Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajné kódy cisárových bojovníkov

Na onen chladný, jasný jarný deň v roku 1974 nikto z čínskeho Lin-tchungu nikdy nezabudne. Na miestach, kde ešte pred niekoľkými okamihmi traja mladí roľníci spoločne pracovali, po nich na zlomok sekundy zostal iba obláčik vyzrážaného dychu.

Hrnčiarovo pole

Vyzeralo to, že ich tri kilometre od Si-jangu pohltilo pole i s trojnožkou, vrtákom a niekoľkými drevenými vedrami. Akonáhle sa spamätali z úľaku po páde do hlbín, pochopili, že ich náradie je ich jedinou nádejou na záchranu.

Prepadli sa do starovekej chodby, ktorej steny sa všade okolo nich začali rúcať. Vysoko k nebu sa zdvihli oblaky prachu. Akonáhle sa usadil, zistili, že sú obkľúčení armádou, bojovníkmi v plnej zbroji. Terakotoví vojaci v životnej veľkosti nevšímavo pozerali na neúmyselných votrelcov.

Archeológovia z neďalekého Jen-čaja sa poponáhľali na miesto nálezu a behom niekoľkých hodín nálezisko zapečatili, aby objav ukryli pred zvedavými pohľadmi.

Prieskumy potvrdili, že pod zemou je už viac ako 2000 rokov pochovaná armáda viac než 8000 terakotových bojovníkov z obdobia okolo roku 220 pred Kristom, rozmiestnená celkove v štyroch podzemných komorách, koridoroch.

Archeológovia s prekvapením zistili, že typy tvárí (spolu s tvarom hlavy a účesom) všetkých viac než osem tisíc terakotových bojovníkov z obdobia zodpovedajú iba desiatim z 10.516 znakov čínskeho písma. Menovite sa jedná o tieto znaky: ž´, ťia, jou, jung, c´, mu, šen, feng, tchien, kuo. Zvláštne je, že hoci sa názvy znakov objavujú v oficiálnych sianských dokumentoch, archeológovia nikdy nevysvetlili ich význam. Možno ich nikdy nenapadlo pátrať po zmysle a zisťovať, prečo to tak je. Možno však vedeli a radšej mlčali. Každopádne s chvatom znovu zakryli vyhĺbené jamy a v rýchlosti nájdených terakotových bojovníkov znova pochovali.

Celé dva roky sa nikto nesmel k miestu nálezu priblížiť a až potom boli vykopávky obnovené. Zodpovedné miesta dosiaľ neponúkli žiadne vysvetlenie. Oficiálni sprievodcovia dodnes odmietajú význam oných desiatich čínskych znakov vysvetliť.

Také tajnostkárstvo je len ťažko pochopiteľné. Veď čínsko-anglické slovníky sú už na Západe voľne dostupné. K najznámejším patrí Lin Jü-tchangov „Čínsko-anglický slovník modernej čínštiny“.

Znak šen, opica, je deviatym znamením čínskeho zodiaku (duodecimálny 12-ročný cyklus [2+10]). Z „Mayských proroctiev“, „Veľbohov“, „Tutanchamónových proroctiev“ a „Strateného hrobu boha Virakoču“ je zjavný zvláštny význam číslice 9, ako posledného čísla pred splynutím s Bohom (10). Z tohto dôvodu tiež staroveké civilizácie uctievajúce Slnko používali túto číslicu ako symbol Boha a číslicu 999 pre veľboha, duchovného učiteľa (jej opak, t.j. 666, je v biblii symbolom diabla).

V čínskej mytológii sa objavuje príbeh o opičiakovi, v ktorom sa rozpráva o tom, ako musel splniť 81 úloh (t.j. 9 x 9), aby sa dostal do neba. Z uvedeného je možné usudzovať, že znak šen, opica a číslica deväť teda odkazujú na Boha.

Desať typov tvárí podľa Lin Jü-tchangovho slovníku - Dvanásťročný cyklus

Čínsky zvieratník Čínsky zodiak Západný zvieratník Hodiny
Potkan Baran 23-1
Čou Byvol Býk 1-3
Tiger Blíženci 3-5
Mao Zajac Rak 5-7
Č´ Drak Lev 7-9
Had Panna 9-11
Wu Kôň Váha 11-13
Wej Ovca Škorpión 13-15
Had Panna 9-11
Šen Opica Strelec 15-17
Jou Kohút Kozorožec 17-19
Š´ Pes Vodnár 19-21
Chaj Prasa Ryby 21-23MU - oko, hnevlivý pohľad, dívať sa do očí (bolesť, zranení bojovníci), byť všade sledovaný, sústredť pohľad alebo pozornosť (na osobu či vec)
JUNG - (1) palička, (2) účel, úžitok, použitie. Jung-tao (1) tunel, (2) koridor alebo priechodFENG - (1) štýl prednesu, zariekavanie, (2) presviedčať, podávať humornou formou, posmievať sa, donútiť poslucháča prísť na podstatu skrz prirovnanie. Tiež názor, nálada, psychóza. Feng-šu - čítať nahlas s prednesom, skoro sa učiť naspamäť


JOU - príčina, závislosť, záležať na niečom; príčina diania, hlavný dôvod


KUO - (1) zem, štát, ríša (2) štátne (insígnie, starožitnosti, pečať atď.), vnútroštátny, národný


Ž´ - slnkoŠEN - znamenie dvanásťročného cykluTCHIEN - (1) rodové meno, (2) pôda, pole, obilné pole, obrábaná pôda atď. Myseľ ako neobrábané poleŤIA - prvý z desiatich nebeských kmeňov. (Poznámka: Šesťdesiatročný čínsky astrologický cyklus je tvorený piatimi dvanásťročnými cyklami [5 x 12], respektíve šiestimi desaťročnými cyklami [6 x 10]. Jedná sa o systém Ťia-c´,ktorý je takisto známy pod názvom Kan-č´.) Desať "nebeských kmeňov" 1-ťia, 2-i´, 3-ping, 4-ting, 5-wu, 6-ťi, 7-keng, 8-sin, 9-žen, 10-kuej
- (1) z, od (určitého bodu resp. doby) dodnes, do dnešných časov


Skryté posolstvo desiatich typov tvárí

Ak zložíme významy všetkých desiatich znakov vzťahujúcich sa k desiatim typom tvárí, dostaneme nasledujúce posolstvo:

„Sústreď pohľad na vojakov v chodbách (koridoroch). Čítaj význam národných (čínskych) znakov inak, zapoj myseľ pri odhaľovaní tajomstva, ktoré siaha až do počiatku času, tajomstvo Slnka a Boha.“

Alebo menej vzletnými slovami:

„Pozorne si obzri vojakov v chodbách a rozlúšti skryté tajomstvo Slnka a Boha, tajomstvo, ktoré siaha až do počiatku času.“
Maurice Cotterell

- pokračovanie -

Z anglického originálu „The Terracotta Warriors“, vydalo nakladateľstvo BB/art s.r.o. v spolupráci s nakladateľstvom Jiří Buchal – BB/art, 2004
Preložil Jan Kostřava

Preklad z češtiny: Ptah

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

júl 14, 2008 23:57 popoludní

 

 

Top