Obrázok používateľa CEZ OKNO
Aby vás neokradli cez internet! - časť 1.

Keď sa vyberiete na nákupy do preplneného nákupného centra alebo na trh, dávate si pozor na svoje osobné veci? Zamknete odparkované auto alebo ho necháte odomknuté stáť na parkovisku? A ako to robíte, keď sa vydáte na online nákupy alebo len tak na prechádzku internetom, kde môžete stretnúť v priebehu niekoľkých minút aj milióny užívateľov? Prinášame vám niekoľko dôležitých krokov, ktoré vás privedú k bezpečnému pripojeniu do internetu a k bezpečnému správaniu sa na internete. Niekedy totiž nie je potrebný ani žiaden vírus, užívateľ veľakrát sám v naivite urobí chybu a sprístupní svoje dáta priamo páchateľovi.

1.Minimálny, ale účinný prvý krok, ktorý by ste mali urobiť ešte skôr ako sa pustíte do surfovania po internete, je vybaviť váš počítač antivírusovým softvérom a kvalitným firewall-om.

2. Ďalej je potrebné pravidelne aktualizovať updaty alebo servis packy operačného systému a internetového prehliadača, ktorý používate. Často sa totiž stáva, že cez tzv. bezpečnostné diery, ktoré hackeri objavia, dokážu na váš počítač zaútočiť a v lepšom prípade „iba" zavíriť váš počítač. Ak výrobca softvéru zistí takýto nedostatok, vydá naň „záplatu", ktorú keď si nainštalujete, budete lepšie chránený. Aktualizovať by ste mali samozrejme aj váš antivírusový program.

3. Medzi základné pravidlá bezpečného správania sa na internete určite patrí aj to, aby ste nepoužívali všade rovnaké prihlasovacie meno a heslo. V prípade, že sa niekde niečo „prelomí", nemusí vám byť nabúrané všetko. Taktiež pozor na uložené heslá v prehliadači vášho počítača. Ak ich tam máte, dbajte na to, aby nikto nepovolaný nemal prístup k vášmu PC, pretože uložené heslá sú síce vyhviezdičkované, ale dajú sa v prehliadači veľmi rýchlo a ľahko prečítať a naraz stiahnuť.

4. Používajte silné heslá, teda také, ktoré nie je ľahké uhádnuť - dostatočne dlhé, s malými aj veľkými písmenami, číslami či inými znakmi, najlepšie vymyslené slová, ktoré sa nenachádzajú v žiadnom slovníku.

5. Nie všetko, čo dostanete do vašej e-mailovej schránky je bezpečné. Neotvárajte e-maily, ktoré sú podozrivé a už vôbec nespúšťajte priložené súbory, neklikajte na linky, ktoré sú vám ponúknuté a neodpovedajte. Minimálne riskujete to, že vaša e-mailová schránka bude zahltená spamom, teda nevyžiadanou poštou, napr. s ponukou modrej tabletky a pod.

Ďalšie časté útoky na vás striehnu priamo pri surfovaní po internete:

Falošné internetové obchody

Veľmi výhodné ceny tovarov na neznámej web stránke vás zlákali. V neoverenom internetovom obchode ste sa rozhodli kúpiť tovar, preto na jeho stránke vyplníte všetky potrebné údaje ako meno, priezvisko, adresu a číslo kreditnej karty, no namiesto tovaru vám príde iba výpis z účtu, ktorý vám oznamuje, koľko peňazí ste „darovali" zlodejom. Aby ste sa takejto situácii vyhli, odporúčame vám nakupovať iba v overených e-shopoch a pravidelne sledovať pohyby na vašom účte.

Phishing

Ďaleko profesionálnejšie okrádanie je nasledovné. V prípade, že váš počítač nie je dostatočne zabezpečený, môže sa nainfikovať vírusom, ktorý prepíše výsledky vyhľadaných stránok na internete vo vašom počítači. Známy je napríklad vírus trójskeho koňa, ktorý, keď napríklad chcete otvoriť web stránku vašej banky, otvorí stránku veľmi podobnú alebo takmer identickú, ale falošnú. Vy s kľudom vyplníte prihlasovacie údaje, no pripojenie zlyhá a pri druhom pokuse sa už otvorí skutočná web stránka banky a vy ani nezistíte, že vaše údaje ste odovzdali niekomu, komu nepatria a kto ich môže zneužiť. Vytváranie falošných web stránok či falošných e-mailov s cieľom získať od vás osobné údaje, sa nazýva phishing. Najlepšie sa proti nemu ochránite tak, že nebudete dôverovať web stránkam ani e-mailom, cez ktoré chce od vás niekto vylákať osobné údaje, najmä heslá, kódy, čísla účtov a pod.

Zombies

Ako sa z vás stane tzv. „zombies"? Jeden z častých prípadov zo súčasnosti ako sa váš počítač môže stať nástrojom medzinárodnej trestnej činnosti, tzv. DdoS útoku je, že sa budete nezabezpečene pripájať na server svojej internetovej stránky alebo na to použijete Total Commander, v ktorom si uložíte prístupové údaje. Vírusový softvér si tieto FTP prístupové údaje ukradne, pripojí sa na server, kde je vaša webová stránka umiestnená a vpíše do nej odkaz. Takýmto spôsobom dokáže nainfikovať milióny web stránok, ktoré potom útočník ovláda a používa na cielený útok na nejaký iný server, čím znásobuje silu útoku a to aj za pomoci vašej web stránky a bez vášho vedomia. Takto sa stávate „zombies" a nepriamo pomáhate útočníkovi.

Rastislav Oravec
- pokračovanie -
Zdroj: komunikuj.sk

Sekcie: 
september 23, 2009 08:40 dopoludnia

 

 

Top