Obrázok používateľa CEZ OKNO
U bundeswehru začíná něco jako nový věk letectví

Německá armáda tento týden představila své nové bezpilotní špionážní letadlo. Technický zázrak váží téměř 15 tun, má rozpětí křídel 40 metrů a může letět nonstop 30 hodin. "Euro Hawk", jak se stroj nazývá, je největším a technicky nejdokonalejším dronem, jaký má německé vojsko k dispozici.


Letoun funguje jako obří vysavač dat. Z výšky až dvaceti kilometrů dokáže přesně zjišťovat postavení raket, radarů a jiných bojových prostředků, ale umí také odposlouchávat hovory vedené z mobilních telefonů nebo zachycovat SMS.

"Je to pro nás mílový krok," vysvětluje hrdě německým médiím Rüdiger Knöfel, vedoucí projektu,který na vývoji dronu pracoval. S prvními plány se začalo už před deseti lety. Nyní se Euro Hawk poprvé představil novinářům a veřejnosti na vojenském letišti Manching v Bavorsku.

Zde, asi 120 kilometrů od hranic s Českem, už luftwaffe dříve prezentovala i některé další letouny.

Obřích dronů, které dokážou bez zastávky doletět z Německa třeba až nad Japonsko a zpět, si chce spolková armáda pořídit až pět kusů. Příštími cíli Euro Hawku však nebude říše vycházejícího slunce, ale hlavně válčiště jako Afghánistán a jiné krizové oblasti.

Euro Hawk bude všechna shromážděná data posílat v reálném čase do centrály vedení elektronického boje v dolnosaském Nienburgu. Během testovací fáze ale shromažďuje a zpracovává získané údaje speciální analyzující jednotka umístěná ve speciálním kontejneru v Manchingu.

První prototyp německého dronu tam přistál už letos v červenci poté, co uletěl za 24 hodiny deset tisíc kilometrů z americké základny Edwards v Kalifornii.

U americké armády je dron ve službě už nějakou dobu pod označením Global Hawk. Největší bezpilotní stroj na světě vyrobila zbrojovka Northrop Grumman.

Evropské dvojče dronu nyní vybavuje koncern EADS německými senzory a špionážní technikou. K řízení letounu dosud Američané vycvičili jedenáct německých pilotů – přirozeně ze země.

Tento týden podniká Euro Hawk další testovací lety nad Bavorskem. Prví obří dron převezme příští rok v létě nejspíše špionážní letka Immelmann ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Projekt Euro Hawk přijde bundeswehr podle dosavadních odhadů na 1,2 miliardy eur.

Zdroj: Probuzeni.blogspot.com


VIDEO nájdete na tejto adrese

Zdroj: Bundeswehr

október 29, 2011 17:45 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top