Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajomstvá a poklady KV5, najväčšej objavenej hrobky v Egypte II.

Ramzes II. umrel vo veku okolo 90 rokov. Počet jeho detí sa odhaduje na 100, ale niektorí výskumníci veria, že ich mohlo byť dokonca viac než 200. Hrobka KV5 bola pohrebným miestom minimálne 52 synov faraóna. Ich mená sú nám známe, ale je možné, že sa objavia v budúcnosti ďalšie. Výskumníci taktiež objavili kostrové pozostatky mladých žien, dcér faraóna. Avšak ich mená zostávajú doteraz neznáme.

Deti veľkého faraóna


Prvé dieťa, pochované v hrobke, bol najpravdepodobnejšie Amenherchepšef, prvorodený syn faraóna a jeho ženy Nefertari. Umrel v roku 1254 p.n.l. Bol korunným princom minimálne 25 rokov v priebehu vlády svojho otca a jeho smrť zmenila dejiny dynastie.


Múmia Ramzesa II. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

Stav zachovania ľudských pozostatkov bol mimoriadne zlý. Výskumníci objavili fragmenty ľudských a zvieracích kostí a časti mumifikovaných ľudských pozostatkov. Časti múmie boli veľmi dobre zabalené a patrili dospelým mladým mužom a ženám. Avšak hlava Amenherchepšefa sa zachovala v dobrom stave a bolo možné zrekonštruovať jeho tvár.

V hrobke sa ešte našlo mnoho cenných predmetov, vrátane fragmentov alabastrových nebeských pohárov, kusov popísaných sarkofágov z červenej žuly, tisícov črepov, nedokončená hlava vápencovej sochy, početné hlinené vešebty, hlinené a kamenné koráliky, amulety, kusy drevených truhiel, zvyšky záznamov zásob pohrebných predmetov v hieratike a mnoho iných. Komnaty boli dekorované detailnými reliéfmi, ktoré boli pomaľované modrou, červenou a bielou farbou.


Reliéf vyobrazujúci princa Amenherchepšefa (vľavo) a Ramzesa II. (vpravo) z chrámu v Abydose. Zdroj ›› CC BY 2.0

Nekonečný príbeh KV5

Ramzes II. bol jedným z najvýznamnejších faraónov 19. dynastie. Hrobky, chrámy a iné monumenty, ktoré boli postavené v priebehu jeho vlády, patria stále medzi najpôsobivejšie symboly veľkoleposti starobylej civilizácie.

Je nemožné odhadnúť, koľko rokov by bolo potrebných na dokončenie prác na KV5. Do roku 2006 bolo nájdených 130 komnát, ale len 7% z nich bolo vyprataných. Značná veľkosť hrobky naznačuje, že sa v nej nachádza ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na svoje odhalenie.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: (vľavo) Jedna zo štyroch vonku sediacich sôch Ramzesa II. v Abú Simbel. (›› CC BY-SA 3.0) (vpravo) 3D model hrobiek KV5 (›› CC BY-SA 3.0)

Zdroje

K. Weeks, The Lost Tomb. The greatest Discovery at the Valley of the Kings since Tutankhamun, 2001.
A. Dodson, D. Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, 2004.
L. Oakes, The Illustrated Encyclopedia of the pyramids, temples & tombs of Ancient Egypt, 2006
N. Reeves, R.H. Wilkinson, The Complete Valley of the Kings, 2008.
KV 5, dostupná na: http://www.thebanmappingproject.com/sites/browse_tomb_819.html
A. Boyle: Prvorodený syn faraóna vzkriesený
http://www.nbcnews.com/id/6614215/ns/technology_and_science-science/t/ph...

Natalia Klimczak

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history/secrets-and-treasures-kv5-largest...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Hrobky
http://www.cez-okno.net/stitok/hrobky

Údolie kráľov
http://www.cez-okno.net/stitok/udolie-kralov


Sekcie: 
jún 24, 2016 18:33 popoludní

 

 

Top