Obrázok používateľa CEZ OKNO
Architekti vesmíru XXIX. (UTAJOVANÉ DEJINY ZEME časť LXXII.)

O vzniku písma, jakožto jednoho z nejdůležitějších fenoménů lidské kultury a civilizace stojí za to pohovořit podrobněji. Počátky vzniku písma se objevují v povodí Eufratu ,Tigridu a Nilu, ale také Jang-ć-´tiang (Veliké řeky) Chuang-che (Žluté řeky), v oblastech sídel vyspělých kultur. Egypt (4. tisíce př.n.l. až do 3. stol.n.l.). Hieroglyfy (z řec. posvátné rytiny), jsou nejznámějším typem zobrazení. Počet hieroglyfů přesahoval 700 a každý znak vyjadřoval slovo, slabiku i souhlásku. Pro lepší čitelnost byl doplněn vysvětlujícím znakem - determinantem. Hieroglyfy sloužily k monumentálním nápisům psaným na kámen, popřípadě do něj tesaným. Směr psaní znaků lze určit podle pohledu zobrazených postav. Zpočátku byly znaky řazeny svisle, až kolem roku 2 tisíce př.n.l. vodorovně.

Vznik písma

Potřeba rychlého psaní vedla ke zjednodušení hieroglyfů v písmo hieratické (kněžské) a 6. stol. přineslo další zjednodušení - písmo démotické (lidové). Obecné užívání písma usnadnil vynález papyrusových svitků (2200-1500 př.n.l.), na které se psalo rozžvýkaným rákosem a inkoustem ze sazí.

V Mezopotámii (asi 3 000 př.n.l. až do 1. stol. př. n. l. ). Kde sídlil národ Sumerů vzniklo písmo, nazvané později klínové. Toto písmo bylo původně obrázkové, ale více se vázalo ke zvukové podobě slova, slabiky. Například "šu" klínový obrázek označující ruku byl použit i pro jiné slovo obsahující "šu". Větší přehlednosti napomáhaly vysvětlující znaky. Sumerové psali seříznutým rákosem do hliněných destiček a na stvrzení jejich pravosti používali pečetní válečky. Zachovaly se i kamenné stély s reliéfy pro kultovní účely. Klínové písmo převzali ve 3. tisíciletí př.n.l. Chetité, národ neznámého původu.


Celý článok nájdete na tejto adrese


Toto jsou nové, doplněné texty připravované publikace o nekonvenčním pohledu na vznik života na Zemi nejen v rozměru materiálním, ale i duchovním.

A. Radechovský, Daniel Škarda

Zdroj: architektivesmiru.wgz.cz

Celý seriál "Architekti Vesmíru" nájdete postupne na tejto adrese.


Svoje tipy do seriálu UTAJOVANÉ DEJINY ZEME môžete posielať na redakčný mail.


Celý seriál "Utajované dejiny Zeme" nájdete postupne na tejto adrese.


január 12, 2011 13:46 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Dikus
  Dikusjanuár 13, 2011 15:59 popoludní

  Komentár: 

  Egyptske hieroglify su dokonalym pismom ved ich im dal sam boh mudrosti Thovt. Zaoberam sa trochu egyptskymi hieroglifmy a mozem potvrdit ze dokonalejsie pismo neexistuje pretoze v jedinom znaku je spritomnena myslienka,obraz a zvuk. Nase pismo je len chudobnym pribuznym oproti hieroglifom. Ovsem naucit sa tento stary jazyk nie je vobec lahke egyptologovia sa ho ucia cele desatrocia aby mohli precitat stary papirus. Musite tiez poznat stare demoticke pismo a koptstinu. Ja mam nejake tie zaklady a poznam nejake slova a viem ich aj pisat napr ako. otec- it, matka- mut, seba- hviezda, ib- srdce atd. Je vzrusujuce a fascinujuce dostat sa do egypta a precitat aspon niektore tieto slova zo stien hrobiek v udoli kralov. To sa vam az zovrie cele hrdlo a cely chram alebo hrobka priam oziva mysticizmom a nesmrtelnostou. Precitat mena kralov a faraonov s kartusi v ich vecnom pribitku je neskutocne magicke s cim sa nestretnete nikde inde na svete. Napr Tut-anch-amon - zijuci symbol amona, Rá-mes-su (ramesse) - re je ten kto ho splodil, alebo Hat- šepesut (hatšepsut) - prva medzi vznesenymi. Je to nesmrtelne pismo presne tak ake bolo aj poslanie starych egyptanov tvorit pre vecnost.

 2. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoojanuár 13, 2011 19:33 popoludní

  Komentár: 

  Vdaka Dikus, hovoris mi z duse.

  Pre vaznych zaujemcov je kniha "Jak cist egyptske hieroglyfy" od Colliera a Manleyho

  A netreba zabudat na Kozakovu "Egyptstinu"...

  http://www.facebook.com/#!/pages/Egyptstina-jazyk-bohu/159643562208?v=wall

 3. Obrázok používateľa Dikus
  Dikusjanuár 15, 2011 14:45 popoludní

  Komentár: 

  nie je zac tie knihy som este necital pozrem sa na ne ale odporucujem taktiez knihu maly ilustrovany Champolion od egyptologa Christiana Jacqa knihu mrtvych od Kozak prave citam neviem je to strasne tazke citanie ale jeho pripomienky a predslov stoji za to inac tie stare egyptske texty su pre laika skor utrpenim ako potesenim aspon moj dojem. egyptska kniha mrtvych sa neda citat len tak z nudy ale je potreba rozmyslat ako stary egyptan a to je vnesnej dobe skoro nadludske usilie z nasim myslenim. skoda ze nevychadzaju ucebnice od Lefebvreho a Gardinera aj v slovencine

 4. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoojanuár 15, 2011 15:09 popoludní

  Komentár: 

  Tu zas nepoznam ja :)
  Ale Kozakov mam doma niekolko - hlavne Hermetizmus odporucam.
  http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/hermetizmus
  Knihu mrtvych som mal v rukach a zatial som to odlozil, lebo to naozaj nie je citanie k bazenu lol Je tak nabita, ze by som sa nedivil, keby ludom co ju citaju vyrazalo poistky, ale ved mozno o to ide.
  Ale vazne, klobuk dolu ze si sa do toho pustil a nenechal si sa odradit zdanlivou nezrozumitelnostou textu - tvoja dusa rozumie, som si isty a bude cim dalej viac.
  Mam doma Kozakovu Egyptstinu a bez prehanania, Champolion a Gardiner vraj blednu. Je to prepracovany kurz jazyka, ktoreho vyucba je podla mna skvelou duchovnou cestou aj keby clovek v zivote nesadol do lotosoveho sedu.
  Zasadne vylepsil predchadzajuce pristupy a dokazuje, ze Champolion rozlustil egyptstinu naozaj len zdanlivo.
  Autor dokonca poriada kurzy!
  si na fejsbuku?

 5. Obrázok používateľa Richard
  Richardjanuár 15, 2011 20:40 popoludní

  Komentár: 

 

 

Top