprave a prestavbe celého metabolizmu.

Sú však aj prekvapujúce prípady, kedy pri kúre nedošlo vôbec k úbytku na váhe, vďaka aktívnemu cvičeniu a posilňovaniu. Došlo síce k strate tuku, ale v tom istom pomere k nárastu svalov. Takže človek schudol, ale nestratil na váhe.

Ak sa jazyk potiahne bielym povlakom môžeme ho oškrabať malou lyžičkou. Ťaháme ňou najprv smerom nadol potom zľava doprava a opačne a medzi tým lyžičku a ústa vyplachujeme vodou. Nezabúdame na pravidelné a dôkladné čistenie zubov po každom jedle, najlepšie japonským čiernym denti práškom alebo jemnou morskou soľou, či slanými zubnými pastami, ktoré aplikujeme na zuby, najlepšie, bez prídavku vody. Zuby, ďasná, prípadne priestory kŕčkov pri korunkách a mostíkoch dôkladne kefkou zo všetkých strán smerom od kŕčkov ku koncom zubov, dobre vyčistíme a vymasírujeme.

U niektorých záujemcov sa môže vyskytnúť problém, že sa nám ryža v žalúdku ťažko trávi. Ryža nám potom v žalúdku dlho leží, čo dlhodobo nakoniec môže viesť k rozladenosti a prerušeniu kúry. Toto sa vyskytuje hlavne u ľudí s oslabenou a preťaženou slinivkou brušnou, často krát ako následok nemiernej konzumácie sladkostí v minulosti, ale tiež pri organizme zamorenom plesňami. Oslabená slinivka produkuje nedostatočné množstvo enzýmov na trávenie zložitých cukrov, škrobov počas I. fázy RK.

• Tu môže pomôcť už spomenuté dôkladné žuvanie každého sústa 200 až 300 krát, čo šetrí slinivku a odľahčuje tráviace orgány. Uvádza sa tiež, že sa tým uvoľňujú dôležité látky, ktoré prenikajú až do buniek a tie detoxikujú a omladzujú. Bez toho žuvania to nemá účinok!

• Taktiež možno vyskúšať pred varením ryžu opražiť do zlatista, čo ju dextrinuje a tým robí ľahšie stráviteľnou a pre niektorých tiež chutnejšou.

• Guľatozrnú ryžu uvaríme v tlakovom hrnci ako ju varia makrobiotici. Večer namočená a umytá ryža sa ráno dá do tlakového hrnca v pomere 1 šálka ryže a 2 šálky vody, najprv sa varí 10 minút a zberá sa pena, potom ak vyvrelo moc vody pridám asi 50 ml , tlak. hrniec zavriem a varím 50 minút na malom ohni a rozptyľovači plameňa. Takáto ryže je veľmi dobrá a sladká.

• Ďalšou možnosťou je už v predošlom uvedená 3týždňová predpríprava na ryžovú kúru.

• Pri zlom trávení ryže v prvej fáze môžeme tiež skúsiť namiesto ryže zaradiť ryžovú polievku, ktorá je veľmi ľahko stráviteľná a vhodná pre ľudí chorých (obzvlášť zápal žalúdočnej sliznice a žalúdočné vredy), rekonvalescentov a so slabým trávením. Pripravíme ju tak, že do väčšieho ťažšieho hrnca dáme 1 diel premytej celozrnnej ryže a 7 dielov vody (keby sme nerobili ryžovú kúru, použili by sme tiež trochu morskej soli, alebo morskú riasu kombu). Ryžu privedieme do varu a potom hrniec postavíme na liatinovú platničku, prípadne až na dve platničky nad sebou a ryžu varíme 7 hodín, z večera do rána, na najslabšom plameni. Na pokrievku môžeme ešte položiť viac krát zloženú utierku, aby bol hrniec zvrchu lepšie tepelne izolovaný. Po uvarení obsah odspodu dobre premiešame a konzumujeme 3 x denne namiesto ryže.

• Pri veľmi závažných problémoch by mohla pomôcť modifikovaná 35 dňová zostupno - vzostupnú varianta ryžovej kúry ato 7 x 5 dní v poradí etáp: 4-3-2-1-2-3-4, pričom by v prvej zostupnej fáze (teda 4. RK) varená zelenina prevažovala, teda by tvorila viac ako 50%,. Vhodné je tiež v prvých 3 fázach zostupnej etapy (4-3-2) striedanie ryže s pohánkou a pšenom. Zo surovej zeleniny v4. fáze zostupnej etapy sa môžu jesť zo surovej zeleniny len čerstvé vňate, ako petržalku, klíčky lucerny apažítku. Takto sa môže preťažená slinivka zregenerovať a zotaviť. Taktiež ľudia, ktorí konzumovali veľa cukru a sladkostí a brali antibiotiká majú poničené a zapliesnené vnútorné prostredie, tiež by mali použiť túto prispôsobovaciu kúru, pričom by mali ešte niekoľko týždňov predtým vylúčiť cukor a sladkosti a piť hodne čerstvej surovej zeleninovej šťavy obsahujúcej 50% dobrej sladkej cvikle, nie technickej, ako sa niekedy predáva, z ktorej šťava je nechutná. Túto šťavu by pili aj počas fáze, kedy sa používa surová zelenina. Nezabúdať na jej pitie po malých dúškoch a dobré preslinenie.

• Ako jedno z možných východísk je tiež, ak prejdeme v prvej fáze na druhú, teda si začneme pridávať dusenú zeleninu. Nie je to samozrejme najideálnejšie, ale zachráni nám to kúru. Tým pádom sa nám druhá fáza ale predĺži o zostávajúce dni z prvej fázy.

• Až krajným riešením môže tiež byť užívanie tráviacich pankreatických enzýmov napr. Pancreolan Forte alebo Kreon. Užívame po jedle najmenšie potrebné množstvo, aby náš pankreas úplne neprestal tvoriť vlastné enzýmy. Ráno by sme mohli vystačiť s vlastnými, cez noc pripravenými enzýmami, takže potom berieme tak 1 tabletku po obede a1 tabletku po večeri. Toto užívanie obmedzíme len na I. fázu a snažíme sa neprejedať atak šetriť svoj pankreas. Najlepšie, keď sa v tomto prípade však poradíme s odborným lekárom.

- pokračovanie -

Zdroj: Eutrofia.sk


Odporučiť


Sekcie: 
marec 19, 2009 04:18 dopoludnia
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 20, 2010 07:58 dopoludnia

  Komentár: 

  Dobrý den, chtěl bych se podělit o fantastickou zkušenost z této kúry.
  Jsem člověk kolem třicítky, který se marně snažil, ať už častým vysilujícím pohybem či večerním půstem, sundat přebytečné kilogramy.
  Během první fáze trvající 9 dní jsem sundal stejný počet kilogramů, což představovalo v procentech skoro 11% živé váhy. Je to fáze nejtěžší, ale pokud překousnete krizi mezi 3. - 5. dnem, nejvíce se projevila 4. den, máte napůl vyhráno. Rýže (podotýkám nebroušená, tedy natural), která mi v kritickém období lezla krkem a ušima a projevovaly se i pocity značné nevolnosti, se od přibližně 7. dne stala dobrou a posléze velice chutnou stravou. Chuť se otočila doslova o 180 stupňů a nevěřil jsem tomu ani sám. V tomto období už Vás netrápí večerní honění mlsné a dokonce i průchod v obchodě mezi haldou dobrot, které byste 10 dní předtím kupovali, vás nechávají zcela chladným.
  Výhodu jsem měl oproti řadě jiným v tom, že jsem zásadní nekuřák, nepiji vůbec alkohol ani kávu a solil jsem vždy střídmě. Kdo disponuje těmito faktory, má nadváhu a potřebuje pořádně pročistit tělo, je to nejvhodnější způsob, jak začít a cestu má o něco snažší než hříšníci, kteří kouří apod. Ač bylo první období v jeden moment náročné, nemáte téměř žádný hlad, najíte se 3 x denně dosyta a pít vodu nebo bylinkového čaje můžete také hodně, což přímo doporučuji. Zajímavého poznatku jsem nabyl v momentě, kdy jsem se jednoho večera napil mnoha tekutin (0,7 - 1,0 litru odstáté vody nebo zeleného čaje s listem jinanu), a zjistil, že přes noc, ve spánku, je tato fáze obzvláště účinná a hubne se nejmarkantněji. Pak jsem tuto praktiku aplikoval každého večera před spaním.
  Všem postiženým vysokým krevním tlakem a nadváhou celou kúru doporučuji, je to nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se těchto těžkostí zbavit v krátké době a navíc bez cizí pomoci.

 2. Obrázok používateľa Janka
  Jankaapríl 06, 2020 20:50 popoludní

  Komentár: 

  Dobry den, prave som skoncila ryzovu kuru a chcem sa podelit o skusenosti. Postupovala som presne podla vasho rozpisu a dodrziavala som naozaj striktne vsetko, co pisete. Dovodom, preco som s tym zacala bolo schudnut o jednu konfekcnu velkost a zmenit styl stravovania (nastavit sa najma psychicky). Nemam a ani som nemala ziadne zdravotne tazkosti. Ciel sa mi podarilo splnit, schudla som 6 kg, hoci som sa na zaciatku nechcela vazit, potom som neodolala. Predpripravu som nemala ziadnu, ba prave naopak, posledny tyzden pred kurou som si to este ako som vtedy hovorila "uzila". Schudla som zo vsetkych partii tela rovnomerne. Pocas kury som skoro vobec necvicila, lebo nemam dostatok casu. Ak by som cvicila, urcite by som schudla aj viac. Najhorsie boli pre mna prve 4 dni, potom to uz bolo v pohode. Vzdy som sa tesila na dalsiu fazu, na pridanie novej casti jedla ku ryzi. Nemala som ziadnu zapchu. Pila som vzdy minimalne 2 litre tekutin - caje, voda. Obcas som sa citila slaba a ano, mala som aj zavrate. Nikdy som nebola vyhladovana, porcie som si nevazila, ked som bola hladna, tak som sa najedla. Varila som si natural ryzu, potom roznu zeleninu, potom hrach, soju, sosovicu, fazulu, a v poslednej faze som pridala najma kyslu kapustu. Ryzovu kuru odporucam, kazdy nech si zvazi sam plusy a minusy a co od toho ocakava. Je nenarocna na varenie, jedlo sa da pripravit na viac dni. Vsetkym, ktori sa odhodlaju, zelam pevnu volu.

 

 

Top