Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jablka – první na seznamu kontaminovaných pesticidy

NaturalNews | Jablka jsou první na seznamu potravin nejvíce kontaminovaných pesticidy, tvrdí zpráva Environmental Working Group (EWG), nátlakové skupiny veřejného zdraví. Jde o sedmý ročník zprávy analyzující vládní údaje o 53 druzích ovoce a zeleniny – zjišťuje, které z nich mají nejvíce a nejméně pesticidů po omytí a oloupání. Proto skupina doporučuje nakupovat organické (bio) potraviny.


Jablka se posunula z loňského třetího místa na první, nahradily celer. 92% jablek obsahuje dva nebo více pesticidů.

„Myslíme si, že se děje to, že je na jablka aplikováno více pesticidů a fungicidů, aby sklizená jablka déle vydržela,“ tvrdí analytička EWG Sonya Lunder. „Pesticidy můžou být v malých množstvích, ale neznáme malé dlouhodobé účinky mnoha těchto pesticidů.“

Nejhoršími pachateli jsou dále jahody (třetí místo) a dovážené hrozny (sedmé místo). Cibule je na konci seznamu, obsahuje nejméně pesticidů.

Tím, že si vyberete pět druhů ovoce nebo zeleniny denně z konce seznamu se vám sníží denní příjem pesticidů až o 92%, tvrdí se ve zprávě.


Tucet špinavců
1) Jablka
2) Celer
3) Jahody
4) Broskve
5) Špenát
6) Nektarinky (dovážené)
7) Hrozny (dovážené)
8) Sladké papriky
9) Brambory
10) Borůvky
11) Salát
12) Kapusta

„Zákazníci nechtějí pesticidy ve svých potravinách,“ tvrdí prezident EWG Ken Cook. „Doma jíme mnoho jablek, ale kupujeme si ty organické (bio), pokud můžeme.“


Žebříček odráží množství chemických látek přítomných v potravinách, když se jí. Většina vzorků byla umyta a oloupána ještě před testováním. Pouhé umytí nestačí pro odstranění pesticidů, protože jsou v celé rostlině, ne jen v její slupce.

Pro zákazníky, kteří si nemohou dovolit organické (bio) potraviny, které jsou často dražší, nabízí Cook alternativu. Nemůžete sehnat organická (bio) jablka? Pak si kupte ananas, ten je až poslední v seznamu kontaminovaných potravin, nebo zkuste avokádo nebo mango.

Méně než 10% ananasů, mang a avokád obsahovalo pesticidy. U zeleniny vede chřest, kukuřice a cibule, ve více než 90% vzorků nebyly pesticidy nalezeny.

Pesticidy jsou toxické pro nervový systém, způsobují rakovinu, narušují hormony a způsobují dětem poškození mozku. Těhotným ženám se doporučuje vyhnout se potravinám obsahující pesticidy.

Studie harvardské školy veřejného zdraví zjistila, že děti vystavené pesticidům mají vyšší riziko vzniku hyperaktivity a poruchy pozornosti.

Lunder tvrdí, že pesticidy byly měřeny šesti způsoby, ze kterých se poté vypočítalo celkové hodnocení.

1) Procento testovaných vzorků se zjištěnými pesticidy.
2) Procento vzorků se dvěma a více druhy pesticidů.
3) Průměrné číslo pesticidů nalezených v jednom vzorku.
4) Průměrné množství (částic na jeden milion) všech nalezených pesticidů.
5) Maximální počet pesticidů nalezených v jednom vzorku.
6) Celkový počet pesticidů nalezených v komoditě.


Pět snědených druhů ovoce nebo zeleniny z Tuctu špinavců znamená, že do sebe dostanete průměrně 14 druhů pesticidů. Tím, že si vyberete pět druhů z konce seznamu, jich dostanete do sebe méně než dva.

„Se zvýšeným důrazem na jedení více ovoce a zeleniny potřebujeme být ostražití,“ tvrdí Lunder.

Překlad článku Apples Top Most Pesticide-Contaminated List
http://naturalsociety.com/apples-top-most-pesticide-contaminated-list/

Zdroj: freepub.comehere.cz


Súvisiace:

Zdravá výživa
http://www.cez-okno.net/zdrava-vyziva


Autori: 
Sekcie: 
máj 16, 2012 17:32 popoludní

 

 

Top