Obrázok používateľa CEZ OKNO
Opäť protislovenské hanlivé nápisy v Orosláni

V meste Orosláň načmáral neznámy páchateľ na budovu kultúrneho domu protislovenské hanlivé nápisy „Slota - Betka die” a „SK END”. Informovala o tom predsedníčka Slovenskej samosprávy v Orosláni Alžbeta Szabová. Incident oznámili 18. septembra ráno okoloidúci samospráve, ktorá prípad nahlásila polícii. Policajti hneď prišli a zadokumentovali čmáraniny. Spolok pre ochranu dedinskej kultúry a tradície, ktorý má od mesta bezplatne prepožičanú budovu, sa postaral o to, aby nápis zmizol, pretože o deň neskôr sa tu konali oberačkové slávnosti - povedala A. Szabová. V Orosláni k podobnému incidentu došlo už aj počas nedávneho dedinského dňa, keď mladík mával s transparentom s nápisom „5000 eur” a v rozhovore pre miestnu káblovú televíziu vyhlásil, že to bol iba začiatok a že sa postará o to, aby bolo aj pokračovanie.

V krátkom čase nasledoval nápis pred Slovenským pamiatkovým domom, kde neznámy páchateľ napísal, že ak Maďari na Slovensku budú platiť 5000 eur za to, že rozprávajú po maďarsky, tak nech platia aj Slováci v Maďarsku. Polícia odstránila nápis a začala stíhanie, ktoré neskôr ukončila s tým, že sa údajne nič nestalo a nedošlo k materiálnej škode, povedala pre TASR predsedníčka Slovenskej samosprávy v Orosláni A. Szabová.

Zhanobili tabuľu pred Slovenským pamiatkovým domom

Neznámi páchatelia v noci na 1. septembra v Orosláni, aj Slovákmi obývanom meste Komárňansko-Ostrihomskej župy, zhanobili dvojjazyčnú, slovensko-maďarskú informačnú tabuľu pred miestnym Slovenským pamiatkovým domom.

Ako o tom informovala predsedníčka Slovenskej samosprávy v Orosláni Alžbeta Szabová portál Slovákov v Maďarsku www.luno.hu, tabuľu nachádzajúcu sa na ulici pred slovenským objektom niekto „ozdobil“ židovským symbolom (šesťcípou Dávidovou hviezdou), pred ktorý nalepil očividne odniekiaľ vystrihnutý dvojjazyčný text v tomto znení: „Ma nyelvtörvény / holnap ? - Dnes jazykovom zákone / zajtra?”

Podľa našich informácií policajti po zaistení stôp a iných potrebných opatreniach nápis z informačnej tabule odstránili a začali stíhanie neznámeho páchateľa vo veci výtržníctva.
(fuhl/tasr)
http://www.pilis-slovak.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=133...

Zdroj: protiprudu.info

Rubriky: 
október 20, 2009 04:36 dopoludnia

 

 

Top