Obrázok používateľa CEZ OKNO
Američania premýšľajú o čínskom osude Sibíri

MOSKVA | „Nakoľko je reálna moc Moskvy nad Sibírou?“ Takúto otázku si položili americké noviny Slate a ich novinár na voľnej nohe D. Kučera, ktorí osobne prešiel celú túto oblasť. V Irkutsku sa stretol s bojovníkmi za nezávislú Sibír, v Blagorodijsku študoval vzájomné vzťahy medzi Rusmi a Číňanmi. „Na Sibíri sú lesy a nerastné bohatstvo, no je tam veľmi málo obyvateľov“, to je jeden zo záverov Kučeru v článku, zverejnenom v Slate. Preto ekonomická a politická budúcnosť regiónu v dlhodobých perspektívach je hmlistá. Jasné je len to, že premena Sibíri na nezávislý štát je veľmi málo pravdepodobná.

V Irkutsku Kučera urobil interview s Michajlom Kulechovom, predstaviteľom organizácie, ktorá sa volá „Osloboditeľská armáda Sibíri“. Kučeru zaujímalo, či sa táto organizácia chystá viesť organizovaný boj a po odmietavej odpovedi odporučil, aby zmenili názov organizácie. Mala by sa volať „Celonárodná alternatíva Sibíri“.

„Napriek reputácii, ktorú má Sibír v našich očiach, väčšia časť veľkých miest kde som bol, vyzerá veľmi sympaticky – osobitne Irkutsk, kde sú budovy elegantné a prostredie je charakteristické pre univerzitné mestá, je tam plno knižníc a čitární“, píše Kučera. Na základe jeho pozorovaní sa Sibírčania považujú za múdrych a pekných a to preto, lebo sem bola vyvezená ruská elita. No napriek tomu s rozpadom ZSSR sa začal masový odchod obyvateľov Sibíri do západných oblastí krajiny a prudký pokles obyvateľstva. Tento stav znepokojuje aj Moskvu a škodí to aj autorite Ruska na medzinárodnej scéne, konštatuje autor.

Sibír nevyhnutne potrebuje nezávislosť, lebo táto oblasť je unikátna z geografického, ekonomického aj kultúrneho hľadiska, tvrdí Kulešov. Sibír viac obchoduje s Áziou, ako s Európskou časťou Ruska, no príjmy z predaja surovín ostávajú v Moskve. Sibírčania majú aj svoj charakter, dopĺňa Kulechov: „Nikomu neveríme, s nami je ťažké sa dohodnúť, všetko robíme tak, ako my chceme“.

Napriek tomu, podľa názoru Kučeru v Rusku prebieha pohyb k centralizácii: napríklad, gubernátori sú menovaní prezidentom. „Myšlienka, že ďaleká Moskva vládne Sibíri despoticky a ignoruje túžby miestneho obyvateľstva, bola pri mojom cestovaní častým názorom“, povedal. „Ktorákoľvek oblasť je len – kolóniou Moskvy“, tvrdil v interview irkutský politológ Michail Rožanskí. Sibírčania túžia po nezávislosti, aby sa necítili ako ľudia druhej triedy, hovorí.

Na ruskom Ďalekom Východe žije spolu okolo 6 miliónov obyvateľov a v troch provinciách na Severovýchode Číny – okolo 110 miliónov. Navyše Prmorie je bohaté na suroviny, na ktoré sa s nádejou spolieha čínska ekonomika.

„Prečo Rusov – Sibírčanov ťahajú do Číny?“ pýta sa Kučera v tretej časti svojho článku. „Cestoval som na Ruský Ďaleký východ s predstavami, že rusko-čínske hranice sú rovnaké, ako americko-mexické,“ píše.

Podľa slov Kučeru, chudobní čínski emigranti sú ochotní pracovať za nižšiu mzdu ako Rusi. No na uliciach je veľmi málo Číňanov – ešte tak turisti s fotoaparátom, hovorí autor. No zato mnohí kvalifikovaní pracujú v Číne a ruské dievčatá sa vydávajú za Číňanov, lebo ich považujú za viac sociálne zabezpečených ako sú ruskí mládenci. Medzi študentmi Amurskej univerzity je čínsky jazyk populárnejší ako anglický a o obľúbenosti nemeckého a francúzskeho ani nehovorím.

„Čína je osudom Sibíri. Od udalostí v Číne je závislá aj naša budúcnosť. Integrácia a spolupráca Ruska s Čínou – to je pre nás jediná možná cesta“, povedal pre americké noviny Viktor Djatlov, profesor Irkutskej univerzity. No, o osude Sibíri rozhoduje Moskva a pre ňu Sibírčania – sú len nástrojom na ťažbu surovín konštatuje Djatlov. Mnohí sa sťažujú, že Moskva sa správa k Ďalekému Východu ako k zdroju exportných ziskov a málo sa zaujíma o to, že elektrická energia Burjatskej hydroelektrárne je exportovaná do Číny za oveľa nižšie ceny, ako je predávaná samotným Rusom.

Po celej Sibíri a Ďalekom Východe sa šíria reči, že v prihraničnom čínskom meste Chejche, v múzeu, v jeho tajnej časti do ktorej majú prístup len Číňania, je vystavená mapa, na ktorej je ruský Ďaleký Východ ako súčasť územia Číny“, píše autor.

D. Kučera, http://kprf.ru/

Zdroj: Súvislosti.eu

Jazero Bajkal

január 10, 2010 21:59 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa V(rták)
  V(rták)január 11, 2010 17:12 popoludní

  Komentár: 

  Jej autormi ak sa nemýlim sú Kisinger s Brezinskym a začiatkom 90tych rokov sa dostala na verejnosť. Známa je otázka Madlen O. "Prečo by mala Rusku patriť celá Sibír?" Rovnako všetky výboje v Afganistane a Pakistane sú nasmerované na vytvorenie konfliktu pokračujúceho na Sibír.
  Jedno je isté, každý by rád videl konflikt Rusko - Čína, ale nebude to Čína, kto by nakoniec z toho prosperoval.
  Preto každá úvaha o Sibíri je úvahou o III.WW. Stabilita je len pod kontrolou Ruska a to i s prihliadnutím na to, že "obetujeme" tamojšie obyvateľstvo.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 23, 2010 13:37 popoludní

  Komentár: 

  Jako obvykle, Američané přemýšlejí o tom, co patří někomu jinému. Proč by Sibiř měla patřit Rusku, proč ne Americe, apoň část, třeba jako kolonie? Ekonomicky rozvinuté Rusko, se svými přírodními zdroji, je prostě americká noční můra.

 

 

Top