Obrázok používateľa CEZ OKNO
SLAVNÉ DNY: Den, kdy začal zánik říše Aztéků (8.11.)

Příběh z let 1519-1521 o dobytí říše Aztéků Hernánem Cortésem se často vypráví jako příběh, kdy jeden muž dokázal zničit celou jednu civilizaci. To je samozřejmě trochu přehnané - Cortés by to sám jistě nedokázal, nebýt spojenectví s okolními kmeny, které Aztéky nenáviděly. Například při rozhodujícím útoku na hlavní město Tenochtitlán mu pomáhaly možná až desetitisíce příslušníků kmene Tlaxcala.

Cortés se na výpravu vydal coby psanec (doslova na poslední chvíli utekl před kubánským guvernérem Velásquezem, který si na výpravu brousil zuby sám) a za tento čin musel nést následky.
Například v okamžiku, kdy už dosáhl Tenochtitlánu, tak se po jeho stopách vydala trestná výprava 900 Španělů (tedy větší, než jaké velel sám), která ho měla obvinit z velezrady a přivést zpět před soud.
Cortés opustil Tenochtitlán (kde zanechal posádku 160 mužů) a vypravil se směrem k pobřeží na zteč.
Při nočním přepadu tábora trestné výpravy se mu podařilo zajmout jejího velitele a ostatní vojáky přesvědčil, že právě obývá město plné zlata, aby se tedy připojili k němu. To samozřejmě rádi udělali a bylo po trestné výpravě...


VIDEO nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://www.stream.cz/


Súvisiace:

Aztékovia
http://www.cez-okno.net/aztekovia

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/archeo

SLAVNÉ DNY Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/slavne-dny-vyber


máj 16, 2015 23:14 popoludní

 

 

Top