Obrázok používateľa CEZ OKNO
VYHRÁŽAJÚ SA ČABIANSKYM SLOVÁKOM - Čo sa stalo v Trianone 4. júna?

Výhražné a obscénne esemesky a e-maily prichádzajú čabianskym Slovákom v súvislosti s ich nedávnym zájazdom do Paríža, na ktorý získali peniaze z európskych zdrojov. Podľa Svetového zväzu Maďarov (SZM) účastníci zájazdu chceli narušiť spomienkovú akciu organizácie pri príležitosti výročia podpísania mierovej zmluvy v Trianone. Predstavitelia Slovákov takéto obvinenie odmietajú, generálny konzul SR v Békešskej Čabe Štefan Daňo ho označil za provokáciu. Policajný náčelník Békešskej Čaby plukovník Dr. Antal Hajdú uviedol, že začali vyšetrovanie proti neznámemu páchateľovi pre obťažovanie.

Vyhrážkam musia čabianski Slováci čeliť odvtedy, ako predseda Svetového zväzu Maďarov Miklós Patrubány v rozhovore pre Csaba Rádió tvrdil, že skupina Slovákov z Čaby sa vo Versailles pokúsila narušiť všemaďarskú pietnu akciu, ale sa jej to nepodarilo, lebo organizátori boli v strehu a aj francúzske úrady sa postarali o to, aby sa tak nemohlo stať. V rozhovore ďalej povedal, že niekoľko týždňov pred plánovanou akciou sa dozvedeli o tom, že čabianski Slováci organizujú autobusový zájazd do Versailles. Údajne z niekoľkých telefonátov sa dopočuli, že účastníci zájazdu Slovákov „špekulovali nad tým, ako by mohli preniknúť medzi nich a narušiť ich podujatie“. Patrubány v rozhovore ďalej povedal, že nakoniec sa im podarilo zmariť snahu, ktorá mohla vyústiť v otvorený konflikt tak, že štátnu poznávaciu značku autobusu odovzdali francúzskej polícii, ktorá ho potom nepustila do Versailles do ukončenia akcie SZM. Podľa tvrdenia predsedu organizácie to neprekážalo Slovákom v tom, aby potom prišli pred trianonský kaštieľ a umiestnili tam veniec, na ktorom hlásajú „slávu Trianonu“. Vyzdvihol, že disponujú stuhou z tohto venca, ktorú vzali potom, keď sa vrátili na miesto činu. Stuhu odovzdali parlamentnému poslancovi za Jobbik Tamásovi Gaudi Nagyovi.

Výkonná tajomníčka Čabianskej organizácie Slovákov Anna Ištvánová pre Csaba Rádió a pre Ľudové noviny uviedla, že zájazd bol súčasťou niekoľko rokov trvajúceho projektu. Na návštevu ku krajanom v Paríži, ktorá sa uskutočnila od 2. do 7. júna, pricestovali aj Slováci z Českej republiky a Slovenska. Ako povedala, ani za výber termínu, ani za zostavenie progra-mu neboli zodpovední oni. Pred odcestovaním im zavolali zo SZM a uviedli: dúfajú, že cie-ľom ich cesty nie je narušenie spomienkovej akcie ich organizácie v Trianone. Zároveň ich informovali, že táto akcia sa uskutoční v predpoludňajších hodinách. Program plánovaný do Versailles preto na žiadosť A. Ištvánovej preložili na popoludnie. Ako prízvukovala, návštevu Versailles nemohli uskutočniť v iný deň, pretože počas krátkeho parížskeho pobytu musel vodič autobusu po príchode a pred odchodom 9 hodín oddychovať a v sobotu mali aj spoločné podujatie so Slovákmi z ostatných krajín. Pred nedeľným odchodom domov preto jediným možným dňom tejto návštevy zostal piatok, keď je inak vstup do záhrady kaštieľa voľný. Konštatovala, že nikto z nich nekládol žiadny veniec a cestou stretli jediného policajta.

Zopakovala, že ich návšteva sa uskutočnila popoludní a neboli pri veľkom trianonskom kaštieli, ale pri kaštieli vo Versailles. Na záver poznamenala, že členovia SZM vtedy už neboli na mieste.

Čabianskych Slovákov obvinili aj z toho, že fyzicky a verbálne napadli vodiča autobusu účastníkov maďarskej spomienkovej akcie, ktorý zostal na parkovisku, pretože mal na tričku kresbu znázorňujúcu mapu Uhorska. Ako vysvitlo, jeden z členov čabianskej skupiny skutočne mal poznámku na jeho tričko, nie on však podišiel k vodičovi, ale práve naopak a priateľsky sa porozprávali, čo neskôr potvrdil aj samotný vodič.

Podľa informácií portálu beol.hu parlamentný poslanec za Fidesz, primátor Békešskej Čaby Gyula Vantara sa obrátil na SZM s otázkami, v ktorých požiadal o informácie. Békeščabianska predsedníčka Jobbiku Tünde Szabová Koczihová vydala vyhlásenie, v kto-rom sa uvádza: v Békešskej Čabe bolo otvoreným tajomstvom, veď už niekoľko týždňov predtým sa po meste povrávalo, že „čabianski Tóti organizujú autobus na potidemonštráciu v Trianone“. Predsedníčka ešte dodala, že mnohí z nich sa chceli zúčastniť spomienkovej akcie v Trianone, ale finančné možnosti im to neumožňovali. Preto im obzvlášť zle padlo vyhláse-nie Anny Ištvánovej, podľa ktorého im cestu platila EÚ.

Generálny konzul SR v Békešskej Čabe Štefan Daňo pokladá akciu SZM a Jobbiku za provokáciu namierenú proti tunajším Slovákom. Podľa neho výroky Miklósa Patrubánya nadhodia jeho trestnoprávnu a občianskoprávnu zodpovednosť, niektoré jeho vety spĺňajú právnu podstatu osočovania na verejnosti, sú spôsobilé na naštrbenie cti, porušujú dobré meno a česť Anny Ištvánovej. Pripúšťa, že spomienková akcia SZM vo Versailles, v Trianone nemala takú odozvu v maďarských médiách, akú by boli chceli, preto sa takýmto spôsobom vrátili k téme. Š. Daňo hlboko odsúdil vyhlásenie békeščabianskej organizácie Jobbiku, v ktorom sa o. i. píše: „Dúfame, že po vyšetrení záležitosti skutočne dôjde k braniu na zodpo-vednosť a táto dáma navždy zmizne z verejného života mesta.“ Generálny konzul pokladá Annu Ištvánovú za vynikajúcu maďarskú štátnu občianku, ale aj za čabiansku osobnosť, ktorá veľa pracuje aj za pestovanie slovensko-maďarských vzťahov. „Vážim si Maďarsko a ľudí, ktorí tu žijú, nie je náhoda, že som tu druhýkrát,“ povedal pre beol.hu generálny konzul. Podľa jeho slov nezhody vo veľkej politike sú citeľné už aj v mikroprostredí. Poznamenal, že počas jeho prvej čabianskej misie boli susedské vzťahy podstatne lepšie a vyslovil názor, že k týmto by sa bolo treba znovu vrátiť.

http://www.beol.hu/bekes/kozelet/zavarkeltes-vagy-provokacio-trianonnal-...

Preklad: (br)

http://www.luno.hu/content/view/10141/1/

Zdroj: protiprudu.info

júl 12, 2010 09:52 dopoludnia

 

 

Top