Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jazykový fond? A načo?!

V posledných dňoch prebehla médiami informácia o tom, že maďarská vláda rozhodla o založení tzv. Jazykového fondu, z ktorého by sa mali vyplácať náhrady za pokuty, ktoré zaplatia tí, čo porušia slovenský jazykový zákon. Tento fond má byť naplnený zatiaľ – na začiatok – sumou 50 miliónov forintov a bude k dispozícii porušovateľom jazykového zákona z radov maďarskej národnostnej menšiny žijúcej na Slovensku. Maďarská vláda veľmi dobre vie že pokuty môžu byť udelené iba právnickým osobám, teda obciam, občianskym združeniam, obchodným spoločnostiam a podobne. Takže ako to vlastne je?

Fond je určený na náhrady za zaplatené pokuty pre fyzické osoby avšak pokuty budú ukladané len právnickým osobám. Je to výsledok hlúposti alebo o čo tu ide? Tento úsmevný avšak neeurópsky krok maďarskej vlády nemá nič spoločné s parlamentnými voľbami v Maďarsku. Ide o systémovú záležitosť, ktorá je permanentne prítomná a tiahne sa celým maďarským politickým spektrom už od založenia samostatného maďarského štátu po Trianonskej dohode.

Je to prejav revanšizmu a podpora veľkého pochodu iredenty. Je to permanentná snaha, ktorá má tisíce podôb, foriem a spôsobov realizácie. V danom prípade nemožno hovoriť o predvolebnej rétorike s tým, že po voľbách sa na všetko zabudne. Je všeobecne známe, že maďarská vláda nikdy nereagovala a nebrala vážne výhrady slovenskej vlády, keď právne upravila a priznala poslancom maďarskej menšiny na Slovensku štatút poradného orgánu maďarského parlamentu a maďarskej vlády. Aj napriek výhradám vlád susediacich štátov sa nič nezmenilo. Iba zahmlievanie je sofistikovanejšie a mediálna stena hrubšia.

Táto situácia si vyžaduje jasnú a dostatočne efektívnu reakciu vlády, ministerstva zahraničných vecí, ale aj politických strán. Tlak na maďarskú vládu a európske inštitúcie musí byť zreteľný a dôrazný. Ide predsa o zasahovanie do vnútorných záležitostí cudzej krajiny – v tomto prípade do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky!

JUDr. Milan Janičina

predseda Panslovanskej únie

Zdroj: SHO.sk

Rubriky: 
február 24, 2010 19:30 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Milan
    Milanfebruár 25, 2010 22:29 popoludní

    Komentár: 

    Je smutné,že som sa ešte nikde nedočítal a nepočul o tom, žeby predstavitelia našej vlády adekvátne odpovedali na takúto provokáciu. Napĺňanie vlastných vačkov je prednejšie ako čokoľvek iné, pre nich nezaujímavé. Je mi z toho na... Keby sa toto stalo na opačnej strane, už o tom vedia aj austrálsky aborigíni. Čo sa to deje?

 

 

Top