Obrázok používateľa CEZ OKNO
Guvernér Wyomingu podpísal rezolúciu o nezávislosti

Dave Freudenthal, guvernér amerického štátu Wyoming, podpísal minulý týždeň uznesenie vyhlasujúce „nezávislosť štátu Wyoming a jeho obyvateľov od všetkých síl, ktoré federálna vláda nemá garantované ústavou.“ Demokrat Freudenthal bol predtým advokátom Clintonovej administratívy a v súčasnosti slúži svoje druhé volebné obdobie ako guvernér štátu Wyoming. Bol za zvolenie Baracka Obamu a často sa o ňom vyjadrujú ako o jednom z najpopulárnejších guvernérov USA. V memorande, ktoré poslal na konci januára Freudenthal zákonodarnému zboru štátu Wyoming, sa jasne vyjadril, že federálna vláda zašla priďaleko za hranice ústavy.

„Už desiatky rokov sme znášali zvyšujúcu sa frustráciu pri jednaní s federálnou vládou a jej agentúrami. Čo začalo ako pramienok v podmáčaní štátnej nezávislosti a výsad štátu, dnes prerástlo do povodne. Od riadenia „medvedej a vlčej politiky“, cez vlastníctvo zbraní, nekonečnú reguláciu a nefinancované mandáty – federálna vláda má príliš veľkú moc.“

Hlasovanie o odoslaní oznámenia americkej vláde o prekračovaní svojej ústavnej moci bolo jednoznačné. Dolná komora wyomingského zákonodarného zboru posunula rezolúciu ďalej pomerom hlasov 26:4, hlasovanie v Snemovni reprezentantov bolo ešte jasnejšie - 56:4.

OZNÁMENIE A ŽIADOSŤ

Tieto nezáväzné rezolúcie, nazývané aj „rezolúcie štátnej suverenity“, nemajú žiadnu právnu silu. Sú považované len za akési vyhlásenia zákonodarcov štátu. Napriek tomu hrajú dôležitú úlohu.

Napríklad, ak ste vlastníkom bytu a nájomca neplatí nájomné, neprídete ho rovno s prázdnym kamiónom „vykopať“ z bytu bez predchádzajúceho upozornenia. Rezolúcie sú takýmto upozornením a zároveň žiadosťou na federálnu vládu, aby prestala so všetkými aktivitami mimo rámec právomocí, ktoré má delegované ústavou.

Wyoming sa pridal k desiatim ďalším štátom, ktoré už podobné rezolúcie zaslali. Aljaška, Idaho, Severná Dakota, Južná Dakota, Oklahoma, Louisiana a Tennessee ešte v roku 2009, ich príklad nasledovali Utah, Alabama a Južná Karolína.

RASTÚCI ODPOR

Rezolúcie sú súčasťou odporu, ktorý vyjadrujú členské štáty USA ako protest proti zasahovaniu federálnej vlády do politických záležitostí jednotlivých štátov. Zároveň sú nevyhnutným prvým krokom smerom k zatlačeniu, alebo úplnému zrušeniu neústavných federálnych zákonov a obmedzení.

Podporovatelia rezolúcií ukazujú na zákony, ktoré platia v iných štátoch a zároveň rušia neústavné nariadenia vlády. Štrnásť štátov sa vzoprelo federálnym zákonom o marihuane, dva tucty štátov odmietli zákon z roku 2005 o preukazoch totožnosti.

Vyhlásenia nezávislosti od neústavných právomocí federálnej vlády, odmietanie zákonov o zbraniach, preukazoch totožnosti či marihuane, sú len ranným štádiom rýchlo narastajúcej snahy o zrušenie federálnych zákonov prekračujúcich hranice ústavy.

Štáty po celej krajine odmietajú alebo rušia federálne zákony o zdravotnej starostlivosti, využívaní vojakov národnej gardy za hranicami, dokonca aj o procese výberu daní.

Konečný cieľ je však stále ďaleko. Federálna vláda, ktorá bude dodržiavať prísne limity ústavy, či jej to bude vyhovovať alebo nie.

Michael Boldin: "Wyoming Governor Signs Sovereignty Resolution"

http://www.tenthamendmentcenter.com/2010/03/10/wyoming-governor-signs-so...

-pv-

Zdroj: protiprudu.info

marec 15, 2010 20:21 popoludní

 

 

Top