Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mýty o mýtoch

Mýty sú zvláštne kategórie. Majú nevyspytateľnú moc a ľahko sa rozširujú. Mýty mierené na národnostne zmiešané oblasti vytvárajú a rozširujú dve skupiny ľudí. Nevedome, ľudia nerozumejúci problematike, to sú aj Slováci, či už žijú na takomto území alebo nie a príslušníci maďarskej menšiny a vedome, politici zastupujúci maďarskú menšinu. Tu je sedem najrozšírenejších a najnebezpečnejších mýtov o obyvateľstve na národnostne zmiešanom území.

„Na južnom Slovensku nie sú žiadne národnostné problémy, potvrdia to aj tamojší obyvatelia.“ Áno, ale ide o medziľudské vzťahy a nie o jadro problematiky. Diskriminácia Slovákov sa vzťahuje na právne normy, aj na tie najvyššie.

„Slováci sa budú môcť zamestnať v štátnej správe, len ak budú ovládať jazyk menšiny.“ Slováci sa môžu zamestnať v územnej samospráve už viac ako dvadsať rokov, najmä ak ovládajú jazyk menšiny, vo vysunutých pracoviskách štátnej správy čiastočne a dočasne, ak ovládajú jazyk menšiny, v podnikateľskej sfére sa môžu Slováci zamestnať už viac ako dvadsať rokov, len ak ovládajú jazyk menšiny. Tieto fakty sa týkajú oblastí, kde Slováci tvoria menšinu.

„V územnej samospráve budú zamestnávať len príslušníkov maďarskej menšiny.“ V územnej samospráve vo všetkých obciach, kde Slováci tvoria menšinu neobsadzujú Slováci takmer žiadne vedúce posty, ani toľko, koľko by im prináležalo podľa percentuálneho zastúpenia v obci. Poslednou novelizáciu zákona o menšinových jazykoch sa požiadavka obsadzovania samospráv príslušníkmi menšiny a rozšírenia používania ich jazyka presúva už aj do miest, kde žijú Slováci vo väčšine.

„Viaceré prípady, ktoré sa stali Slovákom boli pre nich diskriminujúce.“ Tieto prípady sú síce dôležité, ale nie smerodajné, sú už iba dôsledkom zlej legislatívy, prípadne individuálnej osobnej arogancie. Podstatné a príčinné sú diskriminujúce zákony pre Slovákov.

„Multikulturalizmus je obohatením každého štátu.“ Áno, je, ale iba dovtedy, pokiaľ má národnostná menšina iba toľko a také práva, ktoré nie sú na úkor štátotvorného národa.

„Slovensko-maďarské vzťahy sa za posledných dvadsať rokov nijako nezmenili.“ Zmenili sa, k horšiemu.

„Musíme viac podporiť kultúru Slovákov na zmiešanom území.“ Iba kultúra pre Slovákov na zmiešané územie nepomôže, potrebné je zmeniť legislatívny systém.


Nielenže sú mnohé takéto informácie nepravdivé, ale sú šírené ešte aj ako naša podstata problému a naše status quo. Ide teda o akési zdvojené nepravdy, mýty na druhú alebo mýty o mýtoch Slovákov žijúcich na jazykovo zmiešanom území. Žiaľ, je nimi poznačená celá spoločnosť. Okrem zopár výnimiek.

Aj tie sa však viackrát pomýlili v zásadných údajoch, čo poukazuje na neovládanie problematiky. Ale existuje človek, ktorý sa nepomýlil nikdy. Je označovaný za najnedôveryhodnejšieho politika – Ján Slota. Naozaj sa nikdy nepomýlil!

Lucia Palúdzka

Zdroj: SHO.sk


Súvisiace:

Seriál: Skutočné maďarské snahy
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-skutocne-madarske-snahy


október 30, 2011 12:20 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymoktóber 31, 2011 12:53 popoludní

    Komentár: 

    tak neviem ,ako je tento clanok mysleny-ale skutocne myty ,co sa zakladaju na pravde su nebezpecne prave pre tych arogantnych -pretoze ta osobna arogancia sa premieta do veskereho zivota ,ci uz clovek hlada poracu,alebo na takom urade prace.Viem o com hovorim,zila som na Juhu Slovenska,aj syn tam chodil do skoly.Ale nechcem vsetkych hadzat do jedneho vreca-to nie.Len si nesmieme zamienat blahosklonnost s aroganciou-to je odtial-potial

 

 

Top