Obrázok používateľa CEZ OKNO
Starověké pašování – podvod nebo řemeslo?

Roku 1976 byly v pařížském Muzeu historie lidstva vystaveny mumifikované ostatky egyptského faraona Ramesse II. Byla to jedinečná příležitost pro badatele z celé Evropy. Bylo třeba vyměnit obvazy mumie, a tak dostali botanici k anylýze vzorky jejich vláken...


Dr. Michelle Lescottová z Přírodopisného muzea v Paříži měla to štěstí, že k prostudování získala malý vzorek královského pohřebního šatu. Po pečlivém prozkoumání objevila něco, co vypadalo jako smítka uchycená ve vláknech vzorku. Pod mikroskopem pak zjistila, že vypadají jako kousky rostliny tabáku. Zkoušela několik různých zobrazení, ale pokaždé došla ke stejnému výsledku. Řekli jí, že byl vzorek nejspíše kontaminován dělníkem kouřícím dýmku. Tabák se ale dostal do Egypta až v moderní době.

Před více než sto lety přivezl bavorský král sarkofág Henut Taui i s mumií do muzea v Mnichově. V roce 1992 byl zahájen výzkumný projekt, jehož cílem bylo prostudovat obsah sarkofágu. Chemickou analýzu svěřili Dr. Světle Balabánové z Institutu soudního lékařství v Ulmu. Výsledky jejích testů byly velmi matoucí. Ženské ostatky Henut Taui obsahovaly značné množství kokainu a nikotinu, byť ve starověku rostl tabák pouze v Americe a koka jen v bolivijských Andách.

Prvních pět pozitivních výsledků ji šokovalo, proto poslala vzorky do dalších tří laboratoří. Výsledky byly rovněž pozitivní, takže je zveřejnila. Podle Balabánové byla reakce akademické obce bouřlivá:

"Dostala jsem hromadu dopisů, které zněly téměř výhružně, byly to urážlivé dopisy, ve kterých se psalo, že je to nesmysl, že jen fantazíruji a že je to nemožné, protože je dokázáno, že před Kolumbem se tyto rostliny nevyskytovaly nikde jinde na světě, jen v Severní a Jižní Americe."

Ale testy, které Balabánová provedla na vlasových stvolech, jsou obecně přijímanou metodou, jak zjistit užívání narkotik, a byly jí už posledních pětadvacet let. Kontaminace je vyloučena. Narkotika a další látky, které spolkneme, se ukládají do proteinů ve vlasech a zůstávají tam celé měsíce, a zůstanou tam i po smrti. Ve skutečnosti ve vlasech mohou zůstat natrvalo.

Aby se vyloučila možnost vnější kontaminace, omyje se vzorek vlasů v alkoholu a poté se ještě provede test samotného mycího roztoku. Pokud je roztok čistý, přestože je test vlasů pozitivní, musí být narkotikum přímo ve vlasovém stvolu, což znamená, že daný člověk musel někdy za svého života narkotika konzumovat. Toxikologové považují anylýzu vlasů za způsob vyloučení posmrtné kontaminace. Balabánová si za svými metodami i výsledky stojí:

"Jakákoli chyba v tomto testu je vyloučena. Tato metoda je všeobecně přijímána a už byla tisíckrát použita. Pokud nejsou výsledky skutečné, musí být i vysvětlení někde jinde než v mých testech, protože jsem si jimi stoprocentně jistá."

Tyto matoucí výsledky bychom mohli vysvětlit užíváním lotosového květu. Obsahuje silný nikotin a podle nápisů ve velkém chrámu v Karnaku se skutečně používal. V nápisech jsou zobrazeni Egypťané, jak pouští lotosový květ do hrnku. Jeho obsah, např. víno, mohl s rostlinou reagovat a uvolnit tak nikotin. Toto řešení ale naráží na jeden problém. Dávky nikotinu zjištěné v mumiích jsou smrtelné. Balabánová se domnívala, že se tabák používal při mumifikaci. Silné dávky nikotinu mají antibakteriální účinky a napomohly by konzervačnímu procesu. Šlo o součást přísně střeženého tajemství mumifikace? Další možné vysvětlení by mohlo být takové, že v minulosti existoval druh tabáku, který je dnes už vyhynulý. Botanikové nás ale ujišťují, že kdyby ve starověku existoval jiný druh tabáku, věděli by o něm.

Nález kokainu v těchto ostatcích je ale zcela jinou záležitostí. Podle Dr. Sandy Knappové z londýnského Přírodopisného muzea je pozitivní nález kokainu v Egyptských mumiích téměř nemožný. Zkoumala se i autenticita mumií. Byly pravé. Balabánová říká, že je to záhada, ale připouští možnost dovozu koky do Egypta ještě před Kolumbem, protože je to jediná alternativa, která by vysvětlila daná fakta. Mohl ve starověku skutečně fungovat obchod s narkotiky sahající až do Ameriky? Egyptologové, jako například John Baines z Oxfordské univerzity tvrdí, že je to naprosto směšné:

"Myšlenka, že by Egypťané cestovali do Ameriky je sama o sobě absurdní. Neznám žádného profesionálního egyptologa, antropologa ani archeologa, který by o této možnosti seriózně uvažoval a nevím ani o nikom, kdo by trávil čas výzkumem těchto oblastí, protože se v daných disciplínách považují za naprosto nepřínosné.

Ve skutečnosti tento výzkum existuje, provádí ho například Alice Kehoeová z univerzity v Marquette, Martin Bernal z univerzity v Cornellu i Robert Schoch, který svou teorii formuluje v knize, Voyages of the Pyramid Builders (Cesty stavitelů pyramid). Kehoeová se domnívá, že existují důkazy o zaoceánském spojení mezi západní a východní polokoulí, ale přiznává, že někteří archeologové odmítají o této otázce diskutovat. Tvrdí, že to dokazují sladké brambory a sochy indických bohyň s kukuřicí. Nález burských ořechů v západní Číně dodává také této teorii na věrohodnosti. Bernal, emeritní profesor starověké historie východního Středomoří, v principu souhlasí a považuje tyto cesty do Ameriky za "dosti pravděpodobné."

Tyto domněnky se částečně zakládají i na nálezu římských nádob v brazilském přístavišti Bay of Jars, ke kterému došlo v roce 1975. Část badatelů tvrdí, že nádoby by mohly pocházet z římské galéry, ale o této interpretaci se vedou intenzivní spory. V Brazílii je nicméně i nápis, o kterém se domníváme, že je napsán v některém starověkém jazyce z oblasti Středomoří. V Mexiku se nacházejí tři tisíce let staré sošky s vousy, které domorodí Američané neznali a také kolosální sochy, o kterých se tvrdí, že mají africký vzhled. Na tyto artefakty upozornil populární autor Graham Hancock v knize Fingerprints of Gods (Otisky božích prstů).

Problém, kterému musí čelit zástupci podobných teorií, je nedostatek důkazů, o které by se mohli opřít. Fyzické důkazy se v Africe a Americe hledají těžko. Egypťané možná nebyli námořníci, ale mohli jimi být jejich obchodní partneři. Otázkou potom zůstává: Kdo byli oni cestovatelé, kteří se plavili přes oceán?

Názory se různí. Někdo plně věří tomu, že rozpínající se národy přepluly oceán. Jiným přijde tato myšlenka absurdní. Ale z historie vědy je známo, že teorie, o kterých se tvrdí, že jsou absurdní, se jednoho dne ukážou jako správné...

Zdroj: http://www.tajemstvi.eu/

Článek podléhá licenci ›› Creative Commons 3.0


Súvisiace:

Tutanchamonove proroctvá 6
http://www.cez-okno.net/clanok/tutanchamonove-proroctva-6

Egypt - Odhalenie
http://www.cez-okno.net/zakazana-egyptologia

Henut Taui (EN)
http://en.wikipedia.org/wiki/Henut_Taui


Sekcie: 
Štítky: 
november 28, 2014 00:50 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top