Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ryžová kúra časť 2.

Kúra pozostáva zo štyroch častí. Každá trvá 9 dní, čiže dovedna si musíme naplánovať minimálne 36 dní tohto stravovacieho režimu (čo je, pre zaujímavosť, vlastne 1/10 roka). Pre človeka, ktorý žije na civilizovanej strave Západu je vhodné zaradiť ešte piate 9-dňové prechodné obdobie, ktoré je dôležité pre stabilizovanie a zabezpečenie účinkov celej kúry.


II. fáza kúry: Celozrnná ryža s krátko tepelne upravovanou zeleninouTrvá ďalších 9 dní. Ryžu si môžeme už variť s pridaním malej štipky morskej soli. Kto by chcel, môže si ju variť so strúčikom pokrájaného cesnaku a dochutiť napríklad majoránom.

Ako prílohu začíname podávať zeleninu udusenú s malým množstvom vody, či uvarenú v pare alebo upečenú v rúre, prípadne uvarenú v slanej vode. Jej množstvo: nie viac ako 25% objemu ryže! Len v teplom ročnom období alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite môžeme množstvo zeleniny mierne zvýšiť. Zeleninu už môžeme pripravovať s malým množstvom morskej soli, avšak tuk ani olej nepoužívame! Zeleninu pripravujeme tak, aby nedochádzalo k vylúhovaniu minerálov a vitamínov, ktoré sú podstatné, aby naše telo bolo zdravé, kompaktné a pevné.

Zelenina teda začne dodávať telu ďalšie nové dôležité bioaktívne látky, ako minerály, vitamíny, stopové prvky, dôležité pre rôzne metabolické pochody a imunitu. Snáď ešte dôležitejšie sú stovky a tisícky veľmi zaujímavých fytochemikálií v jednotlivých druhoch zeleniny, fungujúcich ako účinné antioxiydanty, ako neutralizátory rôznych karcinogénov, . a priamo zabraňujúcich mnohými spôsobmi rozvoju samotných rakovinových buniek v ich rôznych štádiách. Nesmieme však zabúdať ani na dôležitosť vlákniny v zelenine. Takže spolu s ryžou sa svojimi účinkami začínajú vzájomne mnohostranne podporovať a doplňovať.

Najvhodnejšia zelenina je: hlavne mrkva, kapusta, cibuľa; ďalej petržlen, zeler, kaleráb, rôzne druhy tekvíc (najcennejšia je malá oranžová tekvička hokaido), uhorky, cvikla, pór, reďkovka, karfiol, kel, brokolica, špargľa. V skutočne len malom množstve a pre chuť, kto nevie odolať, možno pridávať aj zelenú fazuľku, mladý hrášok a kukuričku. Radšej nepoužívame mrazenú a sterilizovanú zeleninu z obchodu, ktorá je škodlivá a bezcenná. Veľmi vhodná je tiež zelená, listová zelenina, ktorá je najzásadotvornejšia a ktorú obyčajne blanšírujeme, to znamená veľmi krátko povaríme v horúcej slanej vode, alebo v pare. Najjednoduchšie však je, keď ju nakrájame a krátko pred dovarením primiešame k ostatnej pripravovanej zelenine. Nevhodná zelenina: paradajky, ktoré sa po uvarení stávajú extrémne kyselinotvorné (normálne by sa mali jesť len surové, kedy sú silno zásadotvorné, čo je pre organizmus priaznivé). Nepoužívame huby, výnimku tvoria len japonské huby shitake, ktoré môžeme od druhej fázy používať dusené v malom množstve na dochutenie zeleniny.

Zeleninu striedame buď jednotlivo alebo kombinujeme spolu len málo druhov. Na rozdiel od ryže ju pripravujeme, najlepšie, ku každému jedlu vždy čerstvú a varíme ju len krátko (najviac 3 až 10 minút podľa druhu zeleniny). Ráno sa odporúča konzumovať listovú zeleninu, vrátane kapusty a kelu, na obed skôr nadzemnú buľvovú zeleninu a na večeru zase koreňovú. Avšak sú aj iné prístupy, ako napríklad tzv. dúhová diéta, kedy na raňajky jeme červenú, oranžovú a žltú zeleninu, na obed žltú, zelenú a modrú a na večeru modrú, indigovú, fialovú, bielu a žltú zeleninu, pričom sa riadime zafarbením povrchu zeleniny.

Je škoda, že niekomu môže robiť problémy jesť tepelne upravovanú zeleninu, pretože v detstve získal odpor k vyvarenej zelenine z polievky.

Tu skúsime všetku zeleninu len blanšírovať, t.j. krátko spariť vo vriacej slanej vode, alebo kratučko podusiť či ošmahnúť, aby zelenina zostala vo vnútri ešte chrumkavá. Takto pripravenú zeleninu môžeme tiež zamiešať do uvarenej ryže na spôsob rizota.

Avšak v tejto fáze, a vôbec v ďalších fázach ryžovej kúry, je úplne v poriadku, keď dané množstvo tepelne upravovanej zeleniny, prípadne i s malým množstvom morskej zeleniny, teda dopredu namočených morských rias (napr. wakame, hiziky, arame, nori, chaluha bublinatá - bublinatka), skonzumujeme vo forme zeleninových polievok. Polievku mierne osolíme morskou soľou, soľčankou alebo zakončíme pridaním kávovej lyžičky rozriedenej „japonskej" slanej sójovej pasty miso. Morské riasy sú veľmi prospešné pri problémoch so štítnou žľazou, hlavne bublinatka. Uvedomme si však, že samy o sebe obsahujú už dosť soli, takže nám môžu suplovať časť soli. Polievku pripravujeme číru, teda nezahusťujeme ju žiadnou zápražkou, múkou a podobne. Na zahustenie však môžeme pred dokončením pridať do polievky trochu potretého surového zemiaka. Časť uvarenej zeleniny z polievky si môžeme aj odložiť ako prílohu k ryži.

Snažíme sa neprekračovať 25 percentné množstvo zeleniny, pretože by nás to mohlo vyviesť z rovnováhy, ktorú zabezpečuje práve prevaha ryže, a už vôbec nie občas úplne nahradzovať ryžu zeleninou, ako sa niekedy stáva. Inak znížime liečivé účinky kúry, kde kľúčovú úlohu hrá práve ryža. Najlepšie však je, keď na toto množstvo zeleniny v druhej fáze nabiehame postupne.

V druhej fáze kúry sa väčšinou strácajú subjektívne zdravotné ťažkosti, hlavne ak dbáme na dostatok telesnej aktivity. Cítime sa značne lepšie, máme viac energie a duševnej výkonnosti, myseľ je jasná. Bola by však škoda, keby sme v návale nadšenia a výrazného zlepšenia zdravotného stavu porušili alebo skrátili diétu, a tým znemožnili trvalé odstránenie zdravotných problémov a úpravu metabolizmu. (U mnohých ľudí je však úplne normálne, ak takmer počas celej kúry pociťujú akoby telesný, tak aj duševný útlm, všetko je individuálne).

Taktiež v tejto fáze, pri liečení vážnejších chorôb, by sme mali konzumovať biologicky dopestovanú zeleninu, to znamená nehnojenú umelými hnojivami a neošetrovanú chemickými prípravkami. Aj normálne sa však snažíme si zadovážiť čo najmenej a najšetrnejšie chemizovanú zeleninu. (Takéto potraviny, dopestované na zdravej pôde by, naopak, mali mať viac vitamínov, minerálov, stopových prvkov a fytochemikálií, potrebných pre funkciu nášho tela a imunitného systému a menej chemikálií).

Môže sa však stať, že kožné choroby, ktoré prvá fáza, k našej veľkej radosti, behom pár dní rýchlo spacifikovala sa pri nábehu na druhú fázu opäť zhoršia a ožijú. Príčina môže byť práve v tom, že sme si zaobstarali príliš chemizovanú zeleninu od nepoctivých predajcov, ktorej konzumácia opäť zaťažuje a alergizuje náš organizmus.

V prípade akéhokoľvek porušenia kúry, ak sme náhodou skonzumovali niečo nevhodné, nemali by sme prepadnúť malomyseľnosti, ale ďalej pokračovať v kúre. Nasledujúci deň si potom zaraďme buď len čistú ryžu, alebo hladovku. To nám opäť vráti duševnú a telesnú rovnováhu, i keď nemusí vždy celkom vykompenzovať zníženie liečebných účinkov kúry.

III. fáza: Predchádzajúci stravovací režim plus strukovinyV treťom 9-dňovom období si doterajšiu stravu obohatíme pridaním 10-ich až 15-ich percent nejakej varenej strukoviny. Toto množstvo však neprekračujeme.

Striedame tieto strukoviny: rôzne druhy fazule, hrach, šošovica, sója, bôb, cícer. V kombinácii s ryžou sú pre organizmus zdrojom plnohodnotných bielkovín. Percentuálna využiteľnosť takto kombinovaných bielkovín (správny pomer obilnín a strukovín je 1 ku 1/8 až 1/6) dokonca značne prevyšuje využiteľnosť bielkovín mäsa. Najhodnotnejšia a veľmi chutná je sója, ktorá obsahuje až 2 razy toľko bielkovín ako mäso. Niekto môže však na ňu byť alergický. Strukoviny naviac obsahujú hodne kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá je dôležitá pri odbúravaní zvyškového agresívneho homocysteinu, tvoriaceho sa v bunkách, čím predchádzame mnohým civilizačným chorobám ako ateroskleróze, rakovine, nervovým poruchám. Ich pravidelná konzumácia je užitočná tiež ženám, pretože obsahujú, hlavne sója, fytoestrogén, ktorý výrazne zmierňujú problémy v prechode.

Na tomto mieste treba ešte zdôrazniť ďalší synergický efekt, medzi obilninami a strukovinami pri ryžovej kúre, čo sa týka hlavne imunitného systému, a čo práve môže mať vplyv na vyliečenie rakoviny. Hlavne strukoviny, ale aj obilniny, orechy a semená obsahujú látku inozitol-fosfát, ktorý podporuje aktivitu NK buniek, zabijákov proti vírusom a rakovinovým bunkám. Hrá dôležitú úlohu pri kontrole delenia, diferenciácie a odumierania buniek a tým bráni nádorovým zmenám a podporuje samodeštrukciu (apoptózu) rakovinových buniek. Má antioxidačné účinky, znižuje cholesterol a triglyceridy v krvi. Má tiež pozitívny účinok na priebeh cukrovky (bráni rozvoju poškodenia nervového systému) a pod.

Obilniny zase obsahujú známy betaglukán, čo je prírodný polysacharid, ktorý, ako sa dokázalo, tiež podporuje imunitu. Významne aktivuje činnosť a funkcie fagocytov, bielych krviniek, ktoré pojedajú baktérie a vírusy. Najlepšími prírodnými zdrojmi betaglukánov, hneď po ovse, je práve hnedá ryža, ktorá ich obsahuje až niekoľko gramov na jednu misku! Pre porovnanie, jedna kapsula Imunoglukánu z lekárne obsahuj len 100 mg betaglukánu. Na ďalších miestach v obsahu betaglukánu nasledujú: jačmeň, hliva ustricová, huba šitake, tebi droždie a pangamín.

Takže takto sa liečivý účinok strukovín a obilnín, ale aj zeleniny, vzájomne viacnásobne dopĺňa a podporuje.

Príprava strukovín: Strukoviny viac krát prepláchneme, namočíme na 6 až 12 hodín (podľa ich veľkosti a teploty vody, bôb, cícer a fazuľky azuki až na 20 hodín). Ak sa na povrchu vody vytvorila už pena, je to znak, že správna doba namočenia bola už prekročená a vylúhovali sa minerály Varíme ich v tej istej vode bez soli až do mäkka. So soľou by sa strukoviny varili veľmi dlho alebo by sa vôbec neuvarili. (Iba bôb a červená šošovica tvorí výnimku, varia sa v osolenej vode). V prípade, ak je voda po namočení horká alebo nás strukoviny nadúvajú, tak vodu vylievame a varíme ich v novej vode. Do vody pridávame korenie, ktoré uľahčuje ich varenie a naše trávenie (rasca, fenikel, aníz, bazalka, prípadne morské riasy, najlepšie kombu). Pri sóji však vodu po namočení zlievame vždy a varíme ju v novej vode, asi 45 minút v tlakovom hrnci. Normálne sa sója do mäkka varí až 3 hodiny. Táto doba je potrebná tiež preto, aby sa u sóji deaktivoval inhibítor enzýmu tripsínu, ktorý bráni správnemu stráveniu bielkovín zo sóje. Pozor, pri dlhšom varení už sója začína opäť tvrdnúť! Sója pri varení v tlakovom hrnci hodne pení, preto ju necháme 2-3 krát zovrieť a zoslabiť a až potom nasadíme tlakový vrchnák Vhodná je preto vyššia kuchta, aby pena nedosiahla až k vrchnáku a neupchávala tlakový ventil. Po uvarení strukoviny zlejeme, (vodu použijeme do polievky) mierne osolíme morskou soľou alebo pokvapkáme dobrou sójovou omáčkou.

Celozrnnú ryžu si už môžeme od druhej polovice tejto fáze dochucovať tradičnou liečivou japonskou posýpkou, gomasiom, v množstve asi pol kávovej lyžičky na porciu. Gomasio si pripravíme tak, že ľahko, ale svižne opražíme na panvici opláchnuté a okvapkané sezamové semienko. Neustále ho miešame, pokým nezačne pukať a voňať. Potom ho rozomelieme s jemnou opraženou morskou soľou (v objemovom pomere 16:1; sezam 16 dielov, soľ 1 diel) na makovom alebo trieštivom mlynčeku. V Japonsku sa k tomuto účelu používa keramická, vrúbkovaná trecia misa suribači a drevená trecia palička surikogi (možné zakúpiť aj u nás v niektorých natur obchodoch). Krúživými pohybmi tĺčikom po dne a stenách misky môžeme takto asi za 10 minút pripraviť okolo 2,5 dl gomasia, ktoré uchovávame v sklenenom uzatvorenom pohári v chladničke.

- pokračovanie -

Zdroj: Eutrofia.sk


Sekcie: 
marec 24, 2009 20:00 popoludní

 

 

Top