Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajomstvá a poklady KV5, najväčšej objavenej hrobky v Egypte I.

Poklady Tutanchamona boli vždy známe ako najväčší objav v Egypte. Avšak v roku 1995 odhalilo Údolie kráľov ďalšie neskutočné tajomstvá – hrobku minimálne 52 synov Ramzesa II. Hrobka pod názvom KV5 je vzdialená len 70 metrov od hrobky Tutanchamona. O jej existencii sa vedelo už viac ako storočie, ale jej poloha bola nejasná. Prvou osobou, ktorá sa ju pokúsila nájsť, bol James Burton, ktorý prekopal oblasť už začiatkom 30-tych rokov 19. storočia. Howard Carter sa o to pokúsil tiež.


Nakoniec bola skutočná poloha hrobky nájdená až v priebehu výskumnej expedície v rámci rokov 1985 a 1986, vedenej Kentom Weeksom z American University in Cairo a ›› Theban Mapping Project, ktorý používal sonar a georadar. Prvé vykopávky začali v roku 1987 a po rokoch práce oznámil Kent Weeks 18. mája 1995 úžasnú správu:

„Vo februári, pri vykopávaní sutín po povodňových aktivitách, ktoré zaplnili hrobku, sme ja a môj tím našli priechod, ktorý vedie cez dvadsať komôr až k soche boha Osirisa. Ďalej pokračovali dva priečne koridory, každý o dvadsiatich komorách. Na konci koridorov sa nachádzajú schody a zvažujúce sa koridory, evidentne vedúce k ďalším miestnostiam na nižšom stupni. Hrobka sa môže stať vôbec tou najväčšou, akú sme kedy v Egypte našli...“


Weeks mal pravdu. Jeho tím otvoril najväčšiu hrobku, ktorá sa kedy našla v Egypte. Nápis na jednej z dobre zachovaných dekorácii múrov obsahoval meno Ramzesa II. Čoskoro výskumníci zistili, že stoja na niečom, čo je smutným pamätníkom stratených snov. Faraón navštívil hrobku mnohokrát – stále pre ten istý dôvod – pochovanie svojich detí.

Popol po veľkolepom pohrebe

Hrobka v Údolí kráľov bola poškodená v priebehu storočí povodňami a búrkami. Taktiež bola vykradnutá ešte v dávnych dobách, najpravdepodobnejšie ešte za panovania Ramzesa III. Pozostatky početných múmií, objavených v priebehu archeologických vykopávok, boli len kvapkou v mori z pokladov, pochovaných v komnatách pred tisíckami rokov.

Architektúra hrobky je výnimočná. Je podobná štýlu hrobiek neskorej 18. dynastie a vyzerá to tak, že konštrukcia KV5 začala v tomto období. Nie je známe, kto si objednal takú skvostnú hrobku. Jeden názor je, že to mohol byť Amenhotep III., ale nemáme dostatok dôkazov pre podloženie tejto teórie.


Izometrický plán a obrázky stúpania v KV5 na základe 3D modelu. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

Na jar roku 1995 vstúpil tím egyptológov do nadstavby hrobky v tvare T, ktorá smeruje na východ. Výskumníci boli ohromení jej skvelosťou. Aj keď bola mimoriadne poškodená, zostala stále krásnym príkladom umenia obdobia Novej ríše. Z kameňa vyrezané vyobrazenie boha Osirisa v hrobke stále ochraňuje pohrebisko ľudí, ktorí boli svedkami významného obdobia egyptskej histórie.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: (vľavo) Jedna zo štyroch vonku sediacich sôch Ramzesa II. v Abú Simbel. (›› CC BY-SA 3.0) (vpravo) 3D model hrobiek KV5 (›› CC BY-SA 3.0)

Zdroje

K. Weeks, The Lost Tomb. The greatest Discovery at the Valley of the Kings since Tutankhamun, 2001.
A. Dodson, D. Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, 2004.
L. Oakes, The Illustrated Encyclopedia of the pyramids, temples & tombs of Ancient Egypt, 2006
N. Reeves, R.H. Wilkinson, The Complete Valley of the Kings, 2008.
KV 5, dostupná na: http://www.thebanmappingproject.com/sites/browse_tomb_819.html
A. Boyle: Prvorodený syn faraóna vzkriesený
http://www.nbcnews.com/id/6614215/ns/technology_and_science-science/t/ph...

Natalia Klimczak

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history/secrets-and-treasures-kv5-largest...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Hrobky
http://www.cez-okno.net/stitok/hrobky

Údolie kráľov
http://www.cez-okno.net/stitok/udolie-kralov


Sekcie: 
jún 22, 2016 23:34 popoludní

 

 

Top