Obrázok používateľa CEZ OKNO
Starobylé jaskyne Karaftu a ich historické poklady

Jaskyne Karaftu sú skupinou komnát vyhĺbených do úpätia hory v provincii Kurdistan v Iráne. Jaskyne vznikli prirodzeným spôsobom, ale ich obyvatelia si ich v priebehu storočí upravovali. V staroveku boli tieto jaskyne ekonomicky významné, keďže sa nachádzali na Hodvábnej ceste. Aj v súčasnosti sú jaskyne dôležité kvôli gréckym nápisom, ktoré sa v nich našli, keďže sú jedným z mála príkladov takéhoto písma zachovaného in situ (na pôvodnom mieste, pozn. prekl.) v Iráne.


Jaskyne Karaftu sú vápencové jaskyne a predpokladá sa, že vznikli prirodzeným spôsobom pred mnohými miliónmi rokov. Výskumy odhalili, že počas obdobia kriedy bola táto oblasť zaplavená a že pohoria sa z vody vynorili koncom tohto geologického obdobia. Niektoré časti jaskyne sú stále zaplavené a je možné ich skúmať pomocou malých člnov.


Schodisko k jaskyni Karaftu. Zdroj ›› Dopey Old Bloke

Jaskyne Karaftu sú prístupné iba cez jednoduchý vchod na južnej strane hory. Na tejto strane sa úpätie hory dvíha takmer vertikálne a prístup do jaskýň sa nachádza okolo 9 metrov (29 stôp) nad zemou. V minulosti sa do jaskýň dalo dostať iba pomocou lanových rebríkov. Dnes ku vchodu vedie dlhé schodisko. Až do súčasnosti boli jaskyne známe ako Hrad Karaftu a miestni obyvatelia ich v prípade nebezpečia často využívali ako útočisko.

S istotou sa nevie, kedy sa jaskyne začali pretvárať, ale predpokladá sa, že tento proces sa začal počas obdobia Partskej ríše, teda medzi 3. storočím pr. n. l. a 3. storočím n. l. Toto tvrdenie podporuje nález keramiky z tohto obdobia. Keramika z nasledujúcej éry Sasanovcov a islamského obdobia dokazuje, že jaskyňa sa využívala aj počas týchto období. Grécke nápisy v jaskyniach by mohli poukazovať na to, že tieto zmeny sa mohli udiať v skoršom časovom období.


Jaskyňa Karaftu, Divandarreh, Irán. Zdroj ›› CC BY-SA 2.5

Odhliadnuc od keramiky z rôznych historických období týchto jaskýň sú jaskyne Karaftu tiež známe vďaka gréckemu nápisu, ktorý hovorí: „Tu prebýva Herakles/Žiadne zlo nesmie vstúpiť.“ Predpokladá sa, že tento nápis bol prvýkrát objavený v novoveku Sirom Robertom Kerom Porterom, ktorý v roku 1819 zdokumentoval nálezisko a nápis v ňom. Podrobnejšie znenie nápisu získal Sir Henry Rawlinson, keď v roku 1838 navštívil jaskyne. Kópiu tohto znenia dostal William Martin Leake, známy britský topograf a starožitník, ktorý vyhotovil viacero komentárov.


Jaskyňa Karaftu. Zdroj ›› CC BY-SA 4.0

Po prvé, Leake označil Herakla za ochrancu tohto miesta. Po druhé, tieto dva riadky mohli byť verše. Po tretie, typ písma pochádza zo 4. alebo 3. storočia pr. n. l. Posledná informácia bola objasnená o storočie neskôr. V lete roku 1936 Sir Aurel Stein na základe doporučenia W. W. Tarna skúmal jaskyňu Karaftu tri dni. Stein okrem toho, že vyhotovil plán komnát, tiež urobil kópiu nápisu. To umožnilo Marcusovi N. Todovi, v tom čase prednášajúcemu gréčtinu na Oriel College v Oxforde, potvrdiť, že nápis pochádza z raného helenistického obdobia medzi koncom 4. storočia pr. n. l. a začiatkom 3. storočia pr. n. l.

V súčasnosti sa jaskyne Karaftu stali turistickou atrakciou. V januári 2015 sa oznámilo, že jaskyne budú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tiež sa predpokladalo, že s takýmto prestížnym postavením bude toto miesto navštevovať viac turistov, najmä zahraničných.


Úvodný obrázok: Jaskyňa Karaftu. Zdroj: ›› visitoiran.com

Referencie

Duckeck, J., 2015. Ghar-e-Karaftu - Karaftu Cave - Caraftoo Cave - Cave Kereftoo - Karaftoo Historical Cave.
http://www.showcaves.com/english/ir/subterranea/Karaftu.html
financialtribune.com, 2015. Uraman and Karaftu, Kurdistan Excellence on World Heritage List.
http://financialtribune.com/articles/travel/8296/uraman-and-karaftu-kurd...
Iran Review, 2008. Karaftu, Secret of Kordestan Heights.
http://www.iranreview.org/content/Documents/Karaftu_Secret_of_Kordestan_...
Iran Tourism Trade Development Company, 2016. Karaftu Cave.
http://www.visitoiran.com/attractions/karaftu-cave
presstv ir, 2007. Iranian Kurdistan: Ancient cave holds historic riches.
http://ekurd.net/mismas/articles/misc2007/3/irankurdistan239.htm
von Gall, H., 2012. Karafto Caves.
http://www.iranicaonline.org/articles/karafto-caves

Ḏḥwty

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/ancient-caves-karaftu...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Marieta

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Irán
http://www.cez-okno.net/rubrika/iran

ANCIENT ORIGINS Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/ancient-origins-vyber


Autori: 
august 19, 2016 23:51 popoludní

 

 

Top