Obrázok používateľa CEZ OKNO
Je čas, aby sa Slováci naučili po maďarsky

Exkluzívny rozhovor | Europoslanec za maďarský Jobbik Csanád Szegedi o hrozbe vylúčenia Slovenska z EÚ a o Benešových dekrétoch pre HN:
Slovensko nemá podľa Jobbiku v Európskej únii čo robiť, kým nezruší jazykový zákon a Benešove dekréty. "Zahraniční Maďari musia mať možnosť slobodne žiť a hovoriť po maďarsky,“ tvrdí Csanád Szegedi.

Jobbik sa netají tým, že v prípade úspechu v maďarských voľbách chce presadiť väčšie práva pre zahraničných Maďarov, teda aj na Slovensku...

Maďari žijúci na "felvidéku“ sú najviac utláčaným národom v celej Európe a neustále im odopierajú ich základné národnostné práva. Teraz ste zaviedli jazykový zákon, ale my s ním vôbec nesúhlasíme. Zahraničným Maďarom chceme zabezpečiť plné štátne občianstvo spolu s volebným právom. Maďari zo Slovenska by si teda mohli voliť svojich zástupcov aj do nášho parlamentu. Ľudia z "felvidéku“ musia mať rovnaké práva ako obyvatelia našej krajiny. Samozrejme, že lepšia by bola vzájomná spolupráca, ale Slováci si musia uvedomiť, že základné práva Maďarov v Karpatskej kotline treba akceptovať. Práve tieto práva musia byť základom našej budúcej spolupráce. Musíte brať do úvahy používanie maďarského jazyka, podobne ako aj právo na autonómiu.

Čo pred voľbami sľubujete Maďarom žijúcim na Slovensku?

Chceme dosiahnuť to, aby mohli slobodne žiť a hovoriť po maďarsky. Je to presne rovnaké, ako v pohraničných oblastiach medzi Rakúskom a Talianskom. Maďarsko sa nikdy nestaralo do územnej integrity a suverenity Slovenska. Nedokážeme však akceptovať fakt, že takmer sedemstotisícovej menšine Maďarov žijúcich na "felvidéku“ sú odopierané ich národnostné práva. Chceme pre nich jednoducho ľudský život a to, aby sa mohli učiť a rozprávať ich materinským jazykom - maďarčinou. Myslím si, že najrozumnejším kompromisom by bolo, keby slovenská vláda uznala maďarčinu ako druhý štátny jazyk. Toto by bolo veľmi vhodné gesto zo strany Slovenska. O Slovensku totiž nemôžeme hovoriť ako o národnom štáte, aj keď sa to snažili politici zakotviť vo vašej ústave. Slováci totiž nikdy neboli štátotvorným národom a ani v súčasnosti nie sú. Slovensko je len krajina s podobným usporiadaním ako má Švajčiarsko.

Dokážete si predstaviť spoluprácu s maďarskými stranami na Slovensku?

Predstavitelia týchto strán nerobia nič. Béla Bugár ani Pál Csáky nevypustili z úst slovo autonómia. Na "felvidéku“ by sa mala objaviť konečne strana, ktorá nahlas vysloví požiadavky maďarskej menšiny. Ani jednu z dvoch strán - SMK a Most-Híd, nepovažujem za vhodnú na reprezentáciu záujmov maďarskej menšiny.

Najviac z vašej kampane vyťažia práve slovenskí národniari. Nie je čas pribrzdiť, nestarať sa do našich národnostných menšín a venovať sa hlavne domácej maďarskej problematike?

Toto sú veci, ktoré fungujú na globálnej úrovni. Táto situácia nie je namierená proti Slovákom, určite ani Slováci nie sú zlí ľudia. Musia si však uvedomiť, že táto problematika sa musí riešiť. Slováci by si mali uvedomiť, že práve maďarská menšina platí dosť vysoké percento celkových daní a podieľa sa svojimi silami aj na rozvoji slovenskej ekonomiky. Slováci môžu maďarskému obyvateľstvu len ďakovať.

Na naše ministerstvá prichádzali stovky sťažností od ľudí, ktorí nevedia po maďarsky a kvôli tomu boli vo svojich rodných dedinách a mestách utláčaní. Vysielanie v rozhlase a oznamy boli len v maďarčine. Je to veľmi diskriminujúce, slovenčina je predsa úradný jazyk...

Je práve najvyšší čas, aby sa títo ľudia naučili po maďarsky. Vôbec by im to neuškodilo. Žijeme predsa v Európe. Slovensko si totiž pripojilo územia "felvidéku“, kde žila čistá maďarská menšina. A spolu s nimi si na plecia zobrali aj zodpovednosť toho, že budú situáciu zvládať. Keď nevedia zaobchádzať s maďarskou menšinou a byť za ňu zodpovední, musia sa týchto oblastí zriecť.

V minulosti ste navrhli vylúčenie Slovenska z EÚ? V reálnom svete sa vám to však nikdy nepodarí...

Budeme na tom trvať až dovtedy, kým nezaručia maďarskej menšine ich plné práva a kým bude v platnosti jazykový zákon. V Európskej únii nemá miesto krajina, ktorá nerešpektuje tieto práva. Keby to totiž vaši politici robili, tak by zrušili Benešove dekréty a stiahli jazykový zákon. Kým však sú v platnosti, nemá Slovensko miesto v európskych štruktúrach. Nie je to chyba bežných občanov, ale tých, ktorí neznášajú maďarskú menšinu. Aj tak to všetci robia len kvôli tomu, aby získali voličov. V europarlamente som dokonca navrhoval vytvorenie skupiny, ktorá by pracovala na zrušení jazykového zákona.

Objavili sa špekulácie, že ste poľavili v spolupráci s nelegálnou polovojenskou Maďarskou gardou. Údajne kvôli tomu, aby ste získali viac voličov...

Toto úplne vylučujem. S hnutím novej Maďarskej gardy máme veľmi dobrý, spätý a kamarátsky vzťah. Naďalej trváme na tom, že gardisti neporušili ani jeden zákon. Súčasná vláda má výčitky kvôli ich oblečeniu, ale to je úplne nepochopiteľné. Naším cieľom je vytvoriť z Maďarskej gardy plnoprávnu organizáciu, ktorá by spolupracovala aj so žandárskymi zložkami. Bolo by to rovnaké ako v USA a Taliansku, kde fungujú ich národné gardy už dlhšie obdobie.

Vaše plány sú na úplnej hranici reality a utópie. Ako to všetko chcete dosiahnuť?

Samozrejme, my si myslíme, že je to reálne. Po voľbách by zákonodarcovia určite našli tú správnu cestu, ako presadiť naše návrhy a požiadavky.

Šance Jobbiku na úspech sú však veľmi malé, nikto s vami nechce ísť do koalície...

Prieskumom verejnej mienky vôbec neveríme, v súčasnosti totiž všetky organizácie uskutočňujú prieskumy pod vplyvom parlamentných strán, ktorým nadržiavajú. Všade majú svojich ľudí a neexistuje v nich žiadna nezávislosť. V súčasnosti máme preferencie 15 až 16 percent . Všetci naši súperi však musia počítať s tým, že Jobbik má najmä tajných voličov, ktorí pôsobia v úzadí. Veľa ľudí s nami sympatizuje, ale boja sa to priznať v zamestnaní alebo v školách. Boja sa totiž toho, že by sa im to mohlo vypomstiť. Aj v eurovoľbách sme prekvapili. Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že na naše predvolebné stretnutia chodí až trojnásobne viac ľudí ako pred voľbami do europarlamentu. Do volieb ostávajú ešte dva mesiace, s dobrou kampaňou by sme mohli vyhrať.

Vašu stranu mnohí spájajú s fašizmom a nacizmom. Dokonca aj váš program má 88 strán, čo v nacistickej symbolike znamená pozdrav Heil Hitler...

Pozrite sa, toto je absurdné. Takýmto špekulantom odkazujem len toľko, aby si k stranám programu pripočítali jeho obal a dostanú výsledok 90. Teraz teda môžu rozmýšľať nad tým, čo symbolizuje deväťdesiatka. Takíto ľudia podľa mňa nemajú proti Jobbiku žiadne iné argumenty, a preto nás označujú za krajne pravicovú stranu. My máme vlastné riešenia a naši súperi nemajú iné argumenty. Podobne sú na tom aj slovenskí šovinisti, ktorí ťažia len z maďarskej otázky a ich kampaň je postavená na nenávisti voči Maďarom. S alkoholikom Slotom by sme aj tak nemohli viesť žiadnu rozumnú debatu, lebo nie je na to duševne schopný. Ja som sa doteraz nestretol ani v Maďarsku ani na Slovensku s takým politikom, ktorý by mi navrhol rozumnú debatu. Toto je najväčší problém. Program má toľko strán, lebo sme ho museli skrátiť. Dlhšia verzia má až štyritisíc strán.

Pred pár rokmi sa na vašej webovej stránke objavili heslá popierajúce holokaust a vysmievajúce sa so Židov. Ešte stále sa čudujete sa, že vás ľudia spájajú s neonacistami?

Je to nezmysel, lebo nemajú žiadne argumenty proti Jobbiku. V súčasnosti môže ktokoľvek o komkoľvek vymyslieť a povedať klamstvá.

Ste extrémne radikálna strana a spoluprácu s vami vylučujú všetci vaši súperi. S kým by ste si vedeli predstaviť spoločnú koalíciu vy?

Veríme, že dosiahneme taký výsledok, že o tomto nebudeme musieť uvažovať.

Toto je však utópia...

Prečo? Nikto si nemyslel, že sa dostaneme do europarlementu a sme tam. Neveríme v realitu, realite odzvonilo. Keď chce národ niečo dosiahnuť, aj to dosiahne. Som presvedčený o tom, že Maďari spolu dokážu veľa.

Kto je Csanád Szegedi

Csanád Szegedi je jedným z troch zástupcov maďarskej strany Jobbik v Európskom parlamente. Dvadsaťsedemročný politik sa narodil v Miškovci. V strane Jobbik pôsobí od roku 2003, kedy sa postavil do čela straníckeho kabinetu pre zahraničných Maďarov. Viac než tri roky je predsedom strany a do európskeho parlamentu ho zvolili minulý rok.

čp

Zdroj: protiprudu.info

Rubriky: 
február 22, 2010 19:55 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top