Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kdo vydělal na zahraničním česneku?

Je to šokující, ale podle mnohých statistik je naše civilizace stále více nemocnější. Trpíme všemi možnými zdravotními neduhy, které nás sužují silněji než kdy jindy v minulosti, a tato vzrůstající tendence je doopravdy nezastavitelná. Například nárůst nově diagnostikovaných pacientů s rakovinovými nádory je oproti minulosti ohromující. Konkrétně mezi roky 1998 a 2008 stoupla tato nepříznivá křivka o neuvěřitelných 28%, což je naprosto alarmující fakt. Z tohoto důvodu nemůže nikdo o sobě tvrdit, že se ho onkologické onemocnění netýká, zvláště pak, když každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života, onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni dokonce zemře!


U jiných chorob (cukrovka, alergie, kardiovaskulární potíže atd.) je tato situace obdobná, ne-li ještě horší! A proto bychom se měli především zajímat o to, co vlastně stojí v pozadí za tímto dramatickým vývojem? Je patrné, že k nárůstu civilizačních onemocnění došlo zřejmě kvůli chemizaci našich potravin, které jsou nejvíce zodpovědné za tuto hororovou situaci. Znečištěné životní prostředí tomuto nežádoucímu vývoji nikterak nepomáhá, ba co víc, neuvážené ničení přírody tuhle bezmocnost evidentně zhoršuje. Co ale ve skutečnosti vyvolalo takovýto rozmach civilizačních chorob v těchto časech...?

Bez česneku se neobešli ani naši předkové!

Česnek kuchyňský je bylina původem ze střední Asie, ze které se rozšířil až k nám do střední Evropy. Za první světové války byl využíván jako přírodní antibiotikum pro raněné vojáky (pozn:. během první světové války nebyla antibiotika k dispozici). Traduje se, že dělníci stavějící pyramidy, dostávali česnek místo části své mzdy. Nejslavnější mořeplavci – Vikingové dávali zase každému muži z posádky, v lodi plavící se po moři jednu palici česneku denně. To chránilo vikingské námořníky (bojovníky) před různými nemocemi. Již staří Čechové říkávali: „Kdo bude jíst česnek sto roků, ten bude živ sto roků!“

V minulosti se taktéž věřilo tomu, že konzumací syrového česneku lze dosáhnout určité ochrany před neléčitelnými nemocemi. Naši předkové se oprávněně či mylně domnívali, že povzbuzuje blíže nespecifikované látky, které pomáhaly chránit člověka před obávanou vzteklinou. Vzteklina je dodnes pokud se projeví neléčitelná, je ale možné se nechat proti ní očkovat! Nakonec v románech o zlých upírech se uvádí, že nejlepší ochrana před těmito krvelačnými tvory je vůně česneku, respektive jeho typický odpuzující zápach.


Jihoevropské národy věřily tomu, že česnek má nezlomnou moc, která dokáže zahnat až samotného ďábla! Lidové pověry nám sdělují, jak byl česnek v minulosti důležitý pro duchovní očistu těla. Zavěšený v domácnosti odháněl od příbytku lidí veškeré zlo, chránil domy před zlými démony a jeho obyvatele před uhranutím. Také se někdy vkládal pod polštář novorozencům a malým dětem, aby jim během noci nic zlého neublížilo. Ať tak či tak, jeho nenapodobitelné aróma odpuzuje např. bodavý hmyz, komáry a klíšťata.

To mohlo opravdu ochraňovat děti během spánku před vším možným, hlavně před hmyzími přenašeči (blechy, muchničky) způsobující závažná virová onemocnění. Konkrétně ve starých herbářích se doporučuje rozkrojeným stroužkem česneku, potírat místa po vosím nebo včelím žihadle. Babské rady nám zas radí, jak utišit bolesti zubů. Stačí prý smísit několik kapek česnekové šťávy s čerstvým máslem a bolesti zubů, sic jen na krátkou dobu, ale přeci odezní. V souvislosti s česnekem, musím taktéž zdůraznit, že v české kuchyni byl odjakživa nenahraditelný a taková česneková polévka zvaná oukrop, byla minimálně jednou týdně k snědku připravovaná. Nakonec, dokáže si někdo představit topinku bez česneku?

Nejlepší prevence je neonemocnět!

Žijeme bohužel v takové době, která k zdárnému životu neposkytuje vůbec to nejcennější. Mám na mysli pro lidský organismus nejdůležitější vitaminy a minerály, které jsou z naší stravy kvůli delší trvanlivosti či barvě, nebo jiným marketingovým důvodům, již delší dobu systematicky odstraňovány. Avšak i z toho mála, co nám žel bohu ještě zůstalo, si někdo stále častěji ukrajuje větší sousta, než si ve skutečnosti zaslouží. Nejlepším příkladem této spekulace jsou dnes prodávané mléčné výrobky. Je zajímavé, že naši dědové i babičky výhradně požívali plnotučné produkty, čili tvaroh, přetučnělé sýry nebo jogurty, a přesto ještě v nedávných časech našich předků, nikdo netrpěl obávaným cholesterolem či jinými civilizačními riziky. Nemoci našeho věku z dnešního pohledu, to byla pouze okrajová záležitost minulé doby! Pak se ale záhy přihodilo něco nepochopitelného, ano, v minulosti dříve běžně konzumované mléčné (plnotučné) výrobky, byly rázem přes noc prohlášené za nezdravé! Mlékařským produktům se z tohoto důvodu začal odebírat tuk, který je údajně pro člověka velice škodlivý atd. Takže dnes radostně pojídáme ty ochuzené a méně chutné nízkotučné výrobky, a ještě bychom se měli tvářit tak, že jsme oproti minulosti zdravější bytosti, že?

Ovšem jaká je realita současnosti, jsme snad dnes méně churavý či zdravější? Mléku se odebral cenný tuk a zelenina postrádá dávno minulou kvalitu, proto nám dnes chybí, zmiňované minerály i vitaminy pro zdárné zdraví a psychickou pohodu. Nejprve musím podotknout, že některé v chuti pozměněné druhy zeleniny nebo ovoce - rajčata, jahody aj., nelze konzervativním spotřebitelům za žádných okolností vnutit do jejich tradičního jídelníčku. Proto se v některých případech raději přistoupilo k vyšší cenové politice, která jako jediná dokázala vytlačit tyto tradiční zelinářské produkty z našeho nákupního koše. Tak tomu bylo u českého česneku, který byl z našeho trhu úmyslně nahrazen lacinějším a méně kvalitnějším čínským dovozovým česnekem. Tento fakt může být jednou z hlavních příčin, proč zaznamenáváme častější výskyt těžce léčitelných nemocí, jako je například rakovina. Možná s dovozovým česnekem, jsme přišli o nejspolehlivější prevenci, kterou právě teď v této době velice postrádáme!?

Všelék jménem česnek!

Je všeobecně známé, že česnek má baktericidní účinky, lze ho skvěle využít proti plísním a mykóze. Pomáhá účinně lidem s vysokým krevním tlakem a proti kornatění cév. Dnes jsou doslova vynakládány miliardy dolarů za výzkum či vývoj preparátů snižující hladinu obávaného cholesterolu "LDL", a přitom česnek je jedním z nejúčinějších přírodních prostředků, který prokazatelně upravuje (snižuje) tento špatný cholesterol. V nedávné době se též potvrdilo, že při chronické otravě olovem, může česnek příznaky této otravy silným způsobem kladně ovlivnit či tuto intoxikaci dokonce snížit. Z tohoto důvodu se dělníkům pracujícím s olovem doporučuje pravidelná konzumace syrového česneku. Tyto účinky byly následně dokázány rozborem krve v moči. V těchto hektických časech jsme zvlášť vystaveni negativním vlivům průmyslové výroby, která na této planetě otrávila všem žijícím bytostem krev, ale i svými těžkými kovy jejich nejcennější orgán játra. Jakmile však zvážíme veškeré a hlavně dostupné informace o účincích česneku, musíme pak jednoznačně pochopit to, že česnek je vskutku tou nejspolehlivější ochranou, nejen před démonickými strašidly, ale také před jedy přicházejícími shůry nebes. V posledních letech se rovněž ukazuje, že česnek má větší proti-nádorové účinky než se doposud předpokládalo. Tyto jeho léčivé schopnosti se zejména uplatnili v oblastech tlustého střeva a žaludku, ale i při nemocech prostaty, prsu a hrtanu. Jelikož obsahuje ty nejdůležitější minerály – vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď – ale i vitaminy B1, B2, B6, C, A, kyselinu listovou a mnohé enzymy, patří jednoznačně k těm nejsilnějším přírodním antibiotikům na světě.

Právě toto zaručuje jeho konzumentům jistou ochranu před onemocněním dýchacích cest a dutin, zánětu mandlí apod. Lze ho využít jako prevenci proti chřipce a jiným virovým onemocněním. Taktéž se zjistilo, že pomáhá z krve vyplavovat přebytky cukru, proto může být nápomocen lidem trpícím cukrovkou. Česnek má dozajista vícero účinků než si vůbec dokážeme představit, ale jeho působení se nejvýrazněji uplatňuje v boji proti všudypřítomným a zvlášť nebezpečným plísním. Kandidóza neboli kvasinka, je jednou z hlavních příčin vyvolávající vznik rakoviny v našem těle. Kvasinkový syndrom totiž oslabuje náš imunitní systém, což později zapříčiňuje řadu zdravotních obtíží, včetně únavy a zhoubných nádorů.

V tomto případě nalezne česnek rovněž své využití s touto rozšiřující se nákazou. V neposlední řadě je česnek velice účinný proti parazitům přemnoženým v lidském střevě. Česnek totiž vytváří látky, které ničí parazity oslabující organismus člověka, a to kvůli velice účinné látce zvané Alicin, která je v něm dostatečně zastoupena. Tato substance je zodpovědná za ten typický zápach po jeho požití. Parazité a jiní střevní červi jsou v současnosti tím nejzávažnějším problémem dnešní civilizace. Ačkoliv si to nikdo z nás nechce připustit, tak věřte, že každý třetí člověk je nositelem střevních červů. Odčervujeme naše čtyřnohé mazlíčky (pejsky, kočky) ale na sebe samé jsme zřejmě zapomněli. Záludnost těchto červů totiž spočívá v tom, že se jimi lze téměř kdekoliv nakazit! Paraziti se mohou do střeva člověka dostat, jednak přes ústa, kontaminovanou vodou, kůží nebo infikovanou půdou.


Zde uvedené symptomy mj., způsobují právě tito střevní červi: Bolení břicha, Myositis, Zácpu, Chudokrevnost, Anorexii, Nedostatek vitaminu B-12, Rektální krvácení, Slepotu, Bolest v hrudi, Chronickou únavu, Kolitidu, Kašlání, Průjem, Zažívací poruchy, Závratě, Horečku, Zvětšení různých orgánů, Bolení hlavy, Vaginitidu, Žloutenku, Bolesti kloubů, Váhovou ztrátu kvůli podvýživě, Slabost, Pocení, Nespavost, Vředy kůže, Psychické problémy, Paměťovou ztrátu, Noční pocení, Křeče aj.

V mnohých případech potom lékaři zcela marně léčí např. vysoký krevní tlak, alergie či psychické problémy, medikamenty zbytečně zatěžujícími lidský organismus, aniž by měli vůbec tušení, že za těmito zdravotními obtížemi stojí zmiňovaní střevní parazité! Možná kdyby nakonec byl česnek na lékařský předpis, hned záhy by jsme objevili jeden z nejúčinějších léků na všechny naše možné zdravotní neduhy či potíže...?

Proč není tuzemský česnek k dostání?

Není těžké odhadnout, proč byli naši předkové dříve v minulosti, zdravější (vitálnější) než je tomu v těchto časech, a proč jsou současné civilizační nemoci, až tak moc na vzestupu. Domnívám se, že naši předkové využívali česnek ve své každodenní stravě hojněji, než-li je tomu dnes. Takže ty minulé generace nemuseli být ani zdaleka tak začervení, jako je tomu u současné populace! Tak jak se domácí česnek postupně vytrácel z českých skladů a obchodů, lze spolu s tímto děním vypozorovat i nárůst zde vyjmenovaných civilizačních chorob! Čtenáři mohou samozřejmě namítnout, že je česnek celoročně ve všech obchodech k dostání, tak proč zrovna toto dávat do souvislosti s dnešními nemocemi? Česnek je skutečně k mání, ale otázkou zůstává jaký? V roce 1994 se začal do ČR dovážet lacinější zahraniční česnek, který postupem času nahrazoval náš kvalitnější tuzemský klenot. Definitivní tečku za domácím česnekem udělaly zahraniční hypermarkety, které nekompromisně zlikvidovaly tento lidový všelék naší země. Proč asi?? Dnes můžeme v nadnárodních obchodních sítích zakoupit převážně čínský česnek, který je bělený chlórem, odčervován metylbromidem (metylbromid - je prudce jedovatý plyn a používá se zejména jako pesticid k ničení plísní či hub), a je hnojen lidskými výkaly. V chuti je mdlý, neboť se dováží přes půl zeměkoule a v okamžiku prodeje je již na pultě rok starý. Z tohoto důvodu je tento čínský zemědělský produkt, velice chudý na všechny v něm obsažené minerály a vitaminy, na rozdíl od bývalého českého léčivého skvostu.

Kdo vydělal na zahraničním česneku?

Na tuto otázku lze jen těžko nalézt uspokojivou odpověď. Jenomže na každé spekulaci můžeme nalézt i trochu té pravdy. Jestliže domácí česnek, co nás dříve chránil proti všem zde popisovaným nemocem, není již v naší základní potravinové skladbě dostatečně zastoupen, nelze se potom divit tomu, že současné civilizační nemoci mají nad námi samotnými navrch a ještě přitom hrají prim v našich celoživotních osudech.

Pokud se celý zdravotní systém na světě proměnil, v jeden gigantický obchod s lidským zdravím, tak jak to nyní zažíváme v ČR na všelijakých nemocničních poplatcích, standardech a nadstandardech atp., nemůžeme potom jakkoliv vyloučit, že některé farmaceutické firmy nepřímo dotují prodej a pěstění tohoto čínského česneku. Bez kvalitních tuzemských kultivarů na domácím trhu, klesla zároveň i obliba samotného česneku ve spotřebě vůbec, neboť importované palice nenabízí tu dřívější chuťovou jakost.

To se vesměs podepsalo na menší konzumaci česneku a následek je oslabená imunita u veškerého obyvatelstva, což následně způsobuje i větší nemocnost. Přeplněné čekárny nemocných pacientů u obvodních lékařů, čekajíc poslušně na příděl svých životadárných pilulek, nevědomě přispívají k narůstajícímu zisku a též i vlivu farmaceutického průmyslu, který svými vyprodukovanými syntetickými léčivy, již dávno v objemu prodeje, pokořil nejziskovější doménu minulých let, to je zbrojní průmysl!

Kdo tedy vydělal a hlavně začíná dnes vydělávat na importovaném česneku, není dle mého názoru vůbec těžké se dovtípit. Ale i kdyby tomu tak nebylo, co v tomto článku po celou dobu zde naznačuji, tak je pořád statisticky průkazné, že s poklesem a spotřebou tuzemského česneku, vzrostla celková nemocnost naší již churavé společnosti!


Nad tímto konstatováním bychom se asi měli poněkud hlouběji zamyslet, neboť nové chřipkové kmeny, si již nyní brousí zuby na silně oslabenou populaci lidského rodu, která předčasně rezignovala na dřívější ochranu, v podobě preventivního užívání všeléčivého prostředku, tedy českého česneku!!

Josef Čáp

Zdroj: http://odrazy-tajemna.wz.cz/

Súvisiace:

Cesnak
http://www.cez-okno.net/cesnak

Seriál: Vieš čo ješ?
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-vies-co-jes

Josef Čáp
http://www.cez-okno.net/josef-cap


Autori: 
Sekcie: 
január 14, 2013 23:06 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Radek Strouhal
    Radek Strouhalapríl 19, 2013 21:23 popoludní

    Komentár: 

    S účinky česneku to vidím stejně a stejný problém jsem viděl i v nedostatku českého kvalitního česneku. Proto jsem se letos rozhodl, že si svůj česnek zasadím a vypěstuju sám a nenechám se nikým ovlivňovat :)

 

 

Top