Obrázok používateľa CEZ OKNO
Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je

Nachádza sa v Tutanchamonovej hrobke nedotknutý hrob kráľovnej Nefertity?
Tisícky obdivovateľov stoja každý rok v neznesiteľných horúčavách pri drevenom zábradlí v podzemí Údolia kráľov a obzerajú si miesto posledného odpočinku mladého faraóna, ktorého tu pochovali pred 3300 rokmi. Láka ich sem predovšetkým sláva „detského kráľa“ Tutanchamona.

Tutanchamonova smrť bola pre všetkých skutočne neočakávaná. Dvorní úradníci poverení prípravami na jeho pohreb si mysleli, že majú čas ešte celé roky. Namiesto toho však mali podľa tradícií už len sedemdesiat dní na vystrojenie pohrebu hodného kráľa.

Využili k tomu hrobku nižšie postaveného člena kráľovskej rodiny alebo dobre postaveného „kohosi“ v Údolí kráľov a zaplnili ju všetkým, čo by kráľ mohol potrebovať vo svojom božskom posmrtnom živote – od zlatých vojnových vozov a prepracovaných postelí až po holiace nástroje a spodnú bielizeň.

Napriek skromnej výzdobe ktosi narýchlo prehľadal hrobku krátko po kráľovom pohrebe, no inak bola objavená viac-menej neporušená. A práve oslnivý zlatý poklad ohromil svet, keď Howard Carter v roku 1922 predstavil Tutanchamona verejnosti.

Ale čo ak jeho hrobka skrýva ešte jedno tajomstvo – naozaj veľké tajomstvo.

Čo ak sa milióny ľudí pozerajú s obdivom na precízne maľby na stenách hrobky a sotva si uvedomujú, že za nimi sa nachádza objav, ktorý by mohol zatieniť slávneho Tutanchamona – hrobka kráľovnej Nefertity.


›› Väčší obrázok
Severná stena Tutanchamonovej pohrebnej komory zobrazuje základné štádiá prechodu kráľa z tohto sveta do kráľovstva bohov. Scéna sa odvíja sprava doľava – nasledujúci faraón Ay podstupuje rituál otvárania úst Tutanchamonovej múmie, Bohyňa Nut víta Tutanchamona v podsvetí, a napokon Tutanchamona, sprevádzaného duchom Ka, prijíma Osiris – boh podsvetia

V júli prišiel egyptológ Nicholas Reeves s pozoruhodnou myšlienkou, keď študoval snímky vo vysokom rozlíšení, ktoré vytvorila madridská spoločnosť Factum Arte, aby mohla vybudovať repliku Tutanchamonovej hrobky neďaleko vstupu do Údolia kráľov.

Snímky odhaľujú neuveriteľné detaily. Tie si doteraz nikto – od Howarda Cartera, ktorý strávil v hrobke celé roky, až po súčasných výskumníkov – nevšimol. Kľúčovú úlohu tu zohrali snímky stien pohrebnej komory, ktoré zachytili povrch stien pod nástennými maľbami.

Pozornosť doktora Reevesa pritiahla severná stena, kde objavil zvislú líniu kúsok naľavo od stredu a ďalšiu objavil v pravom rohu. Podľa všetkého ide o kamennú priečku podobnú tej, ktorá oddeľovala pohrebnú komoru od predsiene hrobky. Ľavá strana falošnej steny však dokonale splýva so skutočnou stenou pohrebnej komory.


›› Väčší obrázok
Čisté snímky severnej steny pohrebnej komory zobrazujú prvky, ktoré bežne zakrývajú maľby. Šípky smerujú na obrysy na omietke, ktoré pravdepodobne predstavujú „slepú stenu“ s prístupovými dverami, za ktorou sa má skrývať pôvodná pohrebná komora

Na tejto priečke sa nachádzajú aj obrysy menšieho objektu – dverí. Zrejme ide o dvere, ktoré používali stavitelia hrobky na prístup do komory, keď vztýčili hlavnú priečku.

Nástenné maľby na severnej stene pohrebnej komory sa od ostatných troch stien trochu líšia. Dôkladná obhliadka malieb na severnej stene dokazuje, že najprv boli namaľované postavy a až potom pribudlo žlté pozadie, kým pri ostatných troch bol žltý podklad nanesený ako prvý. Niekto teda upravil existujúcu severnú stenu tak, aby ladila s novšou výzdobou na východnej, západnej a južnej stene.

Zablokovanie a premaľovanie vstupu bol trik, ktorý sa využíval v mnohých kráľovských hrobkách na oklamanie vykrádačov – často však bohužiaľ bez úspechu.

Podľa doktora Reevesa nepredstavovala predsieň a pohrebná komora dve samostatné miestnosti, ale dlhšiu chodbu, ktorá vyúsťovala do priestoru za severnou stenou terajšej pohrebnej komory.


›› Väčší obrázok
Tutanchamonova hrobka KV 62. Podľa Nicholasa Reevsa sa pôvodná pohrebná komora nachádza za severnou stenou Tutanchamonovej pohrebnej komory. Severná stena sa na obrázku nachádza úplne napravo. Obrázok: R. F. Morgan

Čo sa teda skrýva za stenou? Keď prijmeme fakt, že Tutanchamona pochovali v hrobke niekoho iného, komu patrila? Reeves verí, že ukrýva hrob kráľovnej Nefertity.

Až približne 80% Tutanchamonových pohrebných nástrojov patrilo pôvodne predchádzajúcim kráľom – prevažná väčšina kráľovnej Nefertity, manželke a krátkodobej následníčke trónu „renegátskeho“ kráľa Achnatona. Z toho vyplýva, že pôvodné vybavenie hrobky po jej nástupníctve na trón nahradili iným – ktoré viac zodpovedalo jej kráľovskému postaveniu.

Postavy na severnej stene taktiež obsahujú niekoľko malých, ale významných detailov – jedným z nich sú vrásky v kútikoch pier na jednej z nich. Táto črta sa stala typickou pre zobrazovanie Nefertity hlavne v jej staršom veku.


›› Väčší obrázok
Tvár mumifikovaného kráľa na severnej stene pohrebnej komory. Podľa doterajších poznatkov údajne zobrazuje Tutanchamona


›› Väčší obrázok
Porovnajte obrázok v Tutanchamonovej hrobke so slávnou bustou kráľovnej Nefertity z Berlína. Majú zhodnú spodnú čeľusť, čelo, nos, bradu a výrazné vrásky v kútikoch pier. Reeves sa domnieva, že „kráľ“ Osiris na maľbe je v skutočnosti Nefertity a postava, ktorá vykonáva rituál otvárania úst, je Tutanchamon na pohrebe svojho predchodcu

Vyplýva z toho neuveriteľný záver – kompletný, nedotknutý hrob jednej z najslávnejších kráľovien sveta ukrytý hneď za Tutanchamonovou pohrebnou komorou.

Ako uvádza Reeves vo svojej práci:

„Je potrebné vykonať hĺbkový a detailný geofyzikálny prieskum slávnej hrobky – považujem to za najväčšiu prioritu súčasnej egyptológie.“

Prvý článok opisujúci hypotézy doktora Reevesa nájdete ›› na tejto adrese

Plné znenie fascinujúcej správy Nicholasa Reevesa (EN) nájdete ›› na tejto adrese


›› Väčší obrázok

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2015-july-1/2015/7/28/meet-the-real-owner...

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity

Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertity

Tutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamon

Hrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62


Sekcie: 
august 21, 2015 03:07 dopoludnia

 

 

Top