Obrázok používateľa CEZ OKNO
Staroveký Egypt osvetlený prostredníctvom elektriny?

Dnes berieme ako samozrejmosť nočné mestské horizonty, pouličné svetlá a celkovú silu, ktorá poháňa naše moderné vymoženosti. Mohli však mať mudrci starovekého Egypta a Mezopotámie znalosti o elektrine, elektrickom osvetlení, alebo dokonca o technológii založenej na elektrine? Vzhľadom na niektoré archeologické dôkazy sa odpoveď zdá byť kladná.


Najrozsiahlejšie uvádzaným dôkazom, že starovekí Egypťania používali elektrinu, je reliéf v Hathorinom chráme v Dendere, ktorý znázorňuje postavy stojace okolo predmetu podobného veľkej žiarovke.

Staroveká žiarovka?


Foto: Lasse Jensen/Wikimedia Commons

Zástrčku predstavuje to, čo sa zdá byť lotosovým kvetom so stonkou – káblom pozdĺž spodku „zariadenia.” Vnútri „žiarovky“ je línia podobná hadovi, točiac sa svojou cestou von zo „zástrčky“ lotosového kvetu.” Podľa zástancov hypotézy, že to zobrazuje elektrické svetlo, ako Erich von Däniken, autor „Vozov Bohov,” – had prestavuje vlákno žiarovky.

Von Däniken vytvoril pracovný model žiarovky v laboratóriu, vyžarujúc tajomné, nafialovelé svetlo.

Použil tie isté proporcie, zahŕňajúce dva kovové nosníky, ktoré vyzerajú ako ramená vystreté k veľkému koncu žiarovky, a drôt spájajúci tie nosníky so „zástrčkou“ na druhom konci.

Ale odkiaľ pochádzala v starovekom Egypte sila pre rozsvietenie žiarovky?

Staroveká batéria?


Ilustrácia Bagdadskej batérie z obrázkov artefaktov múzea. (Wikimedia Commons)

Artefakt nájdený za hranicami Egypta, mimo Bagdadu moderných dní, ukazuje, že pred tisíckami rokov bola na Strednom Východe nejaká výroba elektriny možná. Tento artefakt je známy ako Bagdadská batéria.

Batéria pozostáva z hlinenej nádoby so zátkou vyrobenou z asfaltu. Cez zátku ide železná tyč obklopená medeným valcom. Verí sa, že nádoba bola naplnená bežnou kyslou látkou ako ocot, ktorý umožňoval, aby produkovala okolo 1,1 volta. Repliky batérie dokázali, že to funguje.

1,1 volta sa možno nezdá byť veľa, ale ak zapojíte spolu niekoľko týchto batérií, napätie sa zväčší. Batéria bola datovaná do roku 250 p.n.l. do roku 250 n.l. V súčasnosti sa verí, že tieto batérie sa používali pri rannom pokovovaní (spájaní vrstvy jedného typu kovu na povrch ďalšieho).

Tieto batérie nie sú jediným teoretickým zdrojom energie.

Niektorí tvrdia, že jednou z najvychýrenejších stavieb v Egypte je v skutočnosti najmenej pochopené zariadenie na planéte. Konkrétne, priaznivci hypotézy o elektrine v starovekom Egypte tvrdia, že Veľká Pyramída v Gíze sa používala ako elektráreň.

Staroveká elektráreň?

Túto myšlienku najprv zastával autor a výskumník Christopher Dunn vo svojich knihách „Elektráreň v Gíze” a „Stratené technológie starovekého Egypta.”

Dunn hovorí, že Kráľovská komora umiestnená v srdci Veľkej Pyramídy bola centrálnym zariadením vyrábajúcim energiu skrze super konštrukciu. Je skonštruovaná predovšetkým z ružového granitu, materiálu bohatého na mikrokryštály kremeňa.

V skutočnosti je Veľká Pyramída prevažne z granitu, a granit je vytvorený z mnohých drobných kremenných kryštálov, ktoré, keď sú vystavené tlaku a/alebo energetickým vibráciám, vytvárajú elektrinu. Toto je vo vedeckej komunite známe ako piezoelektrický efekt. Tento efekt sa používa v mnohých moderných technológiách, ako sú reproduktory, signálne transformátory a má použitie i v automobilovom priemysle.

Podľa Dunna a iných priaznivcov tejto teórie, mohol byť granitový sarkofág v Kráľovskej komore (tiež zložito vytesanej do pevného ružového granitu) nástrojom premieňania vibrácií nízkej frekvencie vyžarovaných prostredníctvom zeme na elektrickú energiu. Okrem toho, zdá sa, povedal Dunn, že podporné nosníky v strope Kráľovskej komory boli presne naladené-vytesané do takej veľkosti, aby dokonale rezonovali s touto frekvenciou.

Paul Darin

Zdroj: http://www.theepochtimes.com/n3/996220-ancient-egypt-illuminated-by-elec...

Foto: Wikipédia

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Dávne technológie - technológie Bohov
http://www.cez-okno.net/rubrika/davne-technologie-technologie-bohov


Sekcie: 
október 26, 2014 17:19 popoludní

 

 

Top