Obrázok používateľa CEZ OKNO
Štvrté kolo!

Potrvá do 27.9.2008 do polnoci. Ak ste sa nestihli zúčastniť predchádzajúcich kôl - nič nie je stratené, všetko môžete dobehnúť v tých nasledujúcich, či sa sústrediť na písanie "toho svojho príbehu o čaji" a "tipu na čajomila roka". Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov www.povabcaju.com a www.opium.sk a nijaká otázka Vás nezaskočí) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže". Pripravené sú hodnotné ceny!Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :)

Pozrime sa spoločne na správne odpovede minulého kola. Na vaše príbehy a postrehy sa teší
Sokol


              ■

Za dynastie Sung mali čínsky básnici a literáti priam vášnivý zvyk piť čaj, pre jeho povzbudzujúci a zároveň uvoľňujúci, dušu zjasňujúci účinok. Jeden mladý básnik sa zišiel v záhrade so svojimi priateľmi. Každý z nich si priniesol svoj vlastný čaj, aby ho sparil vodou z prameňa, ktorý v záhrade vyvieral a ponúkol ho svojim priateľom. Mali tým preukázať svoju schopnosť a šikovnosť v tomto čajovom umení. Ako tento mladý básnik čakal v rade na vodu, zavesil si vrecko s čajom na neďaleký rozkvitnutý jazmínový ker a čakal až na neho príde rad. Keď potom sparil čajové lístky a nálev podal svojim priateľom, tí už iba žasli nad prenikavou jazmínovou vôňou a nevšednou chuťou. Čaj do seba vstrebal vôňu jazmínových kvetov a tak vznikol zvyk aromatizovať čaj jazmínom.1. Jazmín je tiež symbolom:

hlbokých citov, radosti a elegancie
smútku, trápenia a beznádeje
vynaliezavosti, šikovnosti a remeselnej zručnosti2. Hotový Pu-erh môže pri konštantnej vlhkosti 90% "dozrievať":

nie viac ako niekoľko mesiacov, potom kvalita prudko klesá
aj niekoľko rokov, pričom účinnosť čaju ostáva stále rovnaká aj 60 rokov
bez obmedzenia, a na vlhkosti už časom nezáleží3. Za kolísku viazania čajových kvetín sa považuje:

Formosa v Taiwane
Huang Shan v provincii Anhui
provincia Yunnan a oblasť Fudingu v provincii Fujian4. Prvé písomnosti o výrobe a používaní ružovej vody sa datujú:

od konca 15. storočia v Holandsku
od prelomu nášho letopočtu v Japonsku
od 8. storočia nášho letopočtu v Arabskej ríši a v Perzii5. "Hlavným mestom porcelánu" je nazývaný:

Jingdezhen ležiaci v provincii Jiangxi
Peking - pre svoje obrie veľkosklady
Šanghaj - ako obchodná križovatka obchodníkov s porcelánom6. Všetky pravé čaje v podstate pochádzajú z rovnakej rastliny:

Camellia sinensis
Čajovník obyčajný
Circaea lutetiana7. Kaolín vďačí za svoj názov:

Kao-linovi, staročínskemu majstrovi umenia výroby porcelánu
objavu veľkého náleziska jemnej biele hliny pri dedinke Kao-ling
svojmu rovnomennému objaviteľovi8. Gaiwan je:

prítok Žltej rieky chýrny kvalitou vody
špeciálna ručne vyrábaná šálka s vrchnáčikom a podšálkou
obľúbená spoločenská hra v tradičných čajovniach9. Orange pekoe je:

kvalitný sáčkový čaj s príchuťou pomaranča
prvý list
slangový výraz pre slnečnú stranu svahu vhodnú na pestovanie čaju10. Sencha, Gyokuro, Maccha, Matcha, Bancha, Houjicha, Mecha, Kukicha - japonské čaje medzi ktoré ešte patrí:

Genmaicha
Assam
Darjeeling

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 19, 2008 00:01 dopoludnia

 

 

Top