Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rumunskí Maďari vypracovali mapu autonómie

Maďarské organizácie Rumunska dokončujú prípravu na spoločný zjazd Sikulskej národnej rady (Sikulská národná rada - SZNT - je právne nezaregistrovaná organizácia, zjednocujúca primátorov a miestnych radcov žúp s kompaktne žijúcou maďarskou menšinou; Sikulovia sú maďarskí usadlíci vo Východnej Transylvánii – pozn. prekl.), na ktorom budú prezentovať požiadavku voči rumunskej vláde о uznanie maďarskej autonómie. Ako vyhlásil 3. septembra vice predseda SZNT Ferenc Csaba, podujatie začne 5. septembra v meste Odorheiu Secuiesc župy Harghita a stane sa predobrazom parlamentu budúcej „sikulskej autonómie“, hlási náš korešpondent.

Podľa slov lídrov SZNT, na prezentáciu na zjazde sú pripravené projekty hymny, erbu a vlajky a taktiež je vytlačená prvá administratívna mapa budúcej maďarskej autonómie. „Naše kroky smerujú k vypracovaní regionálnej identity maďarského obyvateľstva. Pravdaže, naše deklarácie nestačia na vytvorenie autonómie, je nevyhnutné zákonné uznanie zo strany rumunskej vlády. Aj napriek tomu však náš zjazd – to je krok dopredu po tejto ceste,“ – vyhlásil vicepredseda SZNT.

Poznámka IA REGNUM Novosti:

"V Rumunsku žije približne 1,5 milióna Maďarov, čo tvorí 6,6% celého obyvateľstva krajiny. Hlavná časť maďarskej menšiny žije na území historickej oblasti Transylvánia. Najkompaktnejšie rumunskí Maďari žijú na území župy Harghita (276 tisíc osôb alebo 84,61% obyvateľstva župy) Covasna (164 tisíc alebo 73,81%), Mures (228 tisíc alebo 39,26%)."
Zdroj: www.regnum.ru
Prevzaté z: Chelemendik.sk

Rubriky: 
september 17, 2009 22:37 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top