Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rakúsko zažíva svoj november 89 práve v týchto dňoch...

VIEDEŇ | Študenti na rakúskych univerzitách sa odhodlali vziať svoje osudy do vlastných rúk, začali bojovať za svoje požiadavky. Prerastú masové protesty do zmien v politickom smerovaní krajiny?! Otáznym ostáva z akého dôvodu sa slovenské informačné médiá o týchto udalostiach, o tomto hnutí vôbec nezmieňujú? Predstavujú pre nich desaťtisíce študentov, teda viac ako pôvodne odštartovalo náš november 1989, za nevýznamnú hybnú silu? Aj keď sa na internete ľudia vedia dopátrať k tomu čo sa v Rakúsku deje, prečo nie je záujem o informovanie väčšiny? Je toto príklad vyváženého objektívneho spravodajstva?!

Študenti formulovali základné požiadavky nasledovne (uverejnili sme ich už v článku 15.11. spolu s videami, no nezaškodí si ich pripomenúť, pozn. red.):

   - úplné zrušenie školných poplatkov (pre všetkých študentov, aj mimo EÚ),

- slobodná voľba predmetov štúdia,

- záruka započítavania všetkých skúšok z iných univerzít, vrátane zahraničných,

- rovnomerný podiel na rozhodovaní v rámci univerzity rozdelený medzi študentov, profesorov a to vrátane využitia finančných prostriedkov univerzít,

- zakázanie zmien v študijných plánoch bez súhlasu študentov,

- vypovedanie súkromných investorov a presadzovania ich záujmov na akademickej pôde,

- obnovenie bezplatnej MHD pre študentov,

- odstránenie monitorovacích kamier z prednáškových miestností, ktoré vštepujú medzi študentmi strach vyjadriť slobodne svoj názor.

Prečo sú potichu naši študenti? Máme veriť, že ani oni o tomto dianí v susednom Rakúsku nevedia? Sú teda naši študenti v súčasnosti spokojní so stavom školstva, s podmienkami, možnosťami, platbami, nezávislosťou? Znamená to, že neboli v 1989 hybnou silou študenti? Boli v tej dobe až o toľko horšie podmienky, že študenti na rozdiel od súčasnosti boli ochotní protestovať?


Zdroj: Súvislosti.eu

november 18, 2009 06:08 dopoludnia
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Ladislav J.
  Ladislav J.november 21, 2009 17:06 popoludní

  Komentár: 

  Cavte!
  Nazdávam za a zobjektívnych dôvodov že všeobecne tstaus učiteľa na všetkých typoch škôl je u nás veľmi nízka. Týka sa to aj VŠ, pýtam sa ako je možné že menovaný profesor má hrubom cca.1200 eur a v Nemecku 3500-4000 eur??? a to ešte nehovorím o známych zahraniočných univerzitách ktorí si cenia tento ľudský kapitál oveľa viac ...
  Ja osobne som magistrom a externým doktorandom, zarábam 630 eur v hrubom čiže zhruba 500-550 eur v čistom s odmenamy .(podotýkam že priemerný plat v SR je 730 eur, a pracujem už 3 rok)... pýtam sa ako by som sa uživil keď chcem mať rodinu a platiť hypotéku za dom??? učím toľko a som vyťažený na toľko že na dvoch miestach by som nestihol učiť ale tajne dúfam že budúci semester budem môcť inak nevidím možnosť enormného zlepšenia mojej fin. situácie . .za túto istú prácu ako asistent v USA na hocijakej štátnej univerzite by som mal 2200 eur ...
  Je to hanba vlády a že vraj chcú vzdelanostnú spoločnosť a to mi máme "skapať" a prikyvovať že všetko je ok???
  ostatne ani doktori s PhD. alebo docenti či profesoriu nie sú na tom lepšie a poptom sa čudujeme prečo učia na viacerých miestach čo čiastočne znižuje aj úroveň (menej sa venujú vede, nepripravia sa dôsledne na prednášky, netrápia sa čítaním seminárnych prác atď ...)

 

 

Top