Obrázok používateľa CEZ OKNO
Staroveký význam Jesennej rovnodennosti

Jesenná rovnodennosť je hodinová ručička, ktorá nám hovorí, aký je čas vo Veľkom Roku. Práve tak, ako dokážeme uhádnuť hodinu dňa podľa toho, ako vysoko alebo nízko je slnko na oblohe, tak vieme povedať, aký je čas v 24000-ročnom precesnom cykle, a to tak, že si všimneme polohu Slnka počas tejto rovnodennosti vo vzťahu k dvanástim starovekým konšteláciám zverokruhu v túto rovnodennosť.


Precesia je pozorovaná, keď sa slnko pomaly pohybuje naspäť každou z dvanástich konštelácií rýchlosťou asi 50 oblúkových sekúnd za rok. Väčšine ľudí je známa zmienka o pozícii Slnka na jarnú rovnodennosť: Pred štyrmi tisíckami rokov bolo v Baranovi, potom asi pred 2000 rokmi vstúpilo do Rýb, a teraz čoskoro vstúpi do Vodnára. Toto je význam populárneho verša „Úsvit Veku Vodnára”. Toto je precesia.

Ale skutočnosťou je, že čas Veľkého Roka sa lepšie určí a zmeria pri jesennej rovnodennosti. Dôvodom je to, že mnohé zo starovekých zodiakálnych kolies (tváre hodín Veľkého Roka) kladú Barana na vrch do pozície 12. hodiny, a poukazujú na hviezdy v tejto oblasti ako na ukazovatele vysokého veku. Napríklad, Plejády sú veľmi blízko k tomuto miestu (medzi Býkom a Baranom). Táto záhadná konštelácia obsahuje hviezdu Alcyone, ktorá je zvestovateľom dobrých časov, „Och, tie Halcyónske dni!” A ktokoľvek, kto navštívil Egypt, môže vidieť veľký rešpekt, ktorý dávajú Baranovi Ram v mnohých chrámoch. Dokonca Gréci písali o jeho vplyve, keď hovorili o Jásonovi a Argonautoch, tých statočných dušiach hľadajúcich Baranie Zlaté rúno; vedomie, ktoré nosili mnohí v Zlatom Veku.


Ilustrácia „Veľkého Roka“ z detskej knihy Waltera Cruttendena „Dobrodružstvo Veľkého Roka,“ Obr. zdroj «

V Jóbovej knihe tiež nachádzame odkaz na tento bod na oblohe, keď Jób hovorí:

„Môžeš pripútať sladký vplyv Plejád alebo uvoľniť pásy Orióna”?

Samozrejme je to rečnícka otázka a odkaz na Zlatý Vek. Odpoveďou je: Nie, nemôžeme zostať s jesenným slnkom v tejto vysokej konštelácii (a takto sa pripútať k sladkému vplyvu Plejád a Zlatého veku) viac, než dokážeme rozdeliť hviezdy v páse Orióna – je to fyzicky nemožné. Cyklus vekov musí pokračovať, práve tak ako Zem musí obiehať okolo Slnka a prinášať stálu zmenu ročných období. Tieto nebeské cykly sú neporaziteľné!

Aby toto všetko dávalo zmysel v systéme, kde sa Slnko jasne pohybuje v smere hodinových ručičiek cez dvanásť konštelácií, jesenná rovnodennosť musí byť vernou hodinovou ručičkou. Je možné vidieť, že dosiahla spodok hodín (pozícia 6. hodiny, hĺbky temných vekov) asi pred 1500 rokmi, kedy prešla z Váh do Panny. Tento bod dosiahla po 12000 rokoch rozpadu a väčšina veľkých starovekých civilizácií bolo stratených alebo zničených. Ale v roku 498 po Kristovi prestala ísť dolu, a od tohto času pomaly stúpa od dolného bodu Kali Jugy. Asi okolo roku 1698 po Kristovi prešla do Dwapara Jugy (stúpajúca Bronzová doba). Od toho času prináša svetlo lepších časov, najprv manifestovaná ako obdobie Renesancie. A teraz je možné ju vidieť ako zrýchľuje svoje tempo, ako sa približujeme k Levovi, konečne na svojej ceste naspäť do vyšších vekov, a nakoniec k zenitu ďalšieho Zlatého veku.

Šťastnú Jesennú Rovnodennosť!

Astronomická Jesenná Rovnodennosť je tento rok 22. 9. o 22:02 hod, pozn. red. 2017

Walter Cruttenden

24. 9. 2014

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/human-origins-science/ancient-meaning-aut...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno

Úvodný obrázok: Nebeské hodiny nájdené v katedrále St. Jean v Lyone (14. storočie). Foto: Alex Quici, Obr. zdroj «


Súvisiace:

SLNOVRATY a ROVNODENNOSTI
http://www.cez-okno.net/rubrika/slnovraty-a-rovnodennosti


september 23, 2015 10:18 dopoludnia

 

 

Top