Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pamätáte sa?

Po horúcom zostavovaní vlády nasledovalo horúce leto. Dôvod? Do vlády sa dostala „neprijateľná“ nacionalistická Slovenská národná strana (SNS). Písal sa rok 2006. Nová slovenská vláda ešte ani poriadne nezačala pracovať a už bolo výhrad voči nej neúrekom. Slovensku bola vyčítaná údajná nová vlna národnostného extrémizmu. Zodpovednosť Ficovej vlády platila jednoznačne ohľadom prijatia SNS do koalície. Prečo si to nezjednodušiť a nepripísať jej teda aj zodpovednosť za rad problematických, ale vlastne marginálnych udalostí, ktoré sa v to leto stali? Pribratie strany, považovanej pozorovateľmi spoza hraníc často za extrémnu, či krajne pravicovú, vraj povzbudilo radikálne živly, ktoré si teraz povedali, že však „naši“ sú vláde - môžeme viac hulákať. Osviežme si teda pamäť. Čo sa vlastne Slovensku vyčítalo?

Na internet ktosi zavesil video zachytávajúce neznáme osoby ako pália maďarskú vlajku, na futbalovom štadióne sa objavil transparent „Smrť Maďarom“ a malinou na torte protislovenského štvania sa stal prípad Hedvigy. Človek nemusí byť príliš starý, aby si na tieto relatívne nedávne záležitosti spomenul. S odstupom času vyzerajú byť uvedené udalosti ešte viac nafúknuté než boli v čase ich diania. Alebo snáď niekto zaznamenal za uplynulé štyri roky (a najmä pokiaľ hovoríme o čase inom, než nasledujúcom tesne po minulých voľbách) vzrastajúcu etnickú nevraživosť na Slovensku voči Maďarom? Dnes o tom nehovoria ani etnicko-maďarské strany, pôsobiace na Slovensku SMK a Most-Híd, nieto ešte niekto zo zahraničia. Ak sa aj objaví nejaká výčitka, smeruje skôr k údajnej diskriminácii Cigánov, ale to je teraz mimo témy a navyše sa toho napočúvala dosť asi každá slovenská vláda, ktorá kedy bola od roku 1989 resp. 1993 v úrade.

Aj SNS už je dnes vnímaná inak. Pôvodne Ficovu stranu SMER európski socialisti kvôli koaličnej zmluve s touto stranou odkopli, no neskôr uznali, že aj vláda s SNS môže mať (a má) sociálnodemokratický charakter a činnosť slovenskej vlády vyzdvihli. V súčasnosti je každá vládna (i každá parlamentná) strana členom niektorej európskej frakcie. Strašidelné scenáre o zložitejších vzťahoch Slovenska k zahraničiu sa nenaplnili. Porovnajme si to s dnešným Maďarskom. V krajine vzrastá nacionalizmus, vznikla radikálna Maďarská garda, relevantnou stranou sa stal Jobbik, propagujúci revizionizmus hraníc, antisemitizmus a proticigánske vášne, pribudlo vrážd Rómov. Čo z toho, čo som spomenul z oboch strán Dunaja a Ipľa, je závažnejšie a čo menej, ponechávam na úsudku čitateľa.


A na záver pridávam ešte dve otázky na zamyslenie a jednu informáciu. Je miera tlaku na súčasné Maďarsko adekvátna závažnosti situácie? A do akej miery sa to dá porovnať s tlakom na Slovensko v lete 2006? A sľúbená informácia: Maďarsko sa má v roku 2011 na pol roka stať predsedníckou krajinou (Rady) Európskej únie. Tešíme sa?

Ladislav Kováčik, SHO v Lučenci

Zdroj: SHO.sk

Rubriky: 
máj 16, 2010 09:46 dopoludnia

 

 

Top