Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kde sa stala chyba?

Ak je niečo na afgánskom hnutí odporu obdivuhodné, určite je to jeho boj. Už 8 rokov drží v patovom postavení najmodernejšie armády sveta. Kde sa stala chyba? NATO nevie prevziať iniciatívu v boji. Velitelia sa striedajú ako na bežiacom páse, ale zmena stratégie zatiaľ nebol žiadna. Prečo vojská len sedia na základniach a čakajú na zázrak? Podľa môjho skromného názoru hliadkovanie po ktorom sa vojaci vracajú na pohodlnú základňu je na... Ak chce niekto uštvať svojho nepriateľa, musí neustále tlačiť z každej možnej strany. Zatiaľ si ale bojisko, čas a spôsob boja vyberá nepriateľ. „Súdruhovia vo velení NATO, ak by žil súdruh Manstein, nakopal by vás do zadku a poslal čistiť záchody!“

Afgánske obyvateľstvo nás tam nechce. Ani svoju vládu nechce, lebo tá je skorumpovaná a nestará sa o nich. Tak prečo nedosadiť lepšiu vládu? Uznávaný veliteľ severnej koalície, ktorý dlho bojoval proti Talibanu by bol stokrát lepší a ak by sa mu nejako rozumne dohovorilo ako sa má starať o blaho národa, určite by mala vláda lepšiu povesť u svojho obyvateľstva. Ak tam necháme človeka aj po jasne sfalšovaných voľbách, tak si moc nepomôžeme. Ten cirkus predsa platíme a dá sa povedať, že dobre, tak nech aspoň robí dobrú reklamu a nie hanbu. Sme predsa okupanti! A aby sa nezabudlo. Prestaňme už bombardovať ich obydlia, ich to hnevá a potom posielajú svojich synov do boja.

Dalo by sa určite nájsť ešte tisíc vecí, ako robiť veci lepšie - upevniť bojovú morálku, nedovoliť zahraničným bojovníkom Talibanu hrať sa na afgánskom piesočku, nepokúšať sa obracať miestnych na kresťanstvo atď. A ak už nevieme bojovať, treba ísť domov, bude to lacnejšie. Ak som niekoho pobúril, zničil mu ilúzie je to len dobre, tak jedine sa otvárajú oči a tam hlboko v duši sa prebúdzajú otázky.

Zdroje: The Washington Post a The New York Times

Preložené pre Slovenské Hnutie Obrody
Prevzaté z: SHO.sk

november 14, 2009 17:35 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymnovember 14, 2009 18:48 popoludní

  Komentár: 

  A ste si isti. ze chcu vyhrat? Pridu o kontrolu narkotik )nebudu sa mat na koho vyhovarat), pridu o odbyt zbrani, stratia vonkajsieho nepriatela atd

 2. Obrázok používateľa Miro
  Mironovember 15, 2009 21:07 popoludní

  Komentár: 

  Presne ako pisal anonym, nejde o ukoncenie vojny, ale cim dlhsia vojna a zabezpeceny chaos medzi domacim obyvatelstvom, tym je preniekoho velmi dobry obchod so zbanami, narkotikami a nerastnymi surovinami.

 

 

Top