Obrázok používateľa CEZ OKNO
Novodobý hon na čarodejnice

O problematike rómskej kriminality sa toho popísalo už veľa. V posledných týždňoch sa však naše masmédia venovali tejto téme viac ako je obvyklé. Zvýšený mediálny záujem spôsobil najmä neprimeraný policajný zásah na zhromaždení v Šarišských Michaľanoch, ktorým zúčastnení chceli upozorniť na neznesiteľnú kriminalitu neprispôsobivých občanov, ale aj plánovaný protest proti neúnosnej kriminalite Rómov v Krompachoch, o ktorom informovali na svojich internetových stránkach viaceré národné organizácie. Toto zhromaždenie sa malo uskutočniť v sobotu 22. augusta o 13:00 v Krompachoch pred mestským úradom.

Rovnako ako mnoho iných ľudí, rozhodol som sa aj ja, ako nestranný pozorovateľ, ktorý slepo nedôveruje masmédiám, spoločne s mojimi kamarátmi, zúčastniť sa tejto akcie a vyjadriť tak podporu terorizovaným občanom Krompách. Naším hlavným cieľom bolo monitorovať nálady a skúsenosti majoritného obyvateľstva s Rómami. Plánovali sme tiež uskutočniť niekoľko osobných rozhovorov s miestnymi obyvateľmi. Keďže nepatrím k žiadnej extrémistickej skupine a nie som ani rasista (ľudí vždy posudzujem v prvom rade na základe správania), nepredpokladal som žiadne problémy. Odchod z Púchova sme naplánovali na 9.00, pričom o 9.15 sa k nám mali pripojiť naši kamaráti z Považskej Bystrice. V dobrej nálade a s pocitom zvedavosti sme tak vyrazili na cestu. Hneď pri vjazde do Považskej Bystrice nás však čakala policajná hliadka s radarom. Po odstavení vozidla a predložení potrebných dokladov som si myslel, že o chvíľu budeme pokračovať v našej ceste. Neprekročil som povolenú rýchlosť a nebol som si vedomí ani iného priestupku. Z môjho omylu ma čoskoro vyviedol pán policajt, ktorý začal prehľadávať našu batožinu, načo si vypýtal doklady totožnosti aj od mojich spolujazdcov. Po otázke či je všetko v poriadku a môžeme pokračovať v ceste, začal spomenutý policajt naťahovať čas.

Preveroval platnosť autolekárničky, provokačne a zámerne pomaly kontroloval jej obsah. Napriek tomu, že pán policajt sa chcel tváriť veľmi profesionálne, bolo evidentné že má veľké problémy s čítaním, vďaka čomu mu kontrola autolekárničky trvala cca 15 minút. Keď ale prišiel na to, že v tomto smere je jeho snaha o hľadanie najmenšej chyby zbytočná, začal kontrolovať povinnú výbavu vozidla (opäť veľmi pomaly). Bol tak dôsledný, že mi skontroloval každú súčasť od zdviháku, lana až po náhradné žiarovky. Absolútne som nechápal, prečo mi chce tento pán policajt zámerne znepríjemňovať život a maximálne naťahuje čas. V danej situácii som sa však zmohol len na symbolické gesto odporu a vyzval som pána policajta, aby sa ku mne správal tak, ako by chcel aby sa iní ľudia správali k nemu. Na to som ešte podotkol, že by ma zaujímalo, či on sám má svoje motorové vozidlo v tak perfektnom stave, aký vyžadoval odo mňa. Po tom ako moje vozidlo prešlo jeho dôkladnou kontrolou a všetkých nás už zdržiaval približne 30 minút, opýtal som sa či už konečne môžeme ísť, lebo sa ponáhľame. Dočkal som sa len strohej odpovede: „Musíte čakať, jedná sa o bežnú cestnú kontrolu“. Teraz s odstupom času je mi už jasné, že pán policajt len zámerne naťahoval čas. Po chvíľke čakania, sa pri nás zastavili pracovníci kriminálnej polície Trenčín, ktorí nás opäť legitimovali, pričom niektorým z mojich spolujazdcov dôkladne poobzerali viditeľné tetovania, so zdôvodnením či sa nimi nehlásia k extrémistom (opäť bezdôvodne). Vďaka špeciálnej dvojitej kontrole sme tak nakoniec prišli do Považskej Bystrice so 40-minútovým meškaním. Tu už nás na parkovisku čakali naši kamaráti. Ani sme sa nestihli pozdraviť a už pri nás stáli ďalší policajti. Znova sme boli vyzvaní k predloženiu dokladov totožnosti, naše osoby a vozidlá prešli opätovnou kompletnou policajnou previerkou (vrátane nepríjemného obzerania tetovaní). Aj tentokrát sa však jednalo o zbytočné obťažovanie, a naťahovanie času. V našich vozidlách sa nenachádzal jadrový odpad ani najhľadanejší terorista Usáma bin Ládin. Keďže páni policajti neobjavili žiadne podstatné dôvody na to, aby nás naďalej zdržiavali, vyrazili sme konečne s vyše hodinovým meškaním na cestu.

No po tom ako sme sa počas jazdy z rádia a od známych dozvedeli informáciu, že na cestnom úseku medzi Žilinou a Prešovom sa nachádza ďalších desať policajných hliadok, náš plánovaný výlet sme radšej predčasne ukončili. Ako som už uviedol, nie som členom žiadnej extrémistickej organizácie a mojou hlavnou snahou bol len pokus získať pravdivý obraz o situácii v Krompachoch. Je zrejmé, že v súčasnosti sa na Slovensku vďaka policajnému prezidentovi Jánovi Packovi rozbehol novodobý „hon na čarodejnice“, prostredníctvom ktorého možno obťažovať aj nevinných občanov, ktorí majú len trocha iný názor ako je jeho vlastný. Pán Packa by mal ako významný predstaviteľ veľmi vážiť svoje slová a miesto svojho urážlivého označovania nespokojných občanov za „náckov“, by mal začať hľadať skutočné možnosti pre riešenie neúnosnej kriminality Rómov na východnom Slovensku. Dôkazom tohto tvrdenia je fakt, že na demonštrácii v Krompachoch 22.8.2009 sa podľa odhadov zúčastnilo len približne 50 členov a sympatizantov nacionalistických hnutí, pričom hlavný podiel účastníkov, tvorilo niekoľko stoviek nespokojných občanov z Krompách. Podľa výrokov pána Packu, z ktorého úst sme mali možnosť počuť, že „náckovia“ nemajú čo hovoriť o riešení rómskej otázky, lebo neprinášajú žiadne riešenie, je zrejmé, že za „náckov“ považuje aj všetkých slušných ľudí, ktorí už nevládzu ďalej znášať teror zo strany Rómov. Kto vie či by zaujal rovnaký postoj aj v prípade, že by sa ho tento problém dotýkal osobne. Ak by sa musel báť o svoje deti, majetok a v konečnom dôsledku o seba samého, keďže ako všetci dobre vieme, asociálni Rómovia sa nebránia ani priamemu útoku na spoluobčanov. Podľa môjho názoru za dnešné problémy s neprispôsobivými Rómami, môžu z veľkej časti práve rôzni radikálni bojovníci proti rasizmu a extrémni humanisti, ktorí obvinia z rasizmu každého, kto si dovolí kritizovať Rómov a to aj oprávnene. Tiež si myslím, že naši slovenskí politici by sa mali vyvarovať rozdúchavaniu zbytočných vášní medzi Maďarmi a Slovákmi, keďže obom národom hrozí omnoho závažnejšie nebezpečenstvo v podobe neprispôsobivých Rómov. Je zrejmé, že neúnosná kriminalita Rómov sa netýka len Krompách a Šarišských Michalian, kde sa protesty uskutočnili. Je len otázkou času, kedy sa tento závažný problém, vďaka vysokému populačnému rastu, stane naším osobným.

Na záver tohto článku, by som tiež ako príslušník mestskej polície poprosil kolegov z Policajného zboru SR (ďalej len PZ SR), aby sa počas svojich úkonov pokúšali vžiť do situácie druhých ľudí, prípadne si v koži toho, kto sa dopustil priestupku, niekedy predstavili seba samého, či svojich rodičov. Ohľadne kolegu z PZ SR, ktorý ma dňa 22.8.2009 zbytočne zdržiaval, dúfam, že ako príslušník PZ SR je férový človek a takto nepríjemné správanie mal len prikázané od svojich nadriadených. Svoje povinnosti si však mohol plniť aj iným, ľudskejším spôsobom. Myslím, že za to čo 22. augusta 2009 predviedol Policajný zbor SR, pod vedením svojho prezidenta Jána Packu, by sa nemuseli hanbiť ani komunistickí pohlavári z časov najtvrdšej totality.

Marián Mišun

Zdroj: SHO.sk

Rubriky: 
august 30, 2009 02:44 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Lukas99
    Lukas99september 01, 2009 16:35 popoludní

    Komentár: 

    Nechapem jednu vec v tomto clanku.Ze ich zastavila policajna hliadka uz v Povazskej Bystrici ako mohla vediet ze prave toto auto smeruje do Krompach....Co odstavovali vsetky auta a zdrziavali ich?:D

 

 

Top