Obrázok používateľa CEZ OKNO
Lajčák: "Maďari sa stali obeťou svojej vlastnej propagandy"

Napriek trvajúcej kritike Maďarska, zodpovedá slovenský jazykový zákon absolútne európskym štandardom, hovorí minister zahraničia Miroslav Lajčák.
STANDARD: Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú následkom od 1. januára platného slovenského jazykového zákona ťažko zaťažené. Predpokladá peňažné tresty, ak vo verejných zariadeniach nebude používaný slovenský jazyk. Kaliť tým vzťah k maďarskej menšine a k Budapešti – stojí to zato?
Lajčák: Problém so zákonom je nesprávna interpretácia. Aj to čo hovoríte, nie je pravda.

Nikomu sa nezakazuje, používať svoj jazyk. Podstatou zákona je nediskriminácia slovenského jazyka pre oficiálnu komunikáciu. Neviem si predstaviť, že by sa v Rakúsku akceptovalo, ak by v dedinách s maďarským podielom obyvateľstva boli oficiálne zverejňované informácie len v maďarčine. To sa ale často stáva na slovenských územiach s maďarskou väčšinou obyvateľstva. Zákon stavia rovnoprávne slovenčinu s maďarčinou. OSZE-komisár pre menšiny Vollebaek potvrdil, že zákon sleduje legitímne ciele a je v súlade s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Nikto nikdy nemal zámer trestať menšiny.

STANDARD: Vollebaek však aj kritizoval, že zákon necháva priveľa priestoru pre interpretácie.

Lajčák: Preto vláda vydala veľmi podrobné vykonávacie predpisy. Ostatne: minulý rok, na vrchole kampane proti Slovensku, bolo prvých 500 absolventov maďarskej univerzity v Komárne. Slovensko je, na rozdiel od Maďarska jediná krajina s maďarskými vzdelávacími možnosťami od škôlok až po univerzitu. Avšak o tom nepadne ani zmienka. Kto je tu fair, a kto nie?

STANDARD: Maďarsko hovorí, predtým čo prijmeme zákon, ktorý postihuje menšiny, treba s nimi hovoriť. To sa pri jazykovom zákone nestalo.

Lajčák: To nie je pravda. Vice-šéf Strany maďarskej koalície bol na zasadaniach zmiešanej komisie. Nežijeme v džungli, sme členovia EÚ, spĺňame európske štandardy. A čo ma skutočne uráža: ignorujú sa závery relevantných európskych inštitúcií, pretože sa považujeme za niečo lepšieho. Ale Maďari sa stali obeťou svojej vlastnej propagandy. Na začiatku urobili také ostré výpovede k zákonu, že teraz nemôžu priznať, že klamali.

STANDARD: Váš premiér Robert Fico naznačil, že volebné víťazstvo pravicovo-nacionálneho maďarského vodcu opozície Viktora Orbána ďalej zhorší vzťahy. Budapešť hovorí o priamom zasahovaní.

Lajčák: Čo povedal premiér Fico, je, že je pripravený na rozsiahlu spolupráci s Maďarskom a nechcel by dialóg obmedzovať len na otázky menšín. Ani v najmenšom nemá záujem zasahovať do maďarského volebného boja. Jedno, kto bude budúcim premiérom v Budapešti, Maďarsko ostane našim susedom, a potrebujeme sa navzájom naďalej.

STANDARD: Nie je najnovšie prijatý slovenský zákon o patriotizme, ktorý lásku k vlasti robí kvázi občianskou povinnosťou, v Európe 21. storočia, pomerne smiešny?

Lajčák: Prezident ho ešte nepodpísal. Ak by som sedel v Parlamente, nebol by som zaň hlasoval. Na druhej strane: čo je na tom urážlivé, mať štátne symboly v oficiálnych budovách a školských triedach? Je to úplne neškodný zákon, ktorý nikoho nenúti k niečomu zlému.

Josef Kirchengast, DER STANDARD, Printové vydanie 13./14. 3. 2010

"Die Ungarn wurden Opfer ihrer eigenen Propaganda"

http://derstandard.at/1268402693692/Standard-Interview-Die-Ungarn-wurden...

Zdroj: protiprudu.info

Rubriky: 
marec 16, 2010 11:06 dopoludnia

 

 

Top