Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 rad jak přežít během těžkých časů

Mnozí z nás jsou v prekérní situaci a uvedomují si, že míříme do zhoršující se ekonomiky s příznaky hrozící globální potravinové krize a cítíme, že musíme zjednodušit a racionalizovat náš životní styl a připravit se na možné narušení našeho životního standardu. Ve světě se spotřeba stala sportem. I když vaše finanční situace není tak špatná, je pořád rozumný nápad mít na mysli připravenost.


Rostoucí část lidské populace se cítí pod tlakem, že ztratí zaměstnání zatímco náklady na bydlení nadále rostou. Tahle skupina nemá jinou šanci než hledat tvořivé způsoby jak zvládnout omezení zdrojů pro optimální přežití. Klíčem k tomu stát se minimalistou/survivalistou je vyvinout si účinnější způsoby získání základních životních potřeb. Cíl je jednoduchý: snížit denní, týdenní a měsíční náklady aniž byste přišel o věci, které vás drží při smyslech.

Můžeme se podívat na extrémní příklad Moneyless Man (muž bez peněz), Mark Boyle, pro inspiraci. Jeho kniha je základním průvodcem technik, životního stylu, který mu umožnil žít úplně a šťastně mimo elektrickou síť, bez peněz, po více jak dva roky. Jeho radikální cesta není to, co by si mnoho lidí vybralo, nicméně dokazuje, že je možné přežít s velmi málo penězi, pokud je to váš cíl.


Níže jsou uvedeny některá relativně bezbolestné a časté tipy jak přežít těžké časy, nebo pro uvolnění dalších prostředků pro uvážlivé výdaje:

Vypněte televizi!

Proč by měl kdokoliv s připojením na Internet platit za televizi?! Zprávy i sportovní výsledky, oblíbené filmy a pořady, to vše naleznete online na Internetu. Přidejte se k rostoucímu trendu a neplaťte za TV. Zjistíte, že je finanční úspora menší částí výhod zbavení se TV. Pokud opravdu nutně potřebujete vidět hru svého oblíbeného týmu, zkuste sousedy nebo kamarády, socializujte se.

Poznámka překladatele: Ušetříte za elektřinu, za nákup a opravy televize a za televizní poplatky.

Vyrob si sám

Nyní jste se zbavili TV a tak máte spoustu času vyrobit si věci, které byste si normálně koupili. Náš dnešní svět z nás sundal spoustu znalostí, jak podpořit sebe sama. Jednou z nejnákladnějších a nejméně zdravých oblastí našeho každodenního život jsou úklidové prostředky a kosmetika. Použitím základních ingrediencí můžete minimalizovat množství toxických chemikálií ve své domácnosti a navíc ušetříte peníze pro věci, které optimalizují jednodušší žití. Mýdla, šampony a deodoranty se dají snadno a levně vyrobit doma.

Poznámka překladatele: Nádobí myji pouze vodou a houbičkou, prádlo si kromě košile k obleku peru rukama v kýblu s vodou. Mýdlo nevedu.

Minimalizujte dopravu

Auta jsou jednou z nejnákladnějších věcí, o které si myslíme, že ji potřebujeme, abychom fungovali nebo byli šťastní. Také se auto stalo jedním z luxusních předmětů, které ukazují váš sociální status. Vykašlete se na tuhle iluzi; je mnohem důležitější mít to jednodušší a ušetřit za náklady. Je pochopitelné, že jsou auta v mnoha oblastech potřebná. Ale pokud má vaše rodina několik aut, tak zvažte, zda se alespoň jednoho z nich můžete zbavit. Pokud ne, pak plánujte moudře svůj rozpočet a eliminujte zbytečné náklady za auta: palivo, povinné ručení, pojistky, údržba, atd.

Poznámka překladatele: Nemám řidičák, auto nechci, nepotřebuji. Nakupuji do zásob.

Snižte spotřebu energie

Úspora energie je jedním z nejvýraznějších způsobů, jak snížit měsíční náklady. Snad znáte věci jako vypínat světla, vypínat ohřívač vody, když to není potřeba,atd. Nyní se ale dostáváme dál: solární panely nebo alternativní zdroje energie, díky kterým se stanete soběstačným jak nejvíc to jde.

Produkujte si vlastní potraviny

Nejjednodušším krokem je si potraviny vypěstovat, např. na jednoduché zahradě. 15 až 20% z rozpočtu průměrné domácnosti padne na nákup potravin a ceny neustále rostou. Příprava na potravinovou krizi je dobrou cestou. Levný způsob produkce potravin je vždy skvělá investice bez ohledu na ekonomické podmínky. Téměř každý se může zapojit do nějaké úrovně produkce potravin, ušetřit a zvýšit tak svou nezávislost.

Bojkotujte supermarkety

Existuje víra, že jsou velké supermarkety jedinou možností pro lidi s napjatým rozpočtem, kteří potřebují levné věci. I když supermarkety prodávají spoustu věcí za nízké ceny, tak nedávná studie řetězce Wal-Mart ukázala, že opakovaně destabilizoval ekonomiku komunit, kde se nacházel. Proto bychom měli vzít v úvahu následky a podporovat malé místní podniky v našem úsilí o zjednodušení.

Nakupujte u místních obchodů

Pokud chceme obnovit prosperitu místních komunit a nás samotných, můžeme začít tím, že podpoříme místní výrobce místo megakorporací. V mnoha případech zjistíte, že základní potřeby jako jsou potraviny, použité nástroje, a mnoho dalších, seženete mnohem levněji než v supermarketech. Můžete začít skutečně podporovat místní komunity, přitom získáte zdravější potraviny – hledejte farmářské trhy a rodinné farmy blízko vašeho místa bydliště.

Znovupoužití

Měli bychom se znovu naučit schopnost znovupoužití. Není to žádná ostuda, když použijete znova věci, které by jinak byly v naší kultuře vyhozeny. I když si můžete dovolit koupit něco nového, tak pokud to seženete levněji, nebo dokonce zadarmo, pak máte být na co pyšní. Tohle není střední škola, vaši kamarádi vás podpoří, když budete skromnější [Poznámka překladatele: A pokud vás nepodpoří, jsou to skutečně přátelé?]. Když uvidí vaši radost z úspěchu, tak budou pravděpodobně závidět. Jak se říká: To co je pro jednu osobu odpad je pro druhou osobu poklad. Veselý lov!

Barter

Za „zeleným“ hnutím Freecycle Movement leží základ jakékoliv techniky přežití: spolupráce. Podle Recycling Group Finder existuje téměř 5 tisíc skupin s více než 8 miliony členů v 85 zemích, kteří hledají předměty, které by jinak skončily na smetišti.

Udělej si sám

Pokud si často necháváte upravovat nehty nebo stříháte vlasy, tak proč si to neuděláte sami? Je pro vás důležité mít „profesionální“ sestřih? Zjistěte, jaké služby si můžete udělat sám a neplatit za ně. Posekejte si svůj trávník sám, umyjte si auto sám, vyměňte si sám olej, umyjte si nádobí rukama místo abyste použili myčku. Naučte se nové dovednosti pro zvýšení své soběstačnosti.

Překlad článku 10 Tips to Simplify or Survive During Hard Times
http://www.activistpost.com/2011/02/10-tips-to-simplify-or-survive-durin...

Zdroj: freepub.comehere.cz


Seriál nájdete na tejto adrese.

jún 10, 2012 15:01 popoludní

 

 

Top