Obrázok používateľa CEZ OKNO
Starovekí Tuarégovia, stratení páni Sahary

Sahara je najväčšou horúcou púšťou a treťou najväčšou púšťou na svete (po Antarktíde a Arktíde, ktoré sú klasifikované ako studené púšte). Na 9.4 miliónoch štvorcových kilometrov pokrýva táto šíra púšť veľkú časť severnej Afriky. Vďaka úhrnu zrážok menej než 3 cm ročne, a nepravidelným riekam (okrem Nílu), nesúmerným a sezónnym, život je tu pre obyvateľov krajne nevľúdny. Sú tam však i takí, ktorí volajú Saharu domovom, jedni z nich sú Tuarégovia, ktorých korene môžu siahať tisíce rokov do minulosti.


Tuarégovia žijú v jednom z najnáročnejších prostredí na svete (Wikimedia Commons)

Podľa jedného zdroja má slovo 'Tuarég' svoje počiatky v arabskom jazyku, a znamená 'opustený bohmi'. Iné zdroje sa prú, že to slovo je odvodené od Targa, mesta v južnom líbijskom regióne Fezzan, a že Tuarég je obyvateľ toho mesta. Tuarégovia sami nijako zvlášť tento termín nepoužívajú, a uprednostňujú termíny 'Imašaghen' alebo 'Imohag', čo znamená 'slobodní ľudia'.

V 5. storočí grécky historik Hérodot zaznamenal, že za jeho čias bola oblasť južnej Líbye obývaná kmeňom známym ako Garamantes. Špekulovalo sa, že to boli starovekí ľudia, od ktorých mohli Tuarégovia odvodzovať svoj pôvod. Podľa folklóru Tuarégov, počiatky ich rodu môžu byť vystopované späť k legendárnej kráľovnej Tin Hinan a jej služobníkovi Takameta. Verí sa, že žil v priebehu 3. alebo 4. storočia n.l. Keď Arabi začali svoje víťazstvo v Maghrebe (severozápadná Afrika) v priebehu 7. storočia. Tuarégovia odštartovali svoju kontinuálnu migráciu na juhozápad. V 11. storočí Tuarégovia prišli do Nigeru a bolo dokonca zaznamenané založenie mesta Timbuktu. Príchod Tuarégov znamenal ohromný tlak na autochtónne kmene, ktorých územia boli napokon zabrané a obyvateľov tlačili smerom na juh.


Tuarégovia v tradičných šatách v saharskej púšti v Mali. Bradley Watson/ ›› Flickr

V 14. storočí Tuarégovia konvertovali na Islam, ktorý sa stal ich náboženstvom. Z nového územia boli Tuarégovia schopní prevádzkovať transsaharský obchod, kde zlato, soľ a čierni otroci plynuli ich mestami cestou na sever afrického pobrežia. Tieto zdroje, ktoré napokon končili v Európe a Oriente, im priniesli ohromné bohatstvo. V 19. storočí prišla do severnej Afriky nová mocnosť – Francúzsko. Pôvodne Francúzi nemali žiadny záujem o osídlenie saharského územia. Súťaženie s Anglickom a inými európskymi mocnosťami počas ťahaníc o Afriku koncom 19. a začiatkom 20. storočia však zväčšil ich koloniálnu vládu naprieč územím Tuarégov.

Francúzska vláda nebola nijak zvlášť vítaná, a Tuarégovia opovrhovali politikou mnohých ich koloniálnych pánov. Tá zahŕňala využitie práce a zdrojov Tuarégov, ich odvedenie do francúzskeho pozemného vojska, vysoké dane, a pokusy zakázať určité ich tradície a zvyklosti – ako vlastnenie zdedených predkov otrokov a nájazdy na susedné kmene. Následkom tohoto nesúhlasu, sa Tuarégovia začali búriť proti francúzskemu kolonializmu v pokuse o opätovné získanie suverenity, hoci boli neúspešní.


Tuarégovia nosili Tajelmust. Francúzsky pohľad na Tuaréga z Timbuktu, c.1890s. (Wikimedia Commons)

V roku 1960 Francúzi začali udeľovať suverenitu svojim západným africkým kolóniám, pretože vynárajúce sa krajiny okolo Sahary začali budovať svoje vlastné teritóriá. Tuarégovia boli vynechaní. Nespokojní so skutočnosťou, že nebolo povolené pravidlo autonómie, Tuarégovia sa vzbúrili v roku 1963, tentoraz proti novosformovanej krajine Mali. Aj keď bolo povstanie do konca roku 1964 rozdrvené, bolo znova oživené v deväťdesiatych rokoch, pretože sťažnosti Tuarégov neboli v predchádzajúcich desaťročiach vládov Mali vypočuté. Toto povstanie bolo tiež vedené v susednom Nigeri, kde počiatočné úsilie integrovať Tuarégov do novej krajiny vyšli nazmar so zmenou režimu v roku 1974. Hoci mier bol vyjednaný v roku 1995, bola nepokojná jednota, a nie dohoda so všetkými skupinami Tuarégov. Odvtedy boj Tuarégov za suverenitu stále pokračuje, a trvalé riešenie ostáva v nedohľadne.

Referencie

africa.si.edu, 2015. Who are the Tuareg?. [Online]
http://africa.si.edu/exhibits/tuareg/who.html
Devon DB, 2013. The Crisis in Mali: A Historical Perspective on the Tuareg People. [Online]
http://www.globalresearch.ca/the-crisis-in-mali-a-historical-perspective...
Gwin, P., 2011. Lost Lords of the Sahara. [Online]
http://ngm.nationalgeographic.com/2011/09/sahara-tuareg/gwin-text
tuaregs.free.fr, 2015. Touaregs. [Online]
http://tuaregs.free.fr/tuareg_e/accueil_ns.htm
www.bradshawfoundation.com, 2011. The Tuareg of the African Sahara. [Online]
http://www.bradshawfoundation.com/tuareg/index.php
www.minorityrights.org, 2008. Tuareg, Updated July 2008. [Online]
http://www.minorityrights.org/5518/niger/tuareg.html
Zimmermann, K. A., 2012. The Sahara: Facts, Climate and Animals of the Desert. [Online]
http://www.livescience.com/23140-sahara-desert.html


Kráľovná Tuarégov Tin Hinano podľa Hocine Ziani (Wikimedia Commons)

Ḏḥwty

http://www.ancient-origins.net/history/ancient-tuaregs-lost-lords-sahara...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Civilizácie
https://www.cez-okno.net/sekcia/civilizacie


Autori: 
apríl 10, 2020 23:10 popoludní

 

 

Top