Obrázok používateľa CEZ OKNO
Starovekí Egypťania vyrábali šperky... z meteoritov!

Nový výskum ukázal, že železný korálik objavený vnútri 5000 rokov starej hrobky, bol vyrobený z meteoritu.


Šperk v tvare trubičky bol po prvýkrát objavený v roku 1911 na gerzskom pohrebisku ležiacom zhruba 40 míľ (70 kilometrov) na juh od Káhiry. Koráliky objavené na pohrebiskách boli datované do obdobia spadajúceho medzi roky 3600 až 3350 p.n.l. a reprezentujú prvé známe príklady používania železa v starovekom Egypte tisíce rokov predtým, než v ňom nastala samotná doba železná. Už od začiatku mali výskumníci podozrenie na kozmický pôvod objaveného železa použitého v artefaktoch.


Analýza tohto oválneho koráliku gerzskej kultúry ukazuje, že bol vyrobený z meteoritu

Čoskoro po objavení korálikov výskumy ukázali, že kov nachádzajúci sa v šperkoch je bohatý na obsah niklu a poukazuje na to, že železo pochádzalo z meteoritov. Ale v 80tych rokoch 20.storočia začali mať akademici pochybnosti o nebeskom pôvode železa v korálikoch, čo argumentovali tým, že vysoký obsah niklu v kove mohol vzniknúť v dôsledku jeho tavenia.

Výskumníci z Open University a Univerzity v Manchestri v nedávnej dobe analyzovali jeden z korálikov za pomoci elektrónkového mikroskopu a röntgenového CT skeneru. Po rozbore prehlásili, že chemické zloženie pôvodného kovu bohatého na nikel pochádzajúci z korálikov potvrdzuje jeho meteorický pôvod.

A čo viac - výskumníci uviedli, že v koráliku sa našli Widmanstättenove obrazce, charakteristické kryštálové štruktúry, vyskytujúce sa iba v meteoritoch, ktoré vznikli počas utvárania sa slnečnej sústavy, kedy dochádzalo k veľmi pomalému ochladzovaniu vnútorných jadier asteroidov. Ďalší výskum tiež ukázal, že korálik nebol vytvarovaný za pomoci teploty, ale bol skôr tvarovaný pomocou kovania za studena.

Ako informoval časopis Nature, prvé záznamy o tavení železa v starovekom Egypte pochádzajú zo šiesteho storočia p.n.l. a železné artefakty pochádzajúce spred tohto obdobia sú pomerne vzácne.


„V súčasnosti sa dívame na železo predovšetkým hlavne ako na praktický a pomerne nudný kov. Pre starovekých Egypťanov to však bol vzácny a krásny materiál, ktorý spadol z neba a nepochybne tak mal nejaké magické alebo náboženské vlastnosti,“ uviedol vo vyhlásení študijný výskumník a egyptológ na Univerzite v Manchesteri Joyce Tyldesley.


„Zaradenie železných korálikov do pohrebnej výbavy taktiež naznačuje, že tento materiál bol pre starovekých Egypťanov veľmi dôležitý,“ dodáva Joyce Tyldesley.

Akokoľvek sa nám to môže zdať podivné, ale nie je to po prvýkrát, čo výskumníci objavili kozmický pôvod u starovekého artefaktu.


Už minulý rok v septembri nemeckí výskumníci objavili, že ťažká socha Budhu privezená nacistami do Európy, bola vytvorená z meteoritu v priebehu 8. až 10. storočia. Dokonca zistili, že má súvislosť so špecifickou vesmírnou skalou - Chingským meteoritom, ktorý podľa výskumníkov narazil do Zeme pred 10 000 až 20 000 rokmi a zanechal množstvo rozptýlených úlomkov pozdĺž sibírskej a mongolskej hranice.


Výsledky nového výskumu egyptského korálika boli detailne popísané a uverejnené 20. mája 2013 v časopise Meteoritics and Planetary Science.

Megan Gannon

Zdroj: http://www.livescience.com/36981-ancient-egyptian-jewelry-made-from-mete...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 09, 2013 21:04 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top