Obrázok používateľa CEZ OKNO
Robert Fico: Vyjadrenia G. Patakiho sú neprofesionálne a nekorektné

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico vníma ako neprofesionálne a politicky nekorektné, ak americký politik, kongresman maďarsko-taliansko-írskeho pôvodu George Pataki počas súkromnej návštevy na Slovensku komentuje zákon o slovenskom štátnom jazyku len na základe kritiky, ktorú mu predniesol predseda SMK Pál Csáky. Pre TASR to uviedol riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš v reakcii na vyjadrenia Patakiho po stretnutí s predsedom SMK. „Predseda vlády SR považuje za absurdnú predstavu, že by slovenský politik na súkromnej návšteve v USA kritizoval používanie oficiálneho anglického jazyka a že by mu pritom navyše ešte asistovali niektoré médiá, ako sa to, bohužiaľ, opäť stalo v prípade niektorých slovenských médií s evidentným záujmom poškodiť Slovenskú republiku,” dodal Ondruš.

Zároveň upozornil, že „jazykový zákon sme na príslušných medzinárodných fórach presvedčivo obhájili a nie je potrebné v ňom meniť žiadne ustanovenie.” Vláda SR podľa neho zároveň garantuje, že pri jeho aplikácii bude zabezpečená rovnováha záujmu o používanie štátneho slovenského jazyka so záujmom národnostných menšín pri používaní ich jazykov.

MK SR mrzí, že G. Pataki uveril klamstvám o jazykovom zákone

Ministerstvo kultúry SR sa z vyjadrenia amerického politika Georgea Patakiho na margo slovenskej novely jazykového zákona domnieva, že sa s právnou normou neoboznámil a iba uveril klamstvám predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Jozef Bednár s tým, ak by Pataki novelu poznal, vedel by, že zákon nezakazuje príslušníkom národnostnej menšiny na Slovensku dorozumievať sa v materinskom jazyku. „Na základe novely nikto nemôže byť potrestaný za používanie materinského jazyka. Ak by Pataki slovenský zákon o štátnom jazyku poznal, vedel by, že nerieši používanie jazykov národnostných menšín, ale zabezpečuje jediné - právo pre každého občana SR bez ohľadu na národnosť dorozumieť sa všade na Slovensku v štátnom jazyku,” zdôrazňuje rezort vo svojom stanovisku.

MK je presvedčené, že Csáky klame na margo zákona o štátnom jazyku od začiatku a klamal aj tentokrát. „Len nás mrzí, že mu bývalý guvernér štátu New York uveril,” konštatuje ministerstvo. Podľa neho, ak by sa americký politik v rámci získania objektívneho pohľadu na celú vec zaujímal aj o názor predstaviteľov slovenskej vlády, musel by tak, ako napríklad vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek, konštatovať, že zákon je plne v súlade s medzinárodnými štandardmi a nejde proti záujmom a právam príslušníkov národnostných menšín na Slovensku. Pataki po stretnutí s Csákym vyhlásil, že Spojené štáty americké, ktoré sú kolískou rôznorodosti a spolunažívania menšín, budú veľmi znepokojené, ak Slovenská republika nezmení jazykový zákon. „Nehovorím za žiadne vládne teleso, len za seba a všetkých Maďarov žijúcich v Amerike, a za všetkých, ktorí si uvedomujú dôležitosť ľudských práv a práv menšín,” zdôraznil.

Podľa jeho slov je totiž neakceptovateľné a netolerovateľné, ak podľa novely jazykového zákona sa členovia menšiny nesmú dorozumievať v materinskom jazyku. „Neprišiel som Slovákov poučovať, ale tento zákon sa netýka len Slovenska, ale ľudských práv, ktoré sú podstatné na celom svete,” zdôraznil Pataki. Politik by bol podľa vlastných slov nerád, ak by tento zákon musel riešiť Washington. „USA a SR majú veľmi dobrú spoluprácu, sme v NATO, máme vojská v Afganistane,” uviedol. Nepáči sa mu, že zákon nariaďuje ľuďom, akým jazykom sa majú rozprávať. Je však dôležité chápať to zo širšieho pohľadu, ide o prístup zákona k minoritám. Ak ten ustanoví, že sa nebudú môcť rozprávať svojím jazykom, je to akoby nebola menšina v práve a ostatných to utvrdí, že daná minorita nie je v poriadku,” myslí si americký politik s tým, že nejde o jednotlivé paragrafy, ale o celkový imidž, aký právna norma vytvára.

Širokodiskutovaná novela jazykového zákona je účinná len od septembra tohto roku, napriek tomu už zaznamenala pokusy o ďalšiu novelizáciu. Proti právnej norme, ktorá upravuje používanie štátneho jazyka, vystupujú najmä predstavitelia maďarskej menšiny na čele s politickou stranou SMK a Most-Híd. Zaoberal sa ňou aj maďarský parlament, ktorý uznesením vyzval slovenský zákonodarný zbor na jej zrušenie. Novelu posudzoval tiež vysoký komisár OBSE pre menšiny Knut Vollebaek, ktorý uviedol, že právna norma nie je v rozpore s medzinárodnými pravidlami, medzinárodným právom ani Ústavou SR. Na druhej strane zdôraznil, že to neznamená, že je dobrá a vyzdvihol nutnosť prípravy jej kvalitného jednotného výkladu. Najspornejším bodom novely sú pokuty, ktoré však ministerstvo kultúry nebude udeľovať dovtedy, kým nebude pripravený metodický pokyn. Ten by mal byť hotový do konca tohto roka.

Dušan Čaplovič považuje stanovisko G. Patakiho za pokračovanie štvavej kampane

Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič považuje stanovisko čelného predstaviteľa Republikánskej strany USA a trojnásobného guvernéra štátu New York, Georgea Patakiho za pokračovanie v štvavej a ohováračskej kampani, ktorá ponúka ďalšie falošné argumenty proti jazykovému zákonu. Pre TASR to v stanovisku uviedol hovorca podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča Michal Kaliňák. „Nakoľko bol názor pána Patakiho formovaný po rozhovore s Pálom Csákym, ide o jasný dôkaz toho, že predseda SMK aj naďalej intenzívne klame a evidentne mu to chutí,” uviedol Kaliňák v stanovisku podpredsedu vlády. Zároveň dodal, že podľa Čaploviča je pracovnou metódou kritikov jazykového zákona stokrát opakovať lož a dúfať, že sa stane pravdou. Čaplovič je presvedčený o tom, že práve prax ukáže reálnu stránku paragrafov a stane sa zmizíkom na nezmyselné sťažnosti a kritiku.

Zdroj: TASR
http://www.luno.hu/content/view/9018/1/

Prevzaté z: protiprudu.info

Rubriky: 
október 19, 2009 19:45 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top