Obrázok používateľa CEZ OKNO
Znepokojenie

Robert Fico sa od roku 1992, odkedy je vo vysokej politike, vypracoval na politika extra formátu, ktorý istým spôsobom prerástol aj hranice Slovenska. Tak ako kedysi Vladimír Mečiar, aj súčasný premiér dokázal svojou charizmou a politickou rozhodnosťou získať na svoju stranu (a pre svoju stranu) rekordný počet voličov. Keď sa v roku 2006 ako predseda najsilnejšieho politického subjektu rozhodol zostaviť sociálne a pronárodne orientovanú vládnu koalíciu so Slovenskou národnou stranou a ĽS-HZDS, bola to po ôsmich rokoch dzurindizmu prvá naozaj dobrá správa pre Slovensko.

Hoci sa vládnemu trojzáprahu nemohli za tri roky podariť zázraky, rozdiel medzi vládnutím súčasnej a bývalej neoliberálnej a protislovenskej garnitúry je očividný. Ficov kabinet vrátil späť líniu silného štátu, ktorý v rámci svojich možností pamätá na občanov a rešpektuje ich potreby, na medzinárodnej scéne sme svedkami toho, že Slovenská republika sa konečne správa ako svojprávny, zvrchovaný štát. Zloženie a pôsobenie vládnej koalície už od začiatku vyvolalo vlny zúrivých mediálnych výpadov zo svetoobčianskych kruhov. Oči klala najmä SNS, ktorá je pre svetoobčanov nestráviteľnou už svojou podstatou. Útoky na národniarov začali poukazovaním na údajnú xenofóbiu tejto strany. Vyvíjali sa obrovské tlaky na Smer cez európskych socialistov, aby SNS z vlády exkomunikoval a vymenil ju za iného koaličného partnera. Keď sa to nepodarilo, začala sa masívna škandalizácia osoby Jána Slotu a činnosti rezortných ministerstiev SNS. Premiér čelil mediálnemu infernu s obdivuhodnou výdržou. Uvedomoval si, že útoky na národne orientovanú stranu sú pokusom rozbiť koalíciu.

Od istého času sa však rétorika Roberta Fica smerom k SNS nápadne zmenila - národniarov začal cez médiá šokujúco atakovať on sám. Škandalizácia a získavanie politických bodov na úkor koaličného partnera, ktorý sa k Smeru v záujme jednoty koalície vždy správal maximálne korektne, sa začala nezmyselným odvolaním ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a predbežne vyvrcholila bezprecedentným odňatím tohto rezortu spod správy SNS, hoci sa tým pošliapala koaličná zmluva. Samozrejme, kauzám sa nevyhne nijaká vláda ani politická strana. Robert Fico má však zjavne úplne iný meter na nominantov svojej strany a ostatných ministrov. Keby to bolo inak, taký Róbert Kaliňák by po sérii káuz a prešľapov bol už niekoľkonásobným exministrom.

Aj nežičlivci SNS len ťažko uveria premiérovmu tvrdeniu, že skutočným dôvodom odvolania troch ministrov životného prostredia za SNS je „opakovane preukázateľná nespôsobilosť nominantov SNS zvládnuť rozhodovacie procesy v rámci rezortu“. Dôvera medzi Smerom a národniarmi je dnes vážne naštrbená, o tom niet pochýb. Je otázkou, čo populárneho politika na vrchole jeho politickej kariéry motivuje k tomu, aby inicioval otrasy v proslovenskej koalícii, na ktorú väčšina Slovákov čakala osem rokov. Je za tým snaha vyvolať predčasné voľby, kým sú ešte preferencie Smeru také vysoké, lebo o necelý rok už nemusia? Pracuje sa na tom, aby SNS nebola súčasťou budúcej koalície? Plánuje Smer vymeniť slotovcov za „medzinárodne akceptovateľnejších“ bugárovcov? Je za tým šéf parlamentu Pavol Paška, ktorý už v roku 2006 presadzoval koalíciu Smer - SMK? Je isté, že koalícia v tomto zložení by bola zradou voličov Smeru i Slovenska. Verme, že v najsilnejšej strane to vedia a pokus o vyvolanie zákopovej vojny medzi koaličnými partnermi nevyvrcholí vynúteným odchodom SNS z koalície.
Pavel Kapusta, šéfredaktor mesačníka Extra plus
www.extraplus.sk

Rubriky: 
september 28, 2009 23:20 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top