Obrázok používateľa CEZ OKNO
Stalinove tajné bunkre

Keď sa v novembri 1941 nemecké vojská blížili k Moskve, hrozilo, že hlavné mesto Sovietskeho zväzu bude možno musieť kapitulovať. Stalin sa krátko predtým dozvedel, že Adolf Hitler uskutočňuje všetky dôležité schôdzky v podzemných bunkroch, a tak sa rozhodol postaviť podobné kryty aj pre seba. V zhode s tajným dekrétom Štátneho výboru obrany, podpísanom 22. novembra 1941, začali stavať podzemné bunkre v Kujbiševe, Stalingrade, Saratove, Jaroslavli, Gorkom, Uľjanovsku a v Kazani. Za túto úlohu bol osobne zodpovedný Lavrentij Beria, šéf tohto výboru.Stalin ešte pred vojnou nariadil postaviť veľký podzemný bunker pod Kremľom. Keď v roku 1982 začali stavať kremeľskú Mramorovú halu, inžinieri narazili na mnohé oceľové dvere, ktoré v dokumentácii neboli zaznačené. Najväčší bunker postavili v moskovskej štvrti Izmajlovo v roku 1939. Ten bol napojený na Kremeľ podzemným tunelom. Bola tam veľká miestnosť pre Stalinových telesných strážcov.

Stalinov bunker v Samare

Po jeho smrti sa však oň už nikto nestaral. Prvý bunker v čase Veľkej vlasteneckej vojny postavili 20 km od mesta Jaroslavl. V 60-tych rokoch však vybuchol. Bunker v Kujbyševe (dnešný názov Samara) stále existuje. Je schopný odolať aj veľkej dvojtonovej leteckej bombe. Má automaticky riadený systém ventilácie a obohacovania vzduchu, aký sa používa v ponorkách a vlastnú elektráreň. Ďalší bunker postavili v meste Stalingrad (od roku 1961 Volgograd). Vstup do neho ukryli v neďalekej úžľabine. Jevgenija Žarova, ktorá teraz pracuje v Regionálnom stredisku pre ochranu pamiatok, bunker osobne navštívila v roku 1949 ako malé dievča. Hovorí, že "išlo o mohutnú konštrukciu pod zemnou. Hala bola vysoká okolo desať metrov. Bol v nej tank a lietadlo Po-2. Lietadlo mali použiť v prípade pohotovosti".

Keď nacistické vojská v októbri 1941 ostreľovali Moskvu, Stalin poslal vládu, prezídium najvyššej rady a zahraničných veľvyslancov do Kujbyševa, ale on sám z Moskvy neodišiel.

Jurij Suprunenko, Pravda: "Stalin built many secret super bunkers for himself but used none of them"
http://english.pravda.ru/russia/history/107830-stalin-0

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
júl 03, 2009 23:58 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top