Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rozumejme našim maďarským priateľom

<img style="float: left; margin-right: 10px; margin-bottom: 9px;" src="/files/clanok-subory-2010/slovensko-madarsky-slovnik.jpg" ><strong>„Prvým krokom bude, že vyhlásime vojnu Slovákom,
na budúci rok si zasa vyžiadame naspäť
pre Maďarsko územie okolo Uralu!“
PREDSEDA MAĎARSKEJ STRANY JOBBIK</strong>
Uverejnené na stránke:
http://hircsarda.hu/1-politika/5674-vona-gabor-hadat-uzent-szlovakianak
<strong>„Omnia rerum principia parva sunt.“
(Začiatky všetkých vecí sú malé)</strong>
<!--break-->
Každý pacifista, teda mierumilovný, či normálne prosociálne orientovaný človek si želá dobré vzťahy so susedmi, ba aj so susednými národmi. Aj preto by sme vojnu označili za najvážnejší sociálno – patologický jav. Neraz však tí, čo ju vyvolávajú, nazývajú vojnu v rámci slovnej ekvilibristiky eufemisticky, zjemňujúc „akciou“, „nájazdom“, „oddeľovaním bojujúcich strán“, „operáciou“, či „zápasom“.

Motivovanie k vojenskému zásahu ponúka širokú paletu spôsobov - zväčša sa hovorí o vonkajšej hrozbe, či internacionálnej pomoci, možnosti hospodárskeho rastu, inokedy sa vytvorí zámienka, aby bol dôvod na zdanlivú obranu.

Príkladom z histórie bolo napr. zorganizovanie fingovaného útoku na Sliezsku rozhlasovú stanicu pred druhou svetovou vojnou. Tá mala byť údajne prepadnutá poľskými vojakmi... V skutočnosti však prepad uskutočnili esesáci a účelom bolo vyvolať v obyvateľoch pocit reálneho ohrozenia, čím Hitler vytvoril zámienku na útok proti Poľsku ako „akt spravodlivej vojny“.

Začiatok každej veci je malý - ak by bol býval ktosi zastavil, rozpoznal fašizmus v jeho zárodku, človek - homo sapiens by sa odvážnejšie dokázal pozrieť na svoj obraz v zrkadle 19. storočia, ktoré sa miliónom obetí rozbilo v rukách prv, než ich naložili do vagónov, smer – inferno, peklo.

- Nikdy viac! - znelo poučenie. Ako je však možné, že človek, národ sa stal svorkou vlkov pre iných ?

Nevedno, či predseda Fideszu osobnostne vyrástol, či zmenil názor. V roku 2006 totiž prišiel pred maďarský parlament vozidlom typu Volkswagen Golf, na ktorom bola nálepka H (Hungaria) s podkladom mapy historického veľkého Uhorska, za čo ho kritizovali aj maďarské médiá.

<img style="float: left; margin-right: 10px; margin-bottom: 9px;" src="/files/clanok-subory/orbanovo-auto-nalepka-velkeho-madarska.JPG" width="100%">

Naše vzťahy ponad rieku Dunaj sa zvykli niesť v duchu priateľstva, napokon, na južnom Slovensku je veľa zmiešaných manželstiev. Sociologické sondy však vravia, že v ostatnom čase prišlo k zhoršeniu týchto vzťahov.

V rámci sebabičovania máme vo zvyku masochisticky sa obviňovať z používania tzv. maďarskej karty. Inou otázkou je však, či náhodou neplatí skôr opak – používanie slovenskej karty, či karty Felvidéku za Dunajom.

Kým u nás sa snažíme v zárodku umlčať každého, kto by čo len uniformou pripomínal časy fašizmu, viď Slovenskú pospolitosť, zdá sa, že Európa má dvojaký meter na mladíkov v uniforme.

Na web stránke Maďarskej gardy, založenej Jobbikom, http://www.aiall.org/modules.php?name=News&file=article&sid=127
ktorú zvyknú označovať za extrémistické, polovojenské nacionalistické hnutie, pripomínajúce fašizmus 40 rokov minulého storočia, uverejnili rozhovor s jej mladým, 22 ročným členom. Ako povedal, uniforma pre neho znamená čistotu, poriadok, disciplínu. Je na ňu pyšný, jej oblečenie ho vždy ho naplní dobrým pocitom, je preňho dopingom, motivuje ho. Podľa jeho slov sa stal sebaistejším. Veľa síl mu dáva aj jeho viera:

<div style="background-color: silver;"><font color="white"><blockquote><strong>„Verím v jedného Boha,
verím v jednu vlasť,
verím v jednu božskú, večnú pravdu.
Verím v znovuvzkriesenie Maďarska!
Amen.“</strong></blockquote></font></div>

Krátku modlitbu z Horthyho obdobia nájdeme na internete recitovanú v rôznom umeleckom podaní, aj detským zborom. Hrá ju skupina Karpátia. Pieseň „Zobuď sa, Maďar“:

<object width="555" height="334"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NmOePqITnJY&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x3a3a3a&color... name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed<img style="float: left; margin-right: 10px; margin-bottom: 9px;" src="http://www.youtube.com/v/NmOePqITnJY&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x3a3a3a&color... type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="555" height="334"></embed></object>

Je uverejnená aj na stránke Spoločenstva klubu Veľkého Maďarska, kde si možno po prihlásení vyzdvihnúť fotografie, videoklipy, diskutovať, viď ilustráciu stránky:
Verím v jedného Boha, verím v jednu vlasť...

Pre zmenu v našich médiách sme už akosi prestali recitovať básne, z poézie našich veľmajstrov umeleckého slova sa v médiách žiaľ, skôr vysmievame, parodujúc ich hoc po maďarsky. Výsmech z maďarskej poézie by bol za našou južnou hranicou určite nevysielateľný. Majú svoje štátne symboly, umenie i predstavu o svojej veľkej minulosti asi vo väčšej úcte. V rámci toho si napr. svoje rozhlasové vysielače pomenovali po svojich velikánoch – Kossúth rádió, rádio Bartók, Petőfi rádió - kým u nás radšej pomenúvame svoje vysielače indiferentne - najnovšie rádio Klasika, rádio Litera. O pol noci na rádiu Kossúth zaznie štátna hymna, podobne aj Česi si hymnu ponechali, kým my sme ju vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase na istý čas vymenili za skrátenú, nespievanú podobu. Na základe početných želaní poslucháčov sme však jej kodifikovanú podobu predsa len vrátili, neskôr sme ju však presunuli na menej počúvaný kanál. Veď čo ak by v niekom vzbudila vlastenecký cit...?

Prejavy vlastenectva považujeme za takmer blízke nacionalizmu, chrániť si svoje záujmy považujeme za tzv. maďarskú kartu. Dobrý občan, či politik by azda mal byť hluchým a slepým, ak práve v deň tragického výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy, teda aj maďarských vojakov, 21. augusta 2009, najvyšší štátni predstavitelia spoza Dunaja znova prekročia hranicu... akoby náhodou a mimochodom... Takou istou náhodou možno nájsť na internete veľa podôb vojenských útokov, patrične komentovaných textom, spevom - Všetko naspäť, aj za cenu krviprelievania...
K agresívnejším patrí videodkaz Slovákom:

<div style="background-color: silver;"><font color="white"><blockquote><a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZMOWJTZwy8Y"><strong>Maďarsko vyhlasuje vojnu Slovákom!
MAGYARORSZÁG hadat üzen Szlovákiának!
(Hungary declares war on Slovakia!).

Úryvky z textu na tejto stránke:
Nikto nepočuje výkrik Maďarska.
Slováci zobrali maďarskú zem
Pritom Slovensko je jedna neexistujúca krajina.
Politici ju vytvorili! /.../
Navrhujeme, aby maďarská vláda vyhlásila vojnu „Slovensku.“
Nech naše tanky udupú Slovákov!“
/.../
„Maďarské deti vyrastajú v terore na „Slovensku“.
Bitie Maďarov je každodenné.
/Pozn. len my tu doma o ňom asi nevieme.../
Slováci sa nezľutujú ani nad deťmi, ženami.
Netrpme to ďalej, vezmime si naspäť našu krajinu...
Ak treba, aj za cenu krvi.
Prihlás sa do armády!
Maďarskí vojaci sú najlepší na svete.“

Toľko úryvky z textu, podfarbené sugestívnou hudbou a zábermi s útočiacou armádou pozemnými, leteckými silami.</strong></a>
</blockquote></font></div>
<object width="555" height="334"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ZMOWJTZwy8Y&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x3a3a3a&color... name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed<img style="float: left; margin-right: 10px; margin-bottom: 9px;" src="http://www.youtube.com/v/ZMOWJTZwy8Y&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x3a3a3a&color... type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="555" height="334"></embed></object>

čp

Zdroj: <a href="http://www.protiprudu.info/">protiprudu.info</a>; www.youtube.com

Rubriky: 
máj 17, 2010 00:25 dopoludnia

 

 

Top