Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mliečne omyly

Človek je jediný cicavec na zemi, konzumujúci mlieko aj po skončení fázy dojčenia, navyše mlieko iného živočíšneho druhu. Nie je to nezvyčajné? Od útleho veku človek počúva tvrdenia o prospešnosti tejto potraviny pre ľudské zdravie. Výrobcovia mliečnych výrobkov nás presviedčajú, že je to nenahraditeľný zdroj všetkých pre život nevyhnutných látok a mal by sa stať súčasťou každodenného jedálneho lístka. Na základe rôznych klinických štúdií však odborníci čoraz viac upozorňujú na možné riziká spojené s konzumáciou mlieka.

Nepriateľ zdravia

Zistenia známeho amerického odborníka na výživu a bývalého mozgového chirurga Dr. Russella Blaylocka sú v rozpore s tradičnými tvrdeniami o kravskom mlieku. Vyzýva ľudí, aby sa vyhýbali všetkým mliečnym výrobkom, „dovolené je výnimočne malé množstvo masla", ktoré je najľahšie stráviteľné. Pravdou je, že väčšina ľudí kravské mlieko príliš neobľubuje, predovšetkým deti treba nútiť k jeho konzumácii v presvedčení, že vďaka nemu rastú a ich kosti sú pevnejšie. Skutočnosť je však iná. Bolo zistené, že konzumácia mlieka u detí do dvoch rokov predstavuje základnú príčinu vzniku detskej cukrovky. Mliečne proteíny sú veľmi podobné bunkám nachádzajúcim sa v podžalúdkovej žľaze (tzv. Langerhansove ostrovčeky), ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu. Telo tak môže napadnúť nielen mliečne proteíny, ale aj bunky produkujúce inzulín - jav poznáme pod názvom molekulárne mimikry. U detí aj dospelých môžu vzniknúť aj problémy s trávením, ochorenia dýchacích ciest, bolesti brucha či nafukovanie, ktoré sú spôsobené laktózovou intoleranciou alebo alergiou na bielkoviny kravského mlieka. Dojčatá produkujú enzým laktázu, ktorý štiepi mliečny cukor - laktózu. Tvorba laktázy v dospelosti klesá, čím sa laktóza môže stať úplne nestráviteľnou. Vtedy je nutné bielkoviny tohto druhu vynechať a nahradiť inými. Škodlivé enzýmy a hormóny nachádzajúce sa v mlieku môžu spôsobiť aj ochorenia činnosti srdca, astmu, anémiu, obezitu, chronickú únavu, dokonca rakovinu.

Za ľahko dostupnú náhradu kravského mlieka možno považovať sójové mlieko, no lekármi tolerovanejšou alternatívou je ovsené alebo ryžové mlieko. Sója totiž obsahuje veľké množstvo kyseliny glutámovej. Výrobky sú preto dodatočne hydrolyzované, čo vedie k izolácii sójových proteínov. Podľa dietológov možno potrebné zdroje bielkovín, tukov a minerálnych látok prijať aj zo strukovín a rastlinných olejov.

Neznesiteľné podmienky

Základný omyl šíriteľov teórie o prospešnosti kravského mlieka vyplýva zo skutočnosti, že vedci síce zistili, aké živiny obsahuje, no dôsledne nepreverili, či sú celkom prijateľné aj pre človeka. Nervová sústava teľaťa je už pri narodení vyvinutá. Je potrebné, aby teľa čo najrýchlejšie rástlo aj fyzicky, čomu je prispôsobené zloženie kravského mlieka. Naopak, nervová sústava človeka sa vyvíja oveľa pomalšie, čomu zasa kvalitou zodpovedá mlieko materské. Je teda prirodzené, že deti kŕmené kravským mliekom majú neskôr sklon k obezite a psychickej pomalosti. Súčasnej nadmernej konzumácii mliečnych výrobkov sa prispôsobila veľkosť kravských plemien a množstvo produkcie mlieka. Pri jeho tvorbe, tzv. laktácii, sa na mlieko premení iba jedna desatina proteínov. Z dôvodu zvýšenia laktácie sú zvieratá kŕmené tabletami z lisovanej pšenice, čoho dôsledkom sú časté metabolické poruchy. Teľatá sú od narodenia prikrmované antibiotikami a liekmi na rýchly rast, ktorých zvyšky sa neskôr nachádzajú v ich mlieku. Spôsob, akým chovatelia zisťujú stráviteľnosť krmiva, je šokujúci. Do brucha zvieraťa zavádzajú tzv. kanyly so vzorkami krmiva. Aby sa „pokus" mohol uskutočniť, je potrebné urobiť do tela kravy dieru, cez ktorú sa priebežne vzorky odoberajú a analyzujú. Výsledky analýzy slúžia chovateľom ako podklady na lepšie „kšefty".

Súčasné podmienky na chov dojných kráv znamenajú pre zvieratá značné utrpenie. V roku 1950 bola v USA produkcia 1 500 litrov mlieka ročne na jednu dojnicu, výrazné zvýšenie prišlo v roku 1990 (6-tisíc litrov) a dnes je to až 10-tisíc litrov mlieka za rok. Bolesti zvierat sú nepredstaviteľné, vemeno obsahuje desaťkrát viac mlieka, ako je pre zviera prípustné. Zaťaženie spôsobuje problémy s kĺbmi a nemotornosť.

Ochrancovia zvierat považujú chov na mliekarenských farmách za bezdôvodné, vytrvalé a sadistické týranie zvierat. Čoraz viac odborníkov na výživu varuje pred nepriaznivými účinkami mlieka na ľudské zdravie. Miera moci a vplyvu výrobcov mlieka je však markantná. Napriek mnohým výstrahám sa médiá o mliečnych výrobkoch naďalej vyjadrujú ako o zdravom a nenahraditeľnom zdroji výživy.

Nela Mayerová

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk

Sekcie: 
máj 31, 2011 19:18 popoludní
 • krát komentár

16 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Adas
  Adasmáj 31, 2011 20:24 popoludní

  Komentár: 

  Ja pijem mlieko stále a ešte mi neuškodilo... Kto vie čo je na tom pravdy

 2. Obrázok používateľa Martin
  Martinjún 01, 2011 00:26 dopoludnia

  Komentár: 

  Pijem mlieko skoro kazdy den. Je pravda ze odtucnene, co je skor biela voda, ale raz za cas si dam plnotucne, a niekedy mam moznost aj priamo od kravy len precedene, a poviem vam to uz je nieco uplne ine. Vo vseobecnosti mam rad mliecne vyrobky, ako kravske, tak aj kozie a ovcie, a nikdy sa mi nestalo ze by mi nesadlo lebo nieco podobne. Nemam ani cukrovku ani som nemal nikdy nic zlomene a pijem od detstva. Len dnes uz mlieko nieje to co byvalo. Pamtam si este v sackoch, ako aj vo flasiach alebo kovovych dzbanoch. Som doslova fanusik mlieka a mliecnych vyrobkov.

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 01, 2011 08:10 dopoludnia

  Komentár: 

  k tomu, ze sme jedini kto pije mlieko aj po faze dojcenia a navyse od inych zvieratlen tolko, ze aj nasa macka pije kravske mlieko..a nikto ju k tomu nenuti..dokonca sa na nho vrha radsej ako na masko..a nie je to preto, zeby bola od malicka odtrhnuta ad mamy a museli sme jej davat kravske mlieko ako nahradu, lebo jej mama je nasa druha macka.ktora kravske plieko tiez oblubuje..mozno ju k tomu donutila v mladosti ona :D

 4. Obrázok používateľa Sudarshana
  Sudarshanajún 01, 2011 09:08 dopoludnia

  Komentár: 

  K tomu Mlieku

  Podľa Ved nám v podstate Boh dal ako čistú potravu ľudom toto: ovocie, zeleninu, vodu, obilie a obiloviny a hlavne MLIEKO - a následné mliečne výrobky - sú popísané dôvody čo a prečo dosť zrozumiteľne.
  Krava je považovaná za jednu zo 7 matiek človeka. Jej mlieko je jej premenená krv, ktorá obsahuje všetky živočíšne bielkoviny získané prirodzeným spôsobom bez nutnosti zabíjania.

  Mlieko napr. vytvára jemné tkáňe v mozgu a to má aj súvis s interligenciou a schopnosťou rozlišovať správne od nesprávneho ... myslenie je potom jemnejšie a bez agresívnych dolnkov a tiež pre pochopenie písiem a pre duchovný pokrok je to veeeeeľmi priaznivé :)

  MLIEKO vzniká z krvi ... mlieko JE premenená krv ... aj mlieko kravy a aj materské mlieko a pre človeka je omnoho výživnejšie ako jej prvý bod- ktorým je krv - necivilizovaní ľudia pijú krv a jedia mäso - krvavé
  Krava žerie trávu - tá sa mení na krv a krv na mlieko - to je fakt. Mlieko a jeho výroby - majú všetko čo človek potrebuje - obsahujú všetky živočíšne bielkoviny, ktoré sú stráviteľnejšie a plnohodnotnejšie - ako v mäse...KRAVA sa počíta za jednu zo 7 druhov matiek – a ked niekto zabíja kravu - ako keby zabíjal vlastnú matku..
  Krava žerie trávu - dajme vedcom trávu, a uidíme, či si vytvoria prostredie a či z nej vyrobia mlieko :)
  Za zabitie kravy a jedenie jej mäsa - sú najväčšie negatívne reakcie aké existujú a zákon karmy - je zákonom hmotnej prírody - nie je to žiadny náboženský a ani kultúrny zákon ... keď dáš prst do ohňa - reakcia hmotnej prírody bude - že sa popáliš -to nemá nič s náboženstvom a ani vierou. je to zákon prírody

  Človek má v črevách kvasné baktérie a trakt je dlhý ...ALE na mäso potrebuješ hnilobné baktérie a krátky trakt - ABY sa mohli tie nebezpečné baktérie vylúčiť čím skôr z tela... ALE ak človek nemá krátky trakt a má kvasné baktérie v črevách - tak to tak hnije a vznikajú choroby - veľa mäsa je v tele aj pol roka! Z jedenia mäsa vzniká až 80 % chorôb. A to nie je nič o viere - je to veda - je jedno či tomu veríš, alebo neveríš - na tom nezáleží - povedz to črevám :) Teraz píšem o baktériách v črevách človeka - o tých, čo spracováva potravu v našom tele. Nepíšem o baktériách v mäse zvierat, ktoré ľudia jedia.
  Mäsožravci majú krátky črevný trakt a v nich hnilobné baktérie - na rozklad mäsa, ale bylinožravci a človek - majú dlhý trakt a v ňom sú kvasné baktérie, a preto nám mäso v trakte hnije a nevylúči ho telo rýchlo, lebo má dlhé črevá a z toho vznikajú choroby....

  Aj začiatku Biblie – konkrétne hneď v prvej knihe – Genezis 1:29 nachádzame, ako Boh samotný prehlasuje, čo je vhodné ľudom ako pokrm, ktorý im sám určil: "Dal som vám na celej zemi každú bylinu nesúcu semená aj každý strom, na ktorom rastú plody zo semenami. To budete mať za pokrm.“ Nie je tam ani zmienka o mäse.

  Mäso síce jedli ľudia tisíce rokov, ale len tí necivilizovaní menej inteligentní ľudia, necivilizované kmeňe ktorí nerozvíjali žiadny skutočný duchovný pokrok,a nemajú vyššie info - z pôvodného Zdroja.
  Vo Vedach sú popisovaní napr. mléččhovia - sú to tí ľudia, ktorí jedia mäso - všetko mäso - bez obetovania neužitočných a vyhradených zvierat a yavanovia sú necivilizovaní ľudia - teda materialisti - opak Áryov - bo skutoční Áriyci sú tí, ktorých civilizačný a kultúrny progres je založený na duchovnom pokroku!! resp. na tom, že duchovný pokrok je to hlavné a podla toho sa "hodnotí" resp. pokračuje...U Áriycoch nejde teda o materiálny pokrok ako meradlo, ale práve o duchovný - na tom bola aj civilizácia založená, materiálny pokrok bol len súčasťou.

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 01, 2011 14:36 popoludní

  Komentár: 

  Nadherne napisane

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 02, 2011 18:32 popoludní

  Komentár: 

  pripajam sa, pekne napisane, dakujem.

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 05, 2012 15:22 popoludní

  Komentár: 

  nedokázala som to prečítať celé... ale je isté, že dnešné kravy nejedia trávu ani seno, ale akúsi prekvasenú pliagu - čo majú robiť, keď im iné nedajú...
  Som už dáma staršieho vydania, v našich časoch bolo ešte moderné kojiť - to som aj robila. Potom bolo moderné aj prikrmovať - bol iba sunar. Pamätám sa, že keď sa môj syn najedol do prasknutia a potom sme ho dali odgrgnúť, aký to bol diametrálny rozdiel: odgrgnutie po kojení - v pohode, utreli sme ho a išlo sa ďalej. Odgrgnutiepo sunare - kyslý smrad, tvarohovitá konzistencia niečoho smradľavého. teraz už viem, že to bolo z toho, že nedokázal spracovať kravské mlieko. Bolo treba sunar vyradiť. Ale pred 25 rokmi to bolo "normálne", informácií toľko nebolo. Tak sme kŕmili ďalej. Veď to aj tak vyzeralo: z infekcie do infekcie, do roboty som sa chodila hádam iba ukázať - s odstupom času sa čudujem, že mi to tolerovali - toľké OČR-ky...
  Mať informácie ako dnes a znovu dvadsaťsedem rokov - ach, to by som si vedela mnoho vecí zariadiť inak. Aj stravovanie malého dieťaťa.
  Hanka

 8. Obrázok používateľa Anonym777
  Anonym777jún 01, 2011 10:05 dopoludnia

  Komentár: 

  Organizmus jednotlivca je odlisny. Niekoho to zasiahne,niekoho nie

 9. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 01, 2011 10:17 dopoludnia

  Komentár: 

  No jasné že ich mlieko je nezdravé keď ich kravy nechosia na lúky ale sú po kolená vo vlastných výkaloch a nejedia výživnú trávu, ale geneticky upravenú kukuricu. Keď to takto pôjde dalej tak už nebud´na svete jedlé potraviny. a bude obrovský hlad.Treba sa vrátiť k starému spôsobu chovu zvierat.

 10. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 01, 2011 11:06 dopoludnia

  Komentár: 

  je ale odporné jak se zachází se zvířaty, ty lidi jsou bez empatie

 11. Stránky

 

 

Top