Obrázok používateľa CEZ OKNO
Masaryk - likvidátor Štefánika i Slovenska?

Masarykov vzťah ku Slovákom a Slovensku bol čisto účelový. Pre Európu neznáme osoby, Masaryka a Beneša, na najvyššiu diplomatickú úroveň pozdvihol v najvyšších kruhoch známy M. R. Štefánik, ktorý sa už vtedy preslávil zorganizovaním légií, rokovaniami v USA, ale aj v Rusku a Taliansku. Kým Štefánik bojoval a drel, Masaryk s Benešom intrigovali. Výsledkom intríg bola údajná letecká nehoda a smrť Štefánika. Masaryk neskrýval, že Slovákov potreboval iba do počtu občanov budúceho štátu a Slovensko ako koloniálne územie pre české domínium. Ignoroval plnenie záväzkov Clevelandskej zmluvy a Pittsburskú zmluvu, ktorej bol jedným zo signatárov, označil za falzum a podvrh, čo bola lož. Po celý svoj život popieral Slovákov ako národ a slovenčinu ako jazyk, ale považoval ju iba za odnož češtiny. Masarykovské Slovensko bolo pre príliš veľa ľudí trpkým sklamaním. Slovensko zaplavili českí prisťahovalci, úradníci, ale aj remeselníci, obchodníci, rôzne profesie, ktorých na Slovensku bolo dosť. S pedagógmi prišli aj školníci, železničiari, ale aj traťoví robotníci. To však bol iba začiatok...


Slovensko bolo najpriemyselnejšou časťou Uhorska, avšak iba krátko. Masaryk dal demontovať viac ako štyristo tovární, dielní a najrôznejších priemyselných podnikov a dal ich previesť do Čiech a tam nainštalovať. Poľnohospodárstvo na Slovensku bolo dôležitým odvetvím pôsobiacim v náročnejších klimatických podmienkach, bez subvencií zo strany štátu. Česká poľnohospodárska konkurencia bola zvýhodňovaná, slovenský vidiek sa zbedačoval, bieda hnala ľudí do vysťahovalectva.

Bolo však masarykovské Československo pre Slovákov, ktorí sa zbavili maďarského jarma, tou vytúženou zemou a vlasťou o ktorú usiloval Štefánik? Masaryk bol "tatíčkom", ako sa dával titulovať, iba pre Čechov, voči Slovákom prejavil železnú ruku diktátora bez súcitu. Protestné hladové zhromaždenia robotníkov, nezamestnaných, či zbedačených poľnohospodárov Masaryk riešil streľbou českých žandárov do zhromaždeného davu - hrôza! Slovenskou krvou sa sfarbili Trenčín, Nové mesto nad Váhom, ale aj južné Slovensko. Ten istý Masaryk vnucujúci Slovensku cudzorodé husitské kališníctvo, dával vytvárať o sebe svätožiaru ľudomila a demokrata. Jeho vzťah ku Slovákom bol trvalo povýšenecký, urážlivý a vysmieval sa slovenskému úsiliu o rovnocenné postavenie Slovenska. A práve tejto protislovenskej osobnosti radní konšeli na čele s primátorom Ďurkovským, starostom Andrejom Petrekom, servilnými kozmopolitnými poskokmi a odporcami slovenskej štátnosti chcú vybudovať pomník so sochou a to pred Slovenským národným múzeom. Nehoráznosť.

Krvavý masaker poľnohospodárov českými žandármi v Košútoch prispel k definitívnemu rozhodnutiu Slovákov vo veci orientácie na vlastnú štátnu zvrchovanosť, zatiaľ čo z Hradčian sa stupňoval protislovenský útlak a šikanovanie slovenských osobností, ktoré zapĺňali české väznice. Masarykovsko-benešovská protislovenská zaslepenosť rúcala ilúzie československej demokracie a niet žiadneho dôvodu tejto českej protislovenskej diktatúre budovať pamätník v metropole Slovenskej republiky so sochou politika popierajúceho náš národ a jazyk!

Ing. Roman Hofbauer, CSc.

Titulok NIFMV, www.voltaire.netkosice.sk

Zdroj: protiprudu.info


Súvisiace:

Okolnosti zrodu ČSR
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/okolnosti-zrodu-csr

Komu staviame sochy?
http://www.cez-okno.net/clanok/slovensko/komu-staviame-sochy

Slováci
http://www.cez-okno.net/rubrika/slovaci


apríl 20, 2010 15:43 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymapríl 20, 2010 17:58 popoludní

  Komentár: 

  Dobrý den vážený Pane, našlo by se na předválečném soužití vůbec něco pozitivního ? Jak dopadnou ve vašem hodnocení pánové - Baťa a jemu podobní...? Děkuji.

 2. Obrázok používateľa slovák
  slovákapríl 21, 2010 20:57 popoludní

  Komentár: 

  Určite boli aj pozitíva,jedným z nich bola určite možnosť výuky na školách v rodnom jazyku ako aj uzákonenie slovenčiny štátnym jazykom.
  Avšak v článku spomínané udalosti sú bohužiaľ historické fakty,ktoré sklamali mnoho Slovákov v ich očakávaní rovnoprávneho spolunažívania v spoločnom štáte. Aj po roku 89 sa zase bohužiaľ opakoval scenár demontáže priemyslu na Slovensku našim prvým "demokratickým"prezidentom.Zrušenie zbrojnej výroby na Slovensku s argumentom mierotvorcu o jej nehumánnosti a následné jej prenesenie do českých zbrojoviek,bez ohľadu na dopady pre slovenské hospodárstvo???!!!Jednoducho,medzi národmi a bežnými ľuďmi je porozumenie,ale stále sa nájdu jedinci na politických postoch, umožňujúcich im negovať dobrú vôľu pre rovnocenné partnerstvo.Povýšenectvo a arogancia pocitu väčšieho,staršieho či neviem ešte akého národa u týchto ľudí stále straší.Chválabohu na západ od nás len u jedincov.Na juh od našej hranice to už máta v hlavách nebezpečne veľkej časti populácie.Musíme sa spájať,nie rozdeľovať.Ale aj najzákladnejšie spojenie ľudí-manželstvo prežíva krízu,rozvodovosť je enormná,priateľstva - tie ozajstné, sú vzácnosťou.Všetko ovládol biznis a peniaze.Malé komunity ľudí,ktoré odmietajú tento princíp, sú spoločnosťou zosmiešňované,prinajlepšom ignorované.Ďalej to nemá zmysel rozoberať.Aby bol záver optimistický,Mám rád české trampské a folk,samozrejme akékoľvek české pivo,knedlo- zelo, maďarské vína, klobásy,ale hlavne ľudí tých "obyčajných",ktorí poradia ,pomôžu,porozprávajú a hlavne ,pripoja k tomu aj úsmev.

 3. Obrázok používateľa dolnozemský kupec
  dolnozemský kupecdecember 22, 2011 08:49 dopoludnia

  Komentár: 

  Starý otec mi hovoril že mnoho ľudí bolo v prvej republike sklamaných
  a banovali za Monarchiou. Aspoň za tým lepším čo v nej bolo. Okrem maďarizácie slovenských detí. Neviem Havlovi prísť na chuť ale ak by som to čo urobil mal hodnotiť celkovo, tak som rád že Slovensko prestalo vyrábať prostriedky hromadného ničenia a zbrane. Znížil sa tým podiel našej krajiny na hrôzach vojen vo svete. Peniaze nie sú všetko a to pochopí aj Vašek na druhom svete. Glorifikácia čekých prezidentov je nemiestna a majú v tom akýsi národny šport ba až zmysel pre kult osobnosti. dalo by sa povedať ze majú vačší zmysel pre štát ale štát sme predsa my občania nie panoptikum lhárov.
  Mňa viacej zaujíma český občan ako taký ako ich vedenie. Povedal by som že česká kultivovanosť je to čo môžeme kľudne importovať sem.
  A samozrejme aj ich pivo ,-) Busty Masaryka im zabalíme a pošleme na oplátku naspať ako suveníry do Národního musea.
  Súhlasím že stavať sochy tým ktorí si to nezaslúžia je omyl.

 4. Obrázok používateľa Petr
  Petrapríl 23, 2010 22:44 popoludní

  Komentár: 

  Takových lží na jednom místě, to se jentak nevidím. Tož na stráž, užijte si to a moc nemáchejte prackama.

  Každý kdo zná Štefánika ví, že on byl největší česchoslovakista a sám popíral slovenský národ (považoval ho za odnož českého). Naopak Masaryk nikoli. Ale v tom článků je tolik chyb a výmyslů, že nemá cenu to ani vyjmenovávat. To bych ho musel celý odcitovat.

  Sláva ČSR!

 5. Obrázok používateľa Juro
  Jurodecember 11, 2010 15:02 popoludní

  Komentár: 

  Konecne aspon nejaka pravda...vsade len citam v knihach klamstva ktore si vymisleli cesky komunisty na Stefanikovu postavu...Pravda je ze bez Stefanika by neexistovalo ani slovensko ani cesko a namiesto toho aby sa mu podakovali tak ho pri navrate do svojej krajiny zostrelili.Ale Stefanik mal natolko skusenosti ze stihol tesne nad zemou vyskocit aby prezil a nato ho dorazili...toto sa nikde nepise...A Stefanik bol Slovak a nee Cechoslovak...dal to vela krat na javo aj tym ze mal letet do Prahy a nato odpovedal ze neni cech aby letel do Prahy,je slovak a preto leti do Bratislavy...

 

 

Top