Obrázok používateľa CEZ OKNO
Staré dobré časy...

Egyptskí králi Neskorej doby radi s nostalgiou spomínali na zašlú slávu svojich predchodcov, na časy, keď faraóni vládli ako bohovia a budovali kolosálne pyramídy, ktoré navždy zmenili panorámu Egypta.
Neskorú dobu (747-332 p.n.l.) však charakterizuje chaos spôsobený inváziami, dobytím, spätným vydobytím a ďalšou inváziou. Sotva v tejto dobe nájdeme obdobie, kedy by si nejaký zahraničný vládca nerobil nárok aspoň na časť Egypta.

Ako prví prišli z juhu núbijskí králi (v období 25. dynastie), ktorí sa považovali za osloboditeľov a chceli obnoviť tradičné hodnoty Egypta. V období 26. dynastie ich vyhnali Asýrčania, ktorí nechali vládnuť svojich miestnych vazalov. Egypt sa tak vymanil z područia a opäť sa stal hrdým a nezávislým štátom, hoci zostal spojencom Asýrie.

Potom sa objavili Peržania, ktorí sa v roku 525 p.n.l. prehnali Babylóniou a Egyptom. Vládu domácich opäť vystriedali votrelci – tí dosadili do vlády svojho miestodržiteľa (obdobie 27. dynastie). Porážka Peržanov Grékmi v bitke pri Maratóne podnietila regionálnych vládcov, aby si v období 28. a 29. dynastie vydobyli Egypt späť.

Peržania však boli vytrvalí a preto sa Egypťania vrátili k moci až počas 30. dynastie. Po dvadsiatich rokoch však votrelci zvrhli vládu a Egypt opäť padol do rúk Peržanov. Po dobu 2500 rokov tak zostal faraón Nektanebos II. posledným egyptským faraónom.

Druhé obdobie vlády Peržanov bolo však krátkou záležitosťou – trvalo iba 10 rokov, kým sa v roku 332 p.n.l dostali do konfliktu s Alexandrom Veľkým.

Umelci v Neskorej dobe čerpali inšpiráciu vo svojich predchodcoch. Zachovalé veko sarkofágu z vápenca (na obrázku) sa datuje do 30. dynastie, do obdobia vlády Nektaneba II. – posledného rodeného egyptského faraóna, ktorého dedičstvo sa zachovalo v kamennej podobe. Pravdupovediac bol veľmi plodným staviteľom – dal vybudovať aleju sfíng v chráme Luxor, začal stavbu prvého pylóna v chráme Karnak a pustil sa aj do stavby krásneho chrámu bohyne Isis na ostrove Philae neďaleko mesta Aswán.


›› Väčší obrázok
Veko sarkofágu z 30. dynastie (súkromná zbierka)

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2015-december/2015/12/14/ah-the-good-old-...

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber


Sekcie: 
marec 23, 2016 17:49 popoludní

 

 

Top