Obrázok používateľa CEZ OKNO
STRATENÉ VEDOMOSTI STAROVEKU: Boli ľudia prví? časť 3.

Úspechy modernej vedy sú fenomenálne. Ale súčasne s našimi vesmírnymi raketami, mrakodrapmi, zázračnými liekmi a jadrovými reaktormi máme tendenciu zmenšovať význam vedeckých výsledkov staroveku. A to je chyba.

Riešenie dopravných problémov

V minulosti mali ľudia mnoho problémov s ktorými sa stretávame aj my dnes a niekedy ich riešili rovnako. Napríklad starovekí Rimania zmenili v čase dopravnej špičky niektoré hlavné ulice na jednosmerky. Ľudia z Pompejí tiež využívali dopravných policajtov, aby gestami v čase špičky riadili premávku.


Dva príklady antických rímskych ciest: Jedna v Leptis Magne, Lýbia (horný obrázok) (›› CC BY-SA 3.0) a druhá v Santa Àgueda, Menorka (Španielsko) (dolný obrázok). (›› Verejná doména)

2500 rokov p.n.l. sa v Babylone používali tabule so zaujímavými názvami ulíc. Napr. Ulica, na ktorú nikdy nevkročí žiadny nepriateľ. V meste Ninive sa používali aj takéto značky na zákaz parkovania: Kráľovská cesta – neblokovať. Značky boli určite efektívnejšie ako dnes, pretože namiesto pokuty za parkovanie dostal majiteľ blokujúceho voza trest smrti. Staroveká Antiochia bola prvým mestom na svete s pouličným osvetlením. A Aztékovia používali permanentné farebné značenie priamo na dláždenej ceste, aby oddelili cestné pruhy.

Herón, inžinier z Alexandrie, postavil parný motor, ktorý spájal princípy turbíny a prúdového motora. Ak by knižnica v Alexandrii opakovane nevyhorela, možno by sme dnes poznali príbeh o egyptskom voze poháňanom parou. Minimálne ale aspoň vieme, že Herón vynašiel tachometer zaznamenávajúci vzdialenosť precestovanú v dopravnom prostriedku.


Zobrazenie Heróna Alexandrijského (›› Verejná doména) a jeho aeolopila, jednoduchá bezčepeľová lúčovitá parná turbína. (›› Verejná doména)

Mestské plánovanie a vykurovanie

Vykopávky v mestách Mohendžodaro, Harappa a Kalibanga v Pakistane a Indii odkryli zaujímavý fakt, že už pred 4500 rokmi sa využívalo mestské plánovanie. Ulice týchto starovekých miest boli rovné a s pravouhlými blokmi. Tiež bol objavený systém prívodu vody a odvodu odpadu.


Ruiny mesta Mohendžodaro. Zdroj: ›› CC BY SA 3.0

Tieto mestá boli postavené z pálených tehál. Kvôli ich pevnosti ich pred sto rokmi použili Briti na stavbu železnice z Karáčí do Lahoru. Je zaujímavé, že aj v súčasnosti sa v Mohendžodaro vyrábajú tehly podľa prototypov z ruín starého mesta. Toto je dôkaz toho, že technológia bola na vrchole v dávnej a nečakanej minulosti Indie a z nejakého dôvodu ďalej nenapredovala. Odvtedy sa objavujú len napodobeniny starých techník.

Ústredné kúrenie alebo kúrenie pomocou horúcej vody vynašiel Bonnemain na konci 17. storočia a zdokonalil ho Duvoir. A predsa 4000 rokov pred týmito európskymi vynálezcami boli miestnosti s prameňmi v domoch bohatých Kórejcov vykurované horúcim vzduchom, ktorý cirkuloval v prieduchoch pod podlahou. Starovekí Rimania využívali podobné vykurovanie. V stredoveku boli vynálezy staroveku zabudnuté a ľudia v Európe sa mnoho storočí triasli zimou.


Hypokaustum (latinsky hypocaustum) v rímskych kúpeľoch, Bath, VB. Hypokaustum je antický rímsky systém ústredného kúrenia. Znamená to doslova „teplo zo spodu“, z gréckeho slova hypo, teda dole alebo pod a kaiein – horieť alebo zapáliť oheň. Zdroj (Ad Meskens/›› CC BY SA 3.0)

Dekoratívne prvky v domácnostiach a na telách

Praveké mesto Catal Höyük v Turecku má viac ako 9500 rokov. V ruinách sa našli fragmenty koberca, ktoré boli takej vysokej kvality, že sú porovnateľné s najkrajšími súčasnými kobercami. Žiadny vedec by ich v minulosti nedatoval tak dávno do minulosti.

Nádherná hlava sumerskej kráľovnej Shub-ad (Puabi), vystavená v Britskom múzeu ukazuje, že pred dávnymi dobami nám boli ľudia veľmi podobní. Krásny mladá dáma má na hlave neuveriteľne modernú parochňu, veľké náušnice a náhrdelník. Sofistikované dievča, ktoré má na sebe make-up, parochňu a drahé šperky spáchalo rituálnu samovraždu 2900 rokov pred Kristom – 2150 rokov pred tradičným dátumom založenia Ríma.


Hlava sumerskej kráľovnej Puabi. Zdroj ›› Wikipédia

Textílie pochádzajúce z Tutanchamonovej hrobky boli vyrobené z ľanového vlákna, ktoré je také jemné, že žiadny súčasný stroj, ani človek ho nevedia vyrobiť. Tutanchamonov nôž bol tiež unikátny – bol vyrobený zo železa z meteoritu.


Ľanová šatka z Tutanchamonovej balzamovacej výbavy. Zdroj ›› Metropolitan Museum of Art

Z nejakého dôvodu boli zručnosti šperkárstva a architektúry starovekého Egypta rozvinutejšie v skorších dobách.

Čo sa týka egyptských pyramíd, tie skoršie sú skutočné diela na veľmi vysokej úrovni. Vlna progresu začala v Egypte badateľne klesať nadol po roku 1300 p.n.l..

V roku 3100 p.n.l. započal kráľ Narmer obrovský inžiniersky projekt s cieľom odkloniť koryto Nílu, aby mohol postaviť svoje hlavné mesto – Memfis. Žiadne iné kráľovstvo sa o podobný obrovský projekt nikdy nepokúsilo.


Umelecké zobrazenie bielych stien Veľkého chrámu Ptaha v Memfise. Zdroj ›› Verejná doména

Staroveké inštalatérstvo

Aj keď nie je porcelánové splachovacie WC nutná známka vysokej kultúry, dokazuje prítomnosť technológie a sanity. Len pred 200 rokmi bolo veľmi ťažké nejaké nájsť. A predsa už pred 4000 rokmi existovali v paláce Knosse súkromné toalety s centrálnym systémom odtokov a keramické potrubia. Miestnosti Minoovho paláca sa dali vďaka týmto šachtám veľmi ľahko vyvetrať. Palác bol nie len moderný, ale aj veľký – taký veľký ako Buckinghamský palác v Anglicku, vrátane klimatizovaných miestností, skvelých kúpeľní a toaliet.


Umelecké zobrazenie paláca v Knósse. Zdroj (Mmoyaq/›› CC BY SA 3.0)

Trúbky na teplú a studenú vodu sa našli v dláždenej kúpeľni v meste Chan Chan, hlavnom meste Chimskej ríše, v Južnej Amerike, ktorá prekvitala medzi 11.-15. stor.. Indické eposy opisujú podobné vedecké úspechy starovekých obyvateľov krajiny v povodí Gangy.


Staroveké ruiny mesta Chan Chan. Zdroj (Véronique Debord-Lazaro/›› CC BY SA 2.0)

Úspechy starovekých ľudí neboli v nasledujúcich storočiach prekonané. V dobe temna ľudstvo zažilo úpadok vedeckého bádania a je to len 300 rokov, čo sa začala veda znovu prebúdzať.

Úspechy v doprave

Prvý voz a prvú loď postavili Sumeri v 4. tisícročí p.n.l.. Ďalší veľký skok v doprave nastal v roku 1802, keď bola skonštruovaná prvá parná loď, v roku 1825 nasledoval prvý vlak. Zrýchlenie technológie a dopravy vyvrcholilo vynálezom lietadla s roku 1903 a prvým letom do kozmu v roku 1961.


Zobrazenie voza ťahaného divým oslom na sumerskej „vojenskej štandarde Uru“. Zdroj ›› Verejná doména

Po ceste Apolla 8 na mesiac, pripísali noviny New York Times zásluhy o tento historický čin ľuďom z rôznych krajín a historických období – Euklidovi, Archimedovi, Newtonovi, Keplerovi, Kopernikovi a mnohým ďalším. Je správne pozerať sa na naše úspechy z tohto uhla, pretože za našimi atómovými vedcami sa skrýva Demokritos. Naši leteckí a vesmírni inžinieri mali tiež svojho predchodcu v staroveku – Heróna a jeho turbínu. Za našimi kybernetikmi sa vznáša Daidalos s jeho automatmi a robotmi. Zdroj modernej vedy leží hlboko v minulosti.


Demokritos (maliar Hendrick ter Brugghen). Zdroj ›› Verejná doména

-pokračovanie-


Úvodný obrázok: Aténska škola. Zdroj ›› Verejná doména

Sam Bostrom

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history/lost-knowledge-ancients-were-huma...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: V.K.

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 1030 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Dôkazy pradávnej vedy?
http://www.cez-okno.net/dokazy-pradavnej-vedy


február 08, 2018 21:00 popoludní

 

 

Top