Obrázok používateľa CEZ OKNO
Indie trpí nejhoršími suchy za posledních 40 let (VIDEO)

Indie varuje před hladomorem, pokud nezaprší. Miliony lidí v západní Indii trpí nejhorším suchem za poslední více než čtyři desetileté. Kritici viní stát z neobratnosti a korupce, což zhoršuje nedostatek vody z přírody. Centrální oblasti státu Maharashtra čelí nedostatku vody, který je horší než velké sucho v roce 1972.


„V zaznamenané historii nebyly rezervoáry tak prázdné jako nyní v centrálních oblastech Maharashtry,“ řekl vedoucí ministr Prithviraj Chavan agentuře AFP. „S každým dalším dnem jsou rezervoáry prázdnější.“

Chavan viní dva po sobě jdoucí slabé monzuny, zatímco jiní tvrdí, že je za problém také zodpovědné selhání veřejné politiky.

Téměř 2 tisíce cisteren je nyní používáno pro přepravu pitné vody potřebným, zatímco byly zřízeny stovky táborů pro dobytek, aby se udržel na živu do dalšího monzunu, který obvykle přichází v červnu.


„S každým dalším dnem musí cisterny překonávat delší vzdálenosti. Je to obrovský logistický problém,“ řekl Chavan. Kancelář ministra nemohla uvést přesný údaj o počtu obyvatel dotčených suchem v 10 000 obcích, ale uvedla, že číslo půjde do milionů.

Christopher Mose vede charitativní nemocnici v Jalně, v jednom z nejhůře postižených okresů. Řekl, že mnoho lidí ztratilo živobytí, protože společnosti jsou zavřené a úroda zemědělců chřadne.

„Tohle je hladomor. Vesničané nemají co jíst,“ řekl Moses agentuře AFP v telefonátu z Jalny. „Objevují se nemoci související s nedostatkem vody, přichází hladomor a podvýživa,“ řekl. Dodal, že tato krize může vést až k zavření nemocnice v Jalně, poprvé v její 117-leté historii. Dosud neviděl žádné mimořádné dodávky vody od vlády. Téměř tři čtvrtiny Indů jsou závislé na příjmech z venkova a monzun je jejich záchrana – obzvláště pro dvě třetiny zemědělské půdy, která není zavlažována a je zcela závislá na dešti.

Velké sucho v roce 1972 vedlo k obrovskému nedostatku obilí a ceny všech komodit letěly nahoru, což donutilo indickou vládu zvýšit dovoz. Sucha v roce 2009 také vyhnala ceny nahoru.


Chavan varoval, že pokud by tento rok nezapršelo, byl by to „velmi závažný problém.“


VIDEO nájdete na tejto adrese

Video: http://www.youtube.com/user/AlJazeeraEnglish

Překlad článku India suffers through worst drought in nearly 50 years: warns of famine if rains fail
www.theextinctionprotocol.wordpress.com/2013/03/07/india-suffers-through...

Zdroj: http://www.freepub.cz/


Súvisiace:

Voda
http://www.cez-okno.net/rubrika/voda

Výber FREE PUB
http://www.cez-okno.net/rubrika/vyber-free-pub


marec 11, 2013 21:00 popoludní

 

 

Top