UPOZORNENIE: Tento článok/podcast/video nechápte ako jednoznačný návod, nenahrádza konzultáciu s odborníkom! Môže vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. Autor, prevádzkovateľ ani redakcia nenesú žiadnu zodpovednosť za riziko, poškodenie, či ujmu, ktoré by mohli byť považované za priame či nepriame následky použitia informácií uvedených na týchto stránkach.

Obrázok používateľa CEZ OKNO
Hrstka vlašských ořechů denně podstatně snižuje riziko rakoviny prsu

NaturalNews | Výzkumní pracovníci z Marshall University v Západní Virginii píší v časopise Výživa a rakovina, že malé množství vlašských ořechů denně může u žen výrazně snížit riziko rakoviny prsu. Vlašské ořechy jsou samozřejmě skvěle chutnajícím zdrojem zdravých omega-3 tuků, minerálních látek, vitamínů a proteinů, které byly dlouho spojovány s dobrým zdravím. Zajímavé je, že to není jen silná dávka omega-3 mastných kyselin, které jsou zodpovědné za snížení rizika, ale i synergický efekt více živin. Vědci nyní potvrzují, že dvě unce vlašských ořechů denně můžou výrazně snížit riziko této zákeřné smrtelné nemoci.

Studie byla provedena za použití myší, které jsou geneticky náchylné k rozvoji nádorů prsu. Vedoucí výzkumného týmu Dr. Elaine Hardman zavedla zjišťování vlivu typické stravy a stravy obohacené o vlašské ořechy na délku života. Vědci zkoumali dietní výživu dodávanou matce po početí a odstavení a pak tak, že jí dávali přímo ořechy. Myši jsou často používané pro tento typ výzkumu, protože mají podobné vzory rakoviny prsu ve srovnání s lidmi.

Dr. Hardmanová zjistila, že skupina, jejíž součástí stravy byly vlašské ořechy od početí až do konce života, se rozvinula rakovina prsu méně než poloviční rychlostí, než u skupiny konzumující typickou stravu. Kromě toho počet nádorů a jejich velikosti byly výrazně menší. Řekla ohledně výsledků: „Toto snížení je obzvlášť důležité, když si uvědomíme, že myši jsou geneticky naprogramované tak, aby měly ve zvýšené míře rakovinu prsu…byli jsme schopni snížit riziko rakoviny i za přítomnosti předcházející genetické mutace.“

Výzkumníci zjistili, že nebyli schopni určit, zda výhody prevence rakoviny jsou výsledkem odstranění, nebo doplnění stravy. Přidání zdravých tuků omega z vlašských ořechů nahradilo nezdravé tuků a dodalo vyvážený poměr omega-3 a omega-6, které snižují oxidaci LDL cholesterolu v krvi, která vede k rozvoji rakoviny. Jiné studie ohledně vlašských ořechů ukázaly, že existuje více zdravotních přínosů dosažených unikátní směsí tuků, vitamínů (zejména vitamínu E) a minerálních látek.

Výsledek této studie se přidal do množství vědeckých důkazů, že přírodní živiny poskytuje řada “superpotravin“, které významně přispívají k našemu zdraví. Dr. Hardmanová uzavírá: „Jídlo je důležité lékařství v naší stravě… výsledky této studie naznačují, že zvýšení konzumace vlašských ořechů může být součástí zdravé výživy a může snižovat riziko rakoviny u budoucí generace.“ Je to snadné – přidat dvě unce vlašských ořechů (asi 14 polovin) do každodenní stravy, aby se zabránilo rakovině prsu a řadě dalších chronických onemocnění.

Překlad článku A handful of walnuts each day significantly lowers breast cancer risk
http://www.naturalnews.com/033536_walnuts_breast_cancer.html

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
september 23, 2011 17:45 popoludní

 

 

Top