Obrázok používateľa CEZ OKNO
Spoznajte polostrov Nicoya – oblasť, kde dlhovekosť nie je cudzia

Podobne ako na Okinawe v Japonsku, na Kaukaze v Arménsku alebo na Sardínii, aj na malebnom polostrove Nicoya v stredoamerickej krajine Kostarika sa ľudia môžu pochváliť jednou z najvyšších mier dlhovekosti na svete. Nie je nič neobvyklé, keď sa obyvatelia tohto polostrova dožívajú v starobe 90, 100 alebo aj 110 rokov.

Nicoya sa nachádza v severozápadnej časti Kostariky, južne od nikaragujskej hranice. Polostrov Nicoya (asi 130 km dlhý a 48 km široký) je panenskou krajinou plnou pláží, luxusných dovolenkových stredísk, zalesnených kopcov, fariem a pasienok.

Podľa ABC News je väčšina zo 75.000 ľudí, ktorí tu žijú, zamestnaných predovšetkým v poľnohospodárstve alebo ako robotníci či kovbojovi. Takto to tu funguje už po stáročia.

Nicoya patrí tiež medzi najsuchšie časti krajiny a zároveň je pomerne izolovaná.

Dan Buettner je autor, ktorý sa venoval štúdiu takzvaných modrých zón na celom svete (poznámka redakcie: Modré zóny – „Blue Zone“ sa používa na označenie miest vo svete, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku).

“60 ročný v Kostaričan má viac ako štvornásobne väčšiu šancu dožiť sa 90 rokov v porovnaní so 60 ročným Američanom,” povedal Dan Buettner pre National Geographic.
“A pritom, kostarická vláda minie na účely verejného zdravotníctva iba jednu pätnástinu v porovnaní s vyspelými krajinami.”

Tajomstvo dlhovekosti Nicoya

Tajomstvo dlhovekosti v Nicoyi je podľa neho ukryté v stravovaní (o zdravotných prínosoch kostarickej spiruliny z polostrova Nicoya sme písali ›› TU alebo ›› TU), vykonávanie aktivít s nízkou intenzitou a obklopení sa počas svojho života blízkymi – rodinou a priateľmi.

Kostaričania celkovo (nielen v Nicoyi) majú oficiálne najnižšiu úmrtnosť v strednom veku na svete, ale aj vysokú pravdepodobnosť dožitia sa 100 alebo viac rokov.

Z celkového počtu obyvateľov asi 4,5 milióna je oficiálne hlásených 417 storočných a väčšina z nich žije práve v Nicoyi.

Pre Kostaričanov je charakteristická dlhovekosť, nízka miera rakoviny, znížený výskyt kardiovaskulárnych chorôb a nízka miera obezity.

Takže, aké je tajomstvo nielen Kostaričanov, ale všetkých ľudí žijúcich v modrých zónach?

Podľa Buettnera a jeho výskumu dôvodom ich dlhovekosti sú:

● Pitie minerálnych vôd. Miestne vody v Nicoyi sú mimoriadne bohaté na vápnik a horčík. Tým posilňujú kosti a svaly.
● Miestni ľudia veria v boha a táto viera je súčasťou ich denných návykov.
● Spia osem hodín denne.
● Súčasťou ich každodennej stravy je ryža, kukurica, skorocel, fazuľa, ako aj ovocie bohaté na vitamín C.
● Neprejedajú sa.
● Nekonzumujú príliš veľa červeného mäsa.
● Nie je pre nich typické fajčenie.
● Trávia denne dostatok času na slnku, aby získali potrebný vitamín D.
● Majú dôvod žiť, tzv. „Reason to live“. Dôvod, prečo ráno vstať.

Záver

V širšom kontexte, Kostarika predstavuje idylickú oázu pokoja a stability v regióne.

V skutočnosti má dobre prepracovaný systém sociálnej starostlivosti, nemá žiadnu stálu armádu (tú zrušili v roku 1948) a vysokú životnú úroveň v porovnaní s ostatnými stredoamerickými krajinami.

Málokto tuší, že Kostarika patrí medzi najstaršie demokracie vo svete. A aj to je jeden z dôvodov, prečo je často označovaná za Švajčiarsko Strednej Ameriky.

Zdroj: http://www.badatel.net/


Súvisiace:

Tajomstvá Vilcabamby, nazývanej aj údolie večnej mladosti, či miesto oddychu Inkov
http://www.cez-okno.net/clanok/tajomstva-vilcabamby-nazyvanej-aj-udolie-...

Dlhovekosť
http://www.cez-okno.net/dlhovekost

BÁDATEĽ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/badatel-vyber


Autori: 
Sekcie: 
Štítky: 
marec 19, 2016 23:03 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top