Obrázok používateľa CEZ OKNO
Spisy projektu Blue Book z USA zdarma on-line

Konečně, desetiletí po té, co americké letectvo Spojených států uzavřelo své oficiální vyšetřování fenoménu UFO, jsou tyto soubory v plném rozsahu zdarma on-line. Projekt Blue Book je považován za třetí vyšetřovací projekt amerického vojenského letectva. Prvním byl projekt Sign, který začal v roce 1947, pak Grudge, který běžel od 1949 do 1951, a závěrečný projekt, Blue Book, běžel od 1951 do 1969.

Veškeré spisy, které se týkaly vyšetřování těchto pozorování jsou všechny zahrnuty v souborech projektu Blue Book. To znamená, že pokud tedy neexistují, jak někteří naznačují, tajná vyšetřování, ke kterým veřejnost stále nemá přístup.

Ať tak či onak, i když tyto spisy byly všechny odtajněny od té doby, co se projekt Blue Book uzavřel, udělejte si výlet do Národního archivu, abyste k nim získali plný přístup. Některé webové stránky nabízely jen části souborů a jedny webové stránky, Fold3, konečně všechny z nich zveřejnily před několika lety. Nicméně, návštěvníci se na ně mohli jen podívat a museli zaplatit členský poplatek, aby si je mohli stáhnout.


Poznámka: Nyní si zřejmě můžete stáhnout soubory na Fold3 zdarma, ale je to jen po jedné stránce najednou a to v obrázkovém formátu JPEG. Black Vault nabízí soubory v dokumentech PDF, takže jsou mnohem rychlejší a snadnější ke stažení. Mnohé z nich se dají také prohledávat.


Pracovníci projektu Blue Book. Ve středu sedí Hector Quintanilla, poslední vedoucí důstojník projektu Blue Book

Nyní badatelé a nadšenci UFO, včetně mě, mohou ušetřit nějaké peníze. Tyto soubory byly umístěny on-line Johnem Greenewaldem, který provozuje webové stránky s názvem Black Vault. Greenewald podával žádosti na základě zákona o svobodě informací (FOIA) od té doby, kdy byl teenagerem, aby přiměl vládu k odtajnění toho, co ví o UFO a dalších tajných záležitostech.

Tyto svazky zveřejnil on-line a v průběhu let nashromáždil to největší úložiště těchto materiálů on-line. Hostuje tam více než jeden milion stránek. Teď, když už konečně dokončil tento impozantní úkol, aby byly soubory Blue Book k dispozici, tak jich má nyní ještě navíc více než 130 000.

Udělal jsem s Greenewaldem interview, abych se ho zeptal na některé z jeho myšlenek ohledně zveřejnění spisů Blue Book:Proč jste se rozhodl tyto soubory zveřejnit?

Greenewald: Prostě a jednoduše, jsou to dějiny ufologie. Pro tyto záznamy existuje zatím jen několik zdrojů, z nichž některé jsou neúplné, zatímco v jiných se dá těžko orientovat nebo nejsou zaměřeny na skutečného badatele. Takže jsem je chtěl sestavit do přímočaré databáze se snadným vyhledáváním a to samo o sobě je rozdílné od toho, co je již venku - a to dělá tyto nové webové stránky, které jsou poháněny Black Vaultem, docela unikátními.

Proč si myslíte, že jsou tyto soubory po všech těchto letech důležité?

Greenewald: Project Blue Book (spolu s projekty Sign a Grudge) má zvláštní místo v historii UFO. Zdali DOOPRAVDY zkoumal pozorování UFO v tom smyslu, jak jsme to chtěli my, tak na tom nezáleží. Je to projekt, který trval více než 20 let a oni zkoumali tisíce případů. Jistě, tvrdili, že mnohé z nich se daly všechny nějak vysvětlit, ale stále vám zůstává několik drahokamů, které zůstávají záhadou. A navíc, tyto údaje můžete použít a porovnat je s tím, jaké jsou dnes a začít vyvozovat závěry nebo spíše možná klást nové otázky, které badatele doposud ještě nenapadly. Po celá léta tato data spočívala na mikrofilmu v Národním archivu. Byly s mocí internetu přineseny on-line, avšak způsoby, kdy se nedaly snadno používat. Byly neúplné, prosté a jednoduché a nedostalo se jim takové publicity, kterou si zasloužily. Doufám, že to tento nový zdroj změní, že tuto éru v historii UFO zdůrazní a nabídne výzkumný bod, z něhož se ti, v příštích letech vyšetřující UFO, budou moci učit, využívat ho a odvolávat se na něj.

Proč nebyly zdarma k dispozici on-line až teď?

Greenewald: Převést a archivovat 130 000 stránek není snadný úkol. Venku existují některé stránky, které se archiv pokusily vytvořit... ale ve skutečnosti se nezaměřovaly na badatele ani průzkumníky. Některé vyžadují za informace poplatek (pokud jsou vůbec kompletní), zatímco jiné se dají špatně stahovat anebo číst a ostatní jsou prostě neúplné.

Těmito novými webovými stránkami jsem se snažil zajistit, aby je mohl každý používat a mohl se z nich učit. Když jsem Black Vault v 15 letech začal, tak jsem byl ohromen nedostatkem informací na internetu. Nyní, téměř o dvě desetiletí později, to mnoho webových stránek dohnalo a data archivují - ale chtějí vám za to účtovat. Jsem rád, že téměř o 20 let později, a se zhruba 1,5 miliony stránek, které jsou k dispozici zadarmo, jsem zachoval slib, který jsem si dal sám sobě, že nikdy nebudu nikomu účtovat za to, aby se učil.

-konec rozhovoru-

Sám vím, a také ostatní výzkumníci a novináři, že zveřejnění těchto souborů umožní snadnější prozkoumávání některých skrytých drahokamů v těchto souborech. Existují totiž stovky souborů, které americké vojenské letectvo považovalo za skutečně „nevysvětlitelné“. Přesný počet je poněkud nejasný. Americké vojenské letectvo tvrdí, že Blue Book zahrnovala 12 618 zpráv o pozorování, z nichž 701 zůstalo „neidentifikováno“. To by představovalo asi 5,5% těchto souborů. Nicméně, oficiální seznamy těchto „neidentifikovaných“ případů pouze jen zahrnují kolem 560 případů. Jiní badatelé těmito soubory prošli a zjistili, že je tam vlastně spíše 14 000 případů s asi 1600 „neznámými“. Zatímco pokračuje debata o tom, kolik vyšetřovaných případů UFO nebylo americkým vojenským letectvem opravdu nikdy vysvětleno, díky práci Greenewalda, občané-badatelé mají nyní možnost nahlížet do spisů, aniž by museli někam cestovat nebo si zaplatit členství.


Všechny případy projektu Blue Book můžete najít pod odkazem TheblackVault.com.

Alejandro Rojas, 12. 1. 2015

http://news.yahoo.com/files-from-government-ufo-investigation-now-availa...

Preklad: Irena Němec

http://www.exopolitika.cz/


Súvisiace:

Project Blue Book
http://www.cez-okno.net/rubrika/project-blue-book

PÁTRÁNÍ ČESKÉ EXOPOLITIKY PO ČESKOSLOVENSKÝCH SPISECH UFO
http://www.cez-okno.net/clanok/patrani-ceske-exopolitiky-po-ceskoslovens...

Odhaleno: SPISY UFO NĚMECKÉ TAJNÉ SLUŽBY
http://www.cez-okno.net/clanok/odhaleno-spisy-ufo-nemecke-tajne-sluzby

Rozhodnutí soudu: německý parlament musí poskytnout přístup k tajným zprávám o UFO
http://www.cez-okno.net/clanok/exopolitika/rozhodnuti-soudu-nemecky-parl...

Spolkový sněm Německa se zabývá UFO
http://www.cez-okno.net/clanok/exopolitika/spolkovy-snem-nemecka-se-zaby...

Bývalý kanadský ministr obrany: „Mimozemšťané jsou mezi námi“ (+VIDEO)
http://www.cez-okno.net/clanok/byvaly-kanadsky-ministr-obrany-mimozemsta...

Námořnictvo USA v roce 1998 spustilo plán na přizpůsobování svých operací pro budoucnost, v níž mimozemšťané budou existovat a žít mezi námi
http://www.cez-okno.net/clanok/namornictvo-usa-v-roce-1998-spustilo-plan...

Polské spisy UFO se prý ztratily
http://www.cez-okno.net/clanok/polske-spisy-ufo-se-pry-ztratily

Brazilské ministerstvo obrany a ufologové
http://www.cez-okno.net/clanok/brazilske-ministerstvo-obrany-a-ufologove

Akta X sovětského ministerstva obrany odhalena
http://www.cez-okno.net/clanok/exopolitika/akta-x-sovetskeho-ministerstv...

Seriál: Britské vojenské kruhy sledují UFO téměř 60 let
http://www.cez-okno.net/serial-britske-vojenske-kruhy-sleduji-ufo-temer-...

Francúzsko: Akty X zbavené tajomstva
http://www.cez-okno.net/clanok/ufo/francuzsko-akty-x-zbavene-tajomstva


január 24, 2015 19:06 popoludní

 

 

Top